Regia Autonoma de Transport Timisoara: Sala Polivalenta Politehnica - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

• (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sala Polivalenta Politehnica (in constructie) - finantare de la UPT si CL, constructor: Marrati Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 557
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 decembrie 2017 - 14:06

totusi eu nu inteleg de ce primaria nu rezolva problema terenului de atata timp. sa iasa sa zica uite asta e problema, astia sunt pasii si in stadiul asta suntem. :machine-gun:
0

#102 Useril este offline   timis2 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 07 decembrie 2017 - 15:11

Eu cred ca e o ambitie a primarului. In mod sigur nu se va construi nicaieri o sala atita timp cit exista indirjire in acest sens.
Cum banii vor trebui ,,cheltuiti" in mod cert vor fi alocati in alte zone ale tarii.
Pe urma vor fi plinsete ca nu se face nimi la noi in vest.

cu ce ar incurca sala aia daca ar fi facuta la Giroc sau mai departe daca ar fi infrastructura?
Ba chiar au propus niste amplasamente in pasunea de la aviatia utilitara, afara din oras poate la distanta mai mare decit amplasamentul din Giroc spre care exista sosea, autobuz si tren la doi pasi.

Oare Stade de France este situat chiar in Paris?
0

#103 Useril este offline   Pelbartus 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 decembrie 2017 - 16:18

Tocmai, ca nu e infrastructura pana la Giroc si nici nu va fi in viitorul apropiat. Singurul acces dinspre zona centrala a orasului s-ar face pe Calea Girocului unde stim cu totii cum sta treaba. De trotuare nu spun nimic, avem unul de 1 metru latime, care in anumite parti este blocat de catre un stalp verde. Si momentan, nu avem nici transport in comun pana la respectiva locatie.

Cat despre Paris, nu cred ca merita comparatia. Si Lyon si-a facut un astfel de stadion, la iesire din oras. As putea povesti despre cum si in cat timp se ajungea la acel stadion din centrul Lyon-ului anul trecut la EURO, chiar pare ceva iesit din comun.
3

#104 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4.887
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 decembrie 2017 - 16:30

Hei, eu sunt de acord să fie construită la Giroc. Am treabă des prin zonă, deci aparent e pe traseul meu.
Dar pe de altă parte, eu cred că este o ambiție personală a lui Dobra, de a nu fi construită în TM, ci chiar la Giroc, comună cu primar de aceeași coloratură politică.
Totuși, sper că lumea realizează că:
- spre Giroc există un singur drum direct din TM
- chiar și acum, fără vreo sală de sport construită acolo, acel drum este aglomerat în cea mai mare partea a timpului, cu tendințe de sufocare la orele de vârf, chiar dacă are 4 benzi
- în lipsa liniilor de transport de capacitate mare (Mass-Mover = tramvaie, trenuri ubane, metroaie, etc), 16.000 sau 10.000 sau 5.000 de vehicule vor paraliza acel drum, când vor trebui să vireze la stânga, într-un interval de timp foarte scurt de, să zicem, una sau două ore
- construirea sălii la Giroc, ar presupune alte investiții colaterale, în elemente de infrastructură: mijloace de transport de capacitate mare + lucrări de artă pentru separarea fluxurilor de trafic (pasaje, bretele, etc)

Ready?!
4

#105 Useril este offline   lionking 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 10 noiembrie 17

Postat 07 decembrie 2017 - 17:43

Sa o faca la Solventul, poate asa vor accelera si restul proiectelor din zona si nu vom avea in continuare doar o zona moarta. Indiferent ca proprietarul terenului vrea o dezvoltare comerciala sau una rezidentiala un astfel de proiect in proximitate nu poate sa dauneze, dimpotriva. O prelungire de tramvai si zona devine una foarte conectata. Odata cu pasajul Solventul si cu centura de vest care scoate si ea capul timid in orizont ideea unei sali polivalente in zona respectiva pare una de luat in calcul.
Daca as fi primar, as face sala asta in zona pietei din Mehala( piata de chinezarii, de masini si de legume motiveaza o mai buna conectare- tramvai, etc), chiar daca trebuie cumparat terenul. Intre piata si pasaj( DN 59A- Sacalaz). Tot acolo as construi si noul bazin olimpic si noul campus al universitatii de vest.
As mai face din Ronat triaj o gara serioasa( chiar intermodal)+ un drum de legatura intre ea si noul ansamblu. Exista proiecte si exista proiecte...tractor sa zicem, proiecte care trag dupa ele dezvoltare. Dar cum nu sunt primar nu pot decat sa sper ca cineva va aplica ideea, eu nu o folosesc.

Aceasta postare a fost editata de lionking: 07 decembrie 2017 - 18:38

4

#106 Useril este offline   corco 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 07 decembrie 2017 - 18:06

Vezi postareaMHN, la 07 decembrie 2017 - 16:30, a spus:

Dar pe de altă parte, eu cred că este o ambiție personală a lui Dobra, de a nu fi construită în TM, ci chiar la Giroc, comună cu primar de aceeași coloratură politică.

CJT-psd vrea sa se faca sala la Giroc sa poata fi administrator si s-a faca bani din sala, vrea sa isi impuna suprematia politica, vrea sa isi faca de cap.
Nu intereseaza pe nimeni din psd ce presupune implantarea salii in fundul gradinii, totul este sa iasa in fata, in fata lui Robu.

Aceasta postare a fost editata de corco: 07 decembrie 2017 - 18:06

2

Arata acest topic

• (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul