STP Timișoara Forum: Zona CETATE - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (64 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 62
  • 63
  • 64
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#1261 Useril este offline   freeflow77 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 01 septembrie 2019 - 10:50

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Un aer dezolant (parerea mea) pe anumite strazi din cetate...pietonalele "in forta" sunt efectiv un morman execrabil de bitum, fara mobilier urban, fara pomi, flori sau orice urma de vegetatie, peste tot atarna inca fel de fel de cabluri si luminite de craciun lasate in voia sortii, iluminatul stradal varza si lipsa pe alocuri, curatenia desi avem firma lasa inca de dorit, strazile murdare, plin de resturi si mucuri de tigara (pe strazile pietruite)...

Pe langa asta schelele lipsesc cu desavarsire cam peste tot in cetate cu un an si un pic inaintea debutului capitalei...

Un mic bonus, niste nuante de roz par a fi alegerea pe una din putinele cladiri in reabilitare, Casa cu Atlanti.
7

#1262 Useril este offline   octav1an 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 02 septembrie 2019 - 15:00

Asa ramane macar pana in 2022 + un 1.5 ani pentru studii noi si lictatii + 1 an pentru implementare. Caz fericit de infrastructura noua decenta, cel mai probabil doar Victoriei: 2025. Dar mai degraba 2027 considerand cum merg lucrurile la noi. Fuck knows ce se intampla daca iese primar tot Robu considerand cat e de labil, dar eu unul ma indoiesca ca o sa aiba toate hartiile gata pe cand terminam cu 2021.

Intre timp, haterilor, in clug https://www.g4media....fonduri-ue.html

Putin ingrijorat de Casa cu Atlanti :blink:

LE cu Lenau ce mm se intampla?? Stie cineva ceva? Cel mai recent articol din Sep 2018 cum ca se rezolva imediat
https://www.opiniati...i-de/02/09/2018

Aceasta postare a fost editata de octav1an: 02 septembrie 2019 - 15:02

0

#1263 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 696
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 02 septembrie 2019 - 15:28

Pt 2021 o sa avem cam ce se vede, nu are cum sa se intample vreo minune intr-un an si 4 luni, cu niste mici carpeli heirupistice prin Piata Vcitoriei, cu toate ca nu vad ce pot face in cateva luni la anu'. Anul asta nu se pune problema sa se mai faca ceva la cat de prost sta primaria cu banii. Poate dupa ce ia creditul ala de care se tot vorbeste, sa mai incerce ceva pe ultima suta.

Ce am mai aflat si eu de unele cladiri de prin centru, evident din surse publice, ca nu am de unde din alta parte:
- Colegiul I. C. Bratianu - are doi ofertanti pentru executia consolidarilor, reabilitarii fatadelor, tamplariei, acoperisurilor, deci urmeaza evaluarea ofertelor, desemnarea castigatorului, semnarea contractului, deci realist vorbind mai deverme de primavara anului viitor nu cred ca se apuca de el si la cat e de mare cladirea, cred ca o sa fie gata spre sfarsitul lui 2021
- Primaria veche e in in faza licitatiei de proiectare - in cel mai bun caz se apuca de ea la vara viitoare
- Cladirea cu sediul PNL, totul e gata, doar ca e in blocaj birocratic, zice Robu :))
- Bioblioteca Judeteana, zilele astea a fost Dobra la Bucuresti sa obtina finantare, deci nu o putem lua in considerare pt 2021
- Casa cu Lei, am pus si articol pe-aici, in blocaj la primarie.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 02 septembrie 2019 - 15:31

1

#1264 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ

Postat 03 septembrie 2019 - 12:48

Bun, aflam azi de la primar de ce nu se reabiliteaza nicio cladire pe programul primariei, cica pt a beneficia de ajutor cladirile respective tb sa prezinte un certificat seismic luat de la ceva expert care sa incadreze cladirea la gradul 3(habar n-am ce inseamna asta) si aparent nimeni nu poate scoate asa ceva fara sa consolideze intai cladirea, consolidare care e foarte scumpa.
Stau si ma intreb, cum reuseste totusi Oradea sa isi reabiliteze cladirile? De ce nu da Robu un telefon la fratele Bolojan sa-l intrebe cum fac ei? Mi-e greu sa cred ca cei de acolo au mai mult bani si fac astfel de consolidari...

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 03 septembrie 2019 - 12:52

0

#1265 Useril este offline   buback 

• Membru activ
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 03 septembrie 2019 - 13:54

In Oradea, din cate am citit, Primaria a inceput reabilitarile cu cladirile unde avea cate un apartament sau o parte de cladire in proprietate, fortand practic proprietarii sa accepte imprumutul lor sau sa fie executati siliti. Dupa ce s-a dat legea prin care primariile au voie sa investeasca in cladiri istorice complet proprietate privata, am inteles ca s-au extins cu programul. La noi Primaria are o gramada de cladiri istorice in proprietate exclusiva cu care nu face absolut nimic si stau sa cada.

Oricum, o diferenta enorma, inca de la inceput, e ca in Oradea proprietarii nu trebuie sa faca proiectele si sa obtina autorizatiile pe banii lor, ci documentatia intra tot in imprumut/grant. La noi pentru a incerca macar sa aplici, ai nevoie de proiect si documentatii de urbanism facute, iar acum aflu si de chestia cu consolidarea... Si fara treaba cu riscul seismic, documentatia e foarte scumpa si daca o faci cu gandul ca vei intra in programul Primariei, de fapt, habar nu ai daca vei fi sau nu selectat, ca mai au si o gramada de criterii absurde de prioritizare.

Mie mi se pare ca programul asta a fost facut numai ca sa nu mai comenteze lumea ca Primaria nu face nimic si sa poata da mai departe vina exclusiv pe proprietari. Conditiile sunt stupide si faptul ca nu se vorbeste public despre el arata clar ca de fapt nu exista un interes real de a se pune in practica. Ceea ce nu ma mira, tinand cont de situatia financiara dezastruoasa in care ne aflam. Astea toate dupa ce, tot din incompetenta, Primaria a pierdut un grant (adica bani gratis) plus un imprumut cu dobanda foarte mica, atrase de ani de zile fix in scopul asta, prin programul GtZ. Care program venea la pachet si cu consultanta profesionista. Traiasca conducatorul mult iubit!
5

#1266 Useril este offline   buback 

• Membru activ
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 10 septembrie 2019 - 15:20

Se pare ca odata cu constructia hotelului din piata Sfantul Gheorghe se plombeaza in sfarsit si “gaura” de pe Pacha. :)

Imagine atasata: 88C45CD2-718F-4227-9B84-C7DCBEAC56EF.jpeg

Aceasta postare a fost editata de buback: 11 septembrie 2019 - 01:08

1

#1267 Useril este offline   freeflow77 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 22 septembrie 2019 - 23:59

La palatul Dauerbach cam nicio miscare.
Imagine postata

Imagine postata
Casa Arrelor era renovata...posibil o noua zugraveala doar.

Matei Corvin colt cu Oituz.
Imagine postata
S-a deblocat putin situatia la extensia primariei vechi.
Imagine postata

Imagine postata

Nici la sinagoga pe afara nu se vede multa miscare, dar poate (sper) ca in interior.

Imagine postata

Probabil o sa fie impanzit orasul de prelate peste ruine in 2021...doar asta e viziunea mareata a Kaiserului de Temeswar.

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 23 septembrie 2019 - 00:02

4

#1268 Useril este offline   ker 

• Membru activ
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 23 septembrie 2019 - 14:20

Ce motiv poate sa existe ca o cladire sa intre in reabilitare dupa 5 ani de incercari, si atunci cand intra sa ia inca o vesnicie ca ceva sa se si faca, dupa care ia inca o vesnicie ca sa o termine, cu mila Domnului?

Cat de inapoiata poate sa fie tara asta?

Aceasta postare a fost editata de ker: 23 septembrie 2019 - 14:21

2

#1269 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ

Postat 07 octombrie 2019 - 11:49

O supriza placuta azi cand am trecut prin Unirii :coolspeak:

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: 20191007_121746_1024x768.jpg

3

#1270 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10.095
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 octombrie 2019 - 12:08

Si care este surpriza, ca nu se lucreaza nimic la cladire.
0

#1271 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ

Postat 07 octombrie 2019 - 12:11

Ha? Pai fara schele, cam greu sa se lucreze la ea :D. Se monteaza schele in vederea reabilitarii cladirii, erau muncitori care montau la ele. Vedem dupa ce le monteaza daca lucreaza sau nu, deocamdata se lucra, la montarea schelelor.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 07 octombrie 2019 - 12:20

1

#1272 Useril este offline   ker 

• Membru activ
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 07 octombrie 2019 - 15:56

Din pacate in Timisoara , sau poate in toata Romania, schele pe o cladire nu mai inseamna mult. Inseamna doar atat. Schele pe cladire. Nu inseamna automat reabilitare. Speram sa o termine pana in 2021 though.
1

#1273 Useril este offline   St150 

• Membru începător
  • Pip
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 18 septembrie 19

Postat 07 octombrie 2019 - 16:52

Susțin ceea ce spune ker, din pacate la noi cand se pun schelele nu stii exact daca incepe lucrarea propriu-zisă sau daca doar s-au pus pentru văzul lumii.

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
1

#1274 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ

Postat 08 octombrie 2019 - 09:06

Da, adevarat, daca sunt schele nu inseamna ca se va reabilita cladirea, avem exemplul cladirii de langa Palatul Apelor, avem si varianta in care au fost schele pe toata cladirea, s-a facut o fata, doar reparat si au disparut schele, avem cladire facuta fara parter si au disparut schelele, deci cum spuneti si voi nu prezinta nicio garantie faptul ca daca sunt schele, sau chiar daca incepe sa se lucreze, lucrarea va fi dusa pana la sfarsit. Aici stau si ma intreb cum sunt posibile cazurile astea fara sa fie cineva tras la raspundere, suntem sat fara caini.

In fine, pentru Banca de Scont s-a facut primul pas, si sper ca lucrarea va fi dusa la bun sfarsit mai ales ca e orgoliul lui Robu la mijloc, fiind cladirea cu sediul PNL.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 08 octombrie 2019 - 09:32

0

Arata acest topic

• (64 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 62
  • 63
  • 64
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul