Regia Autonoma de Transport Timisoara: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Imagine postata
  • (111 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 109
  • 110
  • 111

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#2201 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 7.757
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 13 decembrie 2016 - 20:55

Citat din articolul din OT...

Citeaza

„Printre reabilitari se afla si fosta linie 3. O sa schimbam fata strazii Ardealul cu o linie de tramvai complet noua, altfel dispusa. Toata trama stradala va arata altfel."

Am auzit de multi ani ca se doreste ca linia de tramvai sa fie pusa pe mijloc...Dar atunci cum va fi postata linia la pasajul CF avand in vedere ca pasajul de pe strada Ardealul are doua "ochiuri" laterale pentru linia de tramvai iar deschiderea centrala a pasajului este ingusta pentru a primi si linia de tramvai dubla si traficul auto pe doua benzi...iar ochiurile laterale ar ramane nefolosite sau folosite partial pentru trotuare/pietoni...
Cel mai bine ar fi daca s-ar reface pasajul cu o deschidere larga cu pastrarea actualilor piloni laterali (daca prezinta siguranta) sau cu un stalp sustinator pe mijloc si nicidecum cum este acum...

Doua poze mai vechi, pentru edificare...

Imagine atasata: viaduct__5_.JPGImagine atasata: linia_3__2_.JPG
2

#2202 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 11.087
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 decembrie 2016 - 22:52

Tramvai pe mijloc, trafic auto si trotuare pe margine? :eusa_think:
0

#2203 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Locatia:Planeta Pamant
  • Interese:Tramvaie, Autobuze, Troleibuze, Metrouri, Masini si Arhipelagul Svalbard

Postat 14 decembrie 2016 - 08:17

E pur si simplu parerea mea, dar eu zic ca nu vor incapea 2 linii de tramvai si 2+2 benzi pe acolo. Probabil va trebui largit. Atunci mai bine refac si pilonii aceia in varianta: cele 2 linii de tramvai pe partea opusa depoului (pe langa case, cum era si inainte), acolo un pilon, si cele 4 benzi, eventual cu ceva spatiu pentru un pilon intre ele.
0

#2204 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.649
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 decembrie 2016 - 11:19

Din ce am inteles eu, vor fi 4 benzi, dar pe alea 2 din mijloc va merge tramvaiul... Iar la pasaj nu vad sa fie problema, pur si simplu va fi linie continua intre toate benzile pe o portiunea pana la pasaj, pe sub el si pe urma la iesire. Pe laterale incapea tramvaiul, deci nu vad de ce masinile nu ar incapea, iar pe centru... Oricum cam multa gargara cu "ne gandim la viitor", asa de bine s-a gandit la vitor primarul ca de aia nu a facut o alternativa la Jiul inainte sa inceapa lucrarea. Si oricum, cand vad scris drum cu 4 benzi... daca vor fi 4 pai 2 oricum se vor umple de masinile parcate ale locuitorilor zonei... asta in caz ca nu vor fi 6 iar alea de pe margine nu se pun ca si benzi.
0

#2205 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 22.773
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 14 decembrie 2016 - 18:15

Sa inteleg ca statiile vor fi pe marginea drumului si calatorii vor traversa benzile circulate ca sa urce in tramvai, ca pe Dorobantilor? :crazy:
1

#2206 Useril este offline   Raoul94 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.378
  • Inregistrat: 15 mai 10

Postat 14 decembrie 2016 - 19:11

Nicidecum, la fiecare stație va fi trecere plus semafoare: pietoni, tramvai, mașini, biciclete, struțocămile etc.
Well, ca și o confesie: Începusem să mă obișnuiesc cu minciuna și mizeria din țara asta, chiar eram bucuros că fac parte dintr-un oraș mai civilizat - dar iată că ultima serie de întâmplări (Timișoara, județul Teleorman Vest) și mania unui primar ce se laudă singur cu tâmpenii mă lasă fără un dram de speranță că totuși ceva se face bine, undeva...
0

#2207 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 7.757
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 decembrie 2016 - 19:41

Citeaza

Sa inteleg ca statiile vor fi pe marginea drumului si calatorii vor traversa benzile circulate ca sa urce in tramvai, ca pe Dorobantilor?

Da, iata o alta intrebare buna de tot...

Niciodata n-am sa inteleg de ce se fac schimbari, reamenajari si "modernizari" doar asa de dragul lor si nicidecum pentru a obtine niste avantaje in urma acestor schimbari...
Fundatia carosabilului de pe strada Ardealul este facuta din beton armat intr-un strat destul de gros (25-35 cm) si a fost facuta astfel pentru camioanele care urmau sa deserveasca Comtim-ul din Freidorf...Sa vi acum si sa spargi aceasta fundatie serioasa pentru a pune in locul ei linia de tramvai, mi se pare o tampenie mare,...ca apoi sa faci noul carosabil tocmai pe langa vechiul traseu betonat si cu o fundatie discutabila care poate tine 10 ani sau nici atat...

:offtopic:

Aseara, cu totul intamplator m-am uitat la Z1 TV (Zagreb 1 TV - nu-i vorba de postul public) si am prins o emisiune de talk-show in care singurul invitat era purtatorul de cuvant al ZET Zagreb...Omul era foarte bine pregatit si informat astfel incat putea raspunde la toate intrebarile moderatoarei dar si intrebarilor venite in direct pe linia telefonica, mai toate intrebarile fiind de nemultumire fata de anumite aspecte legate de transportul in comun din Zagreb. Insa purtatorul de cuvant a reusit (zic eu) sa le explice oamenilor/telespectatorilor din ce cauze apar aceste probleme, ii linistea spunandu-le ca se cauta solutii la unele probleme expuse, le lua apararea conducatorilor de vehicule in anumite situatii semnalate de telespectatori, intregul dialog purtandu-se pe un ton impaciuitor....

Pensionarii (ca peste tot!?) isi faceau griji ca nu vor putea sa-si achizitioneze, respectiv sa-si incarce/valideze cardurile pentru anul viitor intrucat n-a inceput inca operatiunea...I-a linistit spunandu-le sa nu-si faca griji, este inca devreme pentru acest lucru iar pe de alta parte in aceasta perioada transportul in comun este gratuit incepand din 26 noiembrie pana in 8 ianuarie, de Advent si mai mult decat acesta...
Pana si funicularul din Zagreb este gratuit in aceasta perioada iar programul este prelungit seara pana la ora 22 sau 24 (n-am retinut exact) de la 9-10 de dimineata...

A vorbit si de multe altele legate de dezvoltarea ZET-ului si toate astea le-am prins in ultimele 30-40 de minute ale emisiunii...

Imediat m-am gandit ce binevenit ar fi fost un astfel de "dialog" intre RATT si timisoreni prin intermediul mass-mediei...Lipsa unui astfel de dialog, a unei astfel informari din partea RATT-ului, duce la scene la care asistam aproape zilnic intre calatori si conducatorii de vehicule ai RATT...
Mereu am sustinut de-a lungul timpului necesitatea unei astfel de relatii intre calatori si RATT...Asa ar creste si respectul reciproc...
2

#2208 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 11.087
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 decembrie 2016 - 19:45

:up_arow:
NU vad de ce nu ar putea fii statii ca si pe Rebreanu. :eusa_think:
0

#2209 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 14 decembrie 2016 - 20:16

Pai, nu cred sa fie loc de asa un bulevard pe toata lungimea traseului, din Dambovita pana la FZB. (poate doar pana la lic. Auto)
1

#2210 Useril este offline   Paul85 

• Membru activ
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23 februarie 09

Postat 15 decembrie 2016 - 09:15

Pai str. Ardealul este doar pana la Lic. Auto. Mai departe e str. Ioan Slavici

Pe pagina RATT am vazut ca exact anuntul despre str. Ardealul lipseste, desi in ziar se vorbeste despre aceasta.
Apare traseul 4 - Cetatii, traseul 5 - Bogdanestilor, traseul 6 - A. Imbroane (Gara de Est - UMT), traseul 7 - A. Ipatescu / V. Hugo / Alunis / Drubeta (Linia 7) si traseul 9 - I.Slavici/Polona (care este jumatatea de la Lic. Auto pana la FZB a liniei 3). Str. Ardealul (Dambovita - Liceul Auto) ar fi traseul 8 parca, daca imi amintesc bine, iar acesta nu apare.
0

#2211 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 23 decembrie 2016 - 13:25

Citeaza

Mâine, 24 decembrie 2016 pe străzile Timișoarei va circula Tramvaiul lui Moș Crăciun. Programul de circulație al acestuia va fi în două ture și anume, de la 10:00 la 13:00 și de la 16:00 la 20:00. Traseul va fi cel al liniei 6, prima plecare fiind de la ora 10:00 din Piața Libertății. Tramvaiul va opri în toate stațiile de pe traseu.
R.A.T.T. vă dorește un Crăciun Fericit!

0

#2212 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

• Membru activ
  • Interese:Tramvaie, Autobuze, Troleibuze, Metrouri, Masini si Arhipelagul Svalbard

Postat 23 decembrie 2016 - 16:56

Va costa ceva? Cat? Trebuie facuta rezervare?
0

#2213 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 23 decembrie 2016 - 18:10

Din cate stiu, e o traditie sa fie gratuit. Singura problema e ca va opri doar in Libertatii. (acum am primit mesaj sa corectez anuntul in acest sens).
0

#2214 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 7.447
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:RATT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 24 decembrie 2016 - 13:39

Super! Nu credeam ca se va mai organiza. Pentru cei care il prind, ii rog sa ne arate o poza cu el. Sunt curios care este "alesul". :)

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 23 decembrie 2016 - 18:10, a spus:

Din cate stiu, e o traditie sa fie gratuit. Singura problema e ca va opri doar in Libertatii. (acum am primit mesaj sa corectez anuntul in acest sens).

Insa chiar cum e acum anuntul pe site tot nu e clar cu statiile. Din moment ce zice ca circula pe linia 6, se subintelege ca va opri in statiile acestui traseu. Ar trebui totusi adaugat faptul ca urcarea in vagon se face doar in P-ta Liertatii.
0

#2215 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

• Membru activ

Postat 24 decembrie 2016 - 16:26

A fost vagonul restaurant
2

#2216 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 7.447
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:RATT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 24 decembrie 2016 - 17:19

Timisul sau Wegmannul? Mersi!
0

#2217 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

• Membru activ

Postat 25 decembrie 2016 - 14:49

Wegmannul 3546
1

#2218 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 30 decembrie 2016 - 10:51

Din data de 2 ianuarie revine linia M22 cu un traseu complet modificat. Grafice aveti pe pagina web.
Maine se incheie programul pilot al liniei M11, deci revine pe traseul initial.
0

#2219 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 08 ianuarie 2017 - 10:35

M22 are grafice noi incepand de maine. La fel si E4. E7 si E8 trec la grafice pentru zile de scoala, de la cele de vacanta.
Toate le aveti pe site.
0

#2220 Useril este offline   Paul85 

• Membru activ
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23 februarie 09

Postat 10 ianuarie 2017 - 12:11

RATT va deveni societate comerciala + studiu pentru trasee -> tion
1