STP Timișoara Forum: Ora de vară - STP Timișoara Forum

Salt la continut

NOU! Am reusit recuperarea postarilor din vechea cafenea. Topicele importante au fost restaurate si contopite cu cele noi deschise.
Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ora de vară sondaj european

#1 Useril este offline   dante 

• Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 608
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 26 iulie 2018 - 19:42

https://www.agerpres...de-vara--140419

Citeaza

Europenii sunt întrebaţi, prin intermediul unui sondaj lansat de Comisia Europeană, dacă doresc să păstreze sau să renunţe la practica trecerii la ora de vară, prin care ceasurile se dau înainte cu o oră în ultima duminică din luna martie, informează [Deutsche Presse-Agentur].

Detalii oficiale și link către chestionar (disponibil bineînțeles și în limba română).

Link direct la chestionar !
1

#2 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.724
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 iulie 2018 - 21:02

Am intrebat in urma cu cativa ani aici pe forum care ar mai fi avantajele trecerii la ora de vara insa n-am primit atunci nici un raspuns convingator...

Personal consider ca-i o prostie ora de vara in actualul context socio-economic cand peste tot unde este mai mult sau mai putin necesar avem lumina artificiala 24 din 24 si asta mai in toate tarile europene, fie membre UE, fie NU...

Adica prin fabrici avem lumina artificiala non stop, prin magazine (mall-uri) nu mai vorbesc...

In locuinte si pe strada se aprind luminile odata cu intunecarea exterioara iar pe strada se vor stinge luminile odata cu aparitia luminii naturale in zori de zi, deci iluminatul stradal functioneaza ca timp la fel de mult indiferent ce ora indica ceasurile...

Ca atare, ora de vara a ajuns mai mult sa incurce decat sa descurce...Putem pomeni si afectarea bioritmului populatiei, etc.,...

Ora de vara a fost de ajutor cand a fost introdusa, undeva in jurul primului razboi mondial cand tocmai din cauza razboaielor si a saraciei lasate de acestea se produceau niste economii insa in ziua de azi, societatile de consum nu inregistreaza aceste economii sau ele sunt atat de mici incat nu prea sunt sesizabile...

In Romania a fost introdusa ora de vara in perioada interbelica si apoi reintrodusa in perioada comunista...unde cuvantul "economie" era cuvant de baza...Faceam economie la ce nu aveam...:D...

Iata ca in sfarsit niste politicieni sau economisti europeni si-au dat seama ca ora de vara nu mai este ce-a fost si in loc sa decida intreruperea ei, vin si intreaba populatia ca vezi doamne asa-i democratic...Imagine postata...
0

#3 Userul este online   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 24.836
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 26 iulie 2018 - 21:10

O mare porcarie! Acum completez chestionarul... Sper sa scapam de tampenia asta.

L.E. Trimis! :suporter viola:
0

#4 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 26 iulie 2018 - 21:42

Si eu l-am trimis...sper sa si ajunga...:D...
0

#5 Useril este offline   maximus 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 02 martie 14

Postat 26 iulie 2018 - 22:35

Sincer as prefera sa ramana ora de vara pentru a beneficia de lumina dupa orele de lucru. Este placut sa ai o ora de lumina in plus pentru activitati in aer liber...
2

#6 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Postari: 2.194
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 26 iulie 2018 - 22:42

Si eu sunt de aceasi parere, sa ramana ora de vara si iarna, ca daca s-ar pastra ora de iarna vara s-ar face prea devreme lumina.
1

#7 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 27 iulie 2018 - 05:06

Se poate bifa si o asemenea varianta in chestionar...sa ramana ora de vara permanent...
1

#8 Userul este online   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 27 iulie 2018 - 19:11

Si eu am bifat tot asa. :coolspeak:

Am si primit o confirmare prin email, un pdf numit: "Contribution ID: f8aa8c31-2352-4697-bb70-d633f1ac8fae" Date: 26/07/2018 21:14:29
0

#9 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.543
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 27 iulie 2018 - 19:15

CE se plictisește și nu mai știe ce sa zapaceasca. Cel mai periculos este prostul harnic. Ce urmează? Interzicerea cresterii vacilor pentru ca rezidurile lor genereaza gaze cu efect de sera?
0

#10 Userul este online   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 27 iulie 2018 - 20:38

Pai, la ce pret are carnea de vita si produsele derivate din laptele de vaca (untul de exemplu), pare ca taxa de poluare se aplica deja tuturor produselor, la fel si acciza... :rad_masa:
1

#11 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 28 iulie 2018 - 08:31

Eu zic ca schimbarea (inutila a) orei este o problema serioasa si merita discutata (cel putin) la nivel european, pentru ca s-a ajuns in faza in care se produc mai mult efecte negative (economice si nu numai) decat pozitive...

Insa unele persoane care nu simt aceste efecte si trec printre ele ca si gasca/rata prin apa, li se pare absurda abordarea acestei probleme...:D ...

Un exemplu ar fi al caii ferate (de la noi pentru ca nu stiu cum se intampla in Europa) cand trenurile stau oprite in gari timp de o ora in noaptea cand se da ora inapoi...La nivel national este o pierdere economica d-apoi la nivel european daca si acolo se opresc trenurile o ora...Apoi pierderea inutila a unei ore din viata calatorilor...care merg fiecare intr-o directie ca au treaba si nu sa se "plimbe" cu trenul si sa stea prin gari...

Cand se da ora inainte, toate trenurile ajung cu o ora intarziere in dimineata respectiva producandu-se bulversari la plecarea trenurilor din gari dupa noua ora, bulversari care pot duce la incidente de tot felul...

Apoi in locuri de munca unde se lucreaza non stop, odata se va lucra o ora in plus (sc III) cand se da ora inapoi si o ora in minus cand se da ora inainte, producandu-se alte bulversari...

Si in mod sigur exista si alte probleme create de aceasta schimbare a orei, probleme care ne scapa noua oamenilor de rand in lipsa unor studii probabil facute de cineva...

Se spunea mai sus ca ar fi de preferat ora de vara in permanenta pentru ca seara ar fi mai multa lumina (pana pe la ora 10 pe meridianul nostru de 210 17" ) pentru diverse activitati tarzii...

Daca analizam acest lucru din punct de vedere al sanatatii noastre, nu este o idee buna deoarece un adult are nevoie de 6-7 ore de somn si nici nu ii va veni somnul brusc la ora 22 cum intra in casa si atunci daca este activ pana la 22-22:30, se va culca la 23:30-24 cel mai devreme si astfel nu-si va face somnul necesar pentru o viata sanatoasa daca se trezeste devreme...Se stie ca somnul insuficient duce la multe probleme de sanatate dar si la comportament zilnic adesea ciudat...Pana si un copil daca nu-si face somnul, devine irascibil...Acelasi lucru se intampla si cu adultii insa la acestia se cauta si se gasesc scuze mai mereu dar problema vine din alta parte...Evident ca putem avea si diverse nuante, totul depinzand intr-o oarecare masura si de felul de-a fi al fiecaruia...
2

#12 Useril este offline   dante 

• Membru Senior ***
  • Postari: 608
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 18 septembrie 2018 - 08:08

EU to stop changing the clocks in October 2019

Citeaza

European Commissioner for Transport Violeta Bulc on Friday announced that the EU will stop the twice-yearly changing of clocks across the continent in October 2019.

Aceasta postare a fost editata de dante: 18 septembrie 2018 - 08:09

0

#13 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 18 septembrie 2018 - 10:16

Citisem pe acest subiect dupa ce se cunostea rezultatul sondajului declaratiile unui/unor sef/i de la UE ca fiecare stat membru isi va putea alege ora la care sa ramana definitiv, fie la ora de vara, fie la ora de iarna...

Aceasta pozitie mi se pare si mai proasta decat schimbarea orei deoarece se poate ajunge la o Europa PESTRITA (ca o tabla de sah) din acest punct de vedere...La un moment dat va trebui sa cauti de fiecare data la o sursa ca sa afli ce ora are anumita tara...Cand pleci cu masina sa zicem din RO in Spania poti da ceasul inainte si inapoi de cateva ori pana ajungi la destinatie daca prin absurd o tara alege o anumita ora iar urmatoarea tara de pe traseu alege cealalta ora si apoi urmatoarea la fel ca prima si tot asa...Ar fi aiurea de tot!...
3

#14 Userul este online   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 18 septembrie 2018 - 18:00

Nici nu mai conteaza... Cand pleci la drum te gandesti ca poti da de ore diferite (oricum), dar macar stiu ca am scapat la noi, acasa, de prostia asta. :uh:
Una din absurditati era sa fi in tren si sa astepti "intr-o gara mica" oarecare o ora "regularizarea". :plemplem:
Cam toate tarile din Europa de vest cu exceptia Portugaliei (pe Englezi nu ii mai iau in calcul ca au "exit") sunt pe UTC+1 si poate nu ar fi chiar rau sa trecem si noi pe UTC+1 in loc de UTC+2, astfel scapam de problema diferentei orare. Daca Bulgarii si Grecii vor si ei sa faca asta n-au de cat.
0

#15 Useril este offline   Paul85 

• Membru Senior***
  • Postari: 627
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 septembrie 2018 - 12:56

Ca sa ajungem noi pe UTC+1 ar insemna sa mergem mai inapoi chiar decat ora de iarna (noi suntem iarna pe UTC+2 si vara pe UTC+3), ceea ce nici nu se pune problema. Ca sa ajungem sa avem aceeasi ora cu europa centrala (CET = UTC+1, CEST = UTC+2), ar insemna ca toate tarile din europa centrala sa ramana la ora de vara, iar noi sa ramanem la cea de iarna.

Eu personal as prefera sa ramanem pe ora de vara, chiar daca asta ar insemna ca iarna sa se lumineze pe la ora 8-9 dimineata. In schimb am avea lumina pana spre ora 6 seara. Cu ora de iarna, in 21.12.2018 soarele va rasari la 8:13 si va apune la 16:05, ceea ce inseamna ca daca am ramane la ora de vara, orele ar fi 9:13 - 17:05, ore pe care le consider mai potrivite stilului nostru de viata actual. De asemenea, in 21.06.2018 soarele a rasarit la 4:49 si a apus la 20:24, ceea ce ar insemna ca daca am ramane la ora de iarna, soarele ar rasari la 3:49 (probabil ca ar incepe sa se lumineze de la 3 dimineata), lucru care pentru majoritatea dintre noi nu ne-ar fi de niciun folos.
0

Arata acest topic

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi