Regia Autonoma de Transport Timisoara: Transport Naval - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

• (32 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 30
  • 31
  • 32
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transport Naval - parte a proiectului de transport intermodal.

#621 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.601
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 19 aprilie 2017 - 09:02

Vezi postareamile, la 18 aprilie 2017 - 10:21, a spus:

Sunt curios Bogdan daca ai mers macar o data cu vreun vaporas din cele 7?...ca sa te exprimi in cunostiinta de cauza...

Da, domnul Mile, am mers cu mai multe dintre ele. Ca sa combati trebuie sa cunosti! Au fost gandite intr-adevar pentru transport public ..asadar cand mergi cu orice mtc te intereseaza statia in care cobori..si nu admiri Elvetia si tunelul Gothard...daca si sistemul de anuntare al statiilor va functiona..ar fi cazul ideal. Din tot ce am vazut si in restul mtc urilor calatorii ori vorbesc la telefon in timpul calatoriei..ori stau cu nasul pe net ..tableta..telefon...asculta muzica..efectiv nu le pasa de maretele privelisti...Si acum sa fim cinstiti domnul Mile daca folosim ca si mtc vaporasele si facem zilnic sau de cateva ori pe saptamana drumul chiar nu ne mai atrage sa vedem cat gunoi s-a mai strans pe maluri de la o zi la alta. Clar primarul viseaza frumos...nu am inventat noi nici apa calda nici mersul pe jos. Turistic ar putea fi atractive daca am avea o RETEA de canale precum in Venetia sau in Amsterdam. abia atunci poti oferi grupurilor organizate explicatii despre istoria orasului sau a cladirilor..si poti face curse regulate cu scop turistic. Maghiarii au exploatat comercial aspectul acesta au vaporase care fac croaziera pe Dunare dar in pretul biletului e inclus optional si mancare in regim de bufet suedez..tocmai in ideea ca desi e un FLUVIU e plictisitor sa vezi 45 de minute cum curge apa.. Turistic ei au curse care se desfasoara si dupa apusul soarelui..mizand pe farmecul cladirilor iluminate artistic....si probabil regulamentul lor de transport permite asta..
Ca sa raspund intrebarii dumneavoastra, copilaria mi-am petrecut-o la 50 de m de calea ferata..pe strada vasile lucaci..in tipografilor...asadar trenurile erau jucaria cea mai interesanta. DA, am facut cu mana calatorilor...numaram vagoanele de marfa in loc sa rezolv temele la matematica..asta in conditiile de trafic de marfa abundent anii 1980-1990. Cine ma intreba pe atunci "ce te faci cand vei fi mare" raspundeam automat "mecanic de locomotiva" :coolspeak: Cea mai frumoasa amintire legata de copilarie a fost cand bunicul meu ..Dumnezeu sa il odihneasca...m-a dus in gara de nord...numai ce venise un accelerat de lung parcurs..nu mai tin minte daca Bucuresti sau Iasi...si privind asa de fascinat "monstrul de fier" cu toate sunetele si mormaiala motorului ..era un sulzer da seria 60...mecanicul care avea usa deschisa la cabina m-a luat in brate si m-a ridicat in cabina la postul de conducere...si m-a invatat sa actionez fluierul cu sunet speific ...a fost magic...multe luni dupa aceea spuneam tuturor non stop ce frumos suna locomotiva..si ce mecanic vreau sa devin eu....Legat de defunctul Pelican nu am astfel de amintiri probabil si pentru ca avea curse mai rare si nu ma nimeream pe pod cand trecea...in schimb cu mare placere urmaream caiacele...
1

#622 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.458
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 19 aprilie 2017 - 12:49

Deci plecarea se face la ora fixa (e.g. 15, 16, 17, 18, 19) de la statia Catedrala? Urmand ca intoarcerea sa fie .. ma rog, la terminarea cursei?

edit:
Am vrut astazi la 18:00 sa merg si eu cu vaporasul. Mi s-a spus ca fiind vremea urata, si nefiind decat 2 calatori in acel moment, nu are rost sa plece de pe loc. Aviz amatorilor zilele astea cat e ploios :) se pleaca daca sunt (ideal) vreo 10 oameni.. mie mi s-a spus ca in weekend e cel mai sigur sa prind grupuri suficient de mari.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 19 aprilie 2017 - 22:44

0

#623 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.114
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 25 aprilie 2017 - 21:12

Din Tion:

Citeaza

Consilierii locali au adoptat, luni, noul Regulament de navigație și semnalizare pe canalul Bega, care reglementează circulația ambarcațiunilor în incinta Portului Timișoara, de la Uzina de Apă la Podul Modoș. Regulamentul spune și care este viteza maximă cu care pot circula vaporașele pe canal, dar și cum ar trebui semnalizată Bega pentru ca circulația să fie în condiții de siguranță.
Aleșii municipali nu au avut completări la regulament, însă consilierii PSD nu au vrut să-l voteze, motivând că documentația trebuie făcută, de fapt, de Administrația Căii Navigabile, nu de către RATT.
„Sigur că este nevoie și de acel regulament de care vorbesc consilierii PSD, care va trebui să fie emis de către Administrația Căii Navigabile, structură pe care guvernul trebuie să o creeze. Numai că noi avem dreptul să stabilim câteva reguli de navigație și asta face, de fapt, acest regulament. Cuprinde numai aspecte pur tehnice, nu de administrare patrimonială sau de substituire a ceea ce urmează să facă Administrația Căii Navigabile. Noi facem un update la ceea ce există și stabilim câteva reguli care să permită să se întâmple în continuare pe Bega tot ce s-a întâmplat până acum. Nu se va afecta practicarea sporturilor de apă. Suntem mândri că avem posibilitatea să se practice în Timișoara acest sporturi. În continuare vor putea naviga pe Bega ambarcațiunile care au circulat și până acum. Se creează premise pentru circulația vaporașelor, ceea ce nu am vrea să facem în lipsa acestor minim de reguli”, a explicat primarul Nicolae Robu.
Consilierul PSD Daniel Idolu susține că aleșii social-democrați au cerut o poziție de la București.
„Nu vreau să ne asumăm o responsabilitate în care ni se atrage atenția, juridic, privind siguranța pasagerilor. Noi am votat în 2015 intrarea în administrarea RATT a unui sistem municipal de transport public naval pe Bega, în incinta Portului Timișoara. Asta nu echivalează cu desemnarea RATT drept administratorul Căii Navigabile, pentru care competența de înființare aparține guvernului. RATT nu va avea nici capacitatea și nici competența să se ocupe de asta. Avem o rezoluție de cinci pagini a Direcției Juridice a Autorității Navale, nu pot să-mi asum să votăm ceva pentru care nu avem competență. Lăsăm RATT să-și facă rețeaua dumnealor. Unde debarcă acești pasageri? În Portul Timișoara? Păi sunt niște debarcadere, dar fiecare trebuie certificat. Nu are nicio valoare aprobarea acestui regulament. Cerem prezentarea unui program coerent, cu termene și responsabilități, dar nu de la RATT. Regia nu are competență, nu are oameni pregătiți”, a ținut să precizeze Idolu.

Deci aveam dreptate cu debarcaderele... :Facepalm_emote_gif:
0

Arata acest topic

• (32 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 30
  • 31
  • 32
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul