Regia Autonoma de Transport Timisoara: Retaileri de bricolaj - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

• (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Retaileri de bricolaj Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#1 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.982
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 iulie 2012 - 23:48

Vezi postareaMHN, la 17 iulie 2012 - 10:04, a spus:

Spre deosebire de real,-

E drept si faptul ca Kaufland are nevoie de teren mai mic ca real-ul...

A avut loc inaugurarea oficiala a Hornbach-ului:

Citeaza

Grupul Hornbach a deschis cel de-am cincelea magazin din România, la Timişoara. Magazinul a dat de lucru pentru 120 de persoane. Întins pe o suprafaţă de 22.500 metri pătraţi, magazinul oferă 120.000 de articole.

Imagine postata

La inaugurarea celui mai mare magazin de materiale de construcţii şi de grădinărit din României, a paricipat şi Albrecht Hornbach, reprezentantul celei de-a cincea generaţii a familiei care a pus bazele acestei afaceri.

“Au fost cinci ani interesanţi de când am venit în România. Am învăţat multe despre România. Am observat că românii sunt dornici pentru construcţii şi decoraţiuni de grădini. Situaţia economică în România, în 2007 a fost alta. Am plecat de auspicii mai favorabile, dar în ultimii ani şi-a pus amprenta criza economică. Noi ne-am asumat o afacere pe termen lung aici”, a declarat Albrecht Hornbach. Acesta este şi consul onorific al României în trei landuri din Germania.
...

adevarul

Consul onorific? Este roman?

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 17 iulie 2012 - 23:48

0

#2 Useril este offline   Doppler 

• Moderator

Postat 11 februarie 2014 - 23:56

Citeaza

"O casă de insolvenţă din România a fost desemnată pentru a vinde afacerile Praktiker de pe piaţa românească, companie care are în proiectul nostru un magazin de dimensiuni mari. În prezent sunt în desfăşurare negocierile pentru restructurarea contractului de închiriere şi pentru recuperarea datoriilor legate de chirii şi de costuri de întreţinere", se arată într-un raport al European Convergence Development Company, unul dintre acţionarii parcului de retail Era Shopping Centre din Iaşi.

Contactaţi de MEDIAFAX, reprezentanţii Praktiker nu au comentat informaţia.

Grupul german s-a confruntat în ultimii ani cu dificultăţi, astfel că la finele anului 2011 a anunţat că va închide magazine în Germania, că renunţă la piaţa din Albania şi că are în vedere evaluarea operaţiunilor internaţionale. În 2012, firma austriacă de inverstiţii Maseltov, cel mai mare acţionar al grupului german Praktiker, a comunicat că vrea ca retailerul de bricolaj să se retragă din Europa de Est. Ulterior, reprezentanţii Praktiker au susţinut că retailerul nu are în plan să renunţe la filiale importante, precum cea din România.

Anul trecut, Praktiker AG, compania-mamă a grupului german, a intrat în insolvenţă.

Afacerile compa­niei de bricolaj, care a fost liderul pieţei până în 2009 (258 milioane de euro cifră de afaceri), s-au redus în 2012 la jumătate faţă de maximul atins în 2008 (306 milioane de euro), în timp ce pierderile cumulate în ultimii patru ani s-au ridicat la 48 de milioane de euro.

Praktiker are la nivel local o reţea de magazine cu 27 de magazine, a doua din România ca mărime, cu o suprafaţă de vânzare de 184.300 de metri pătraţi, potrivit raportului finan­ciar pentru anul 2012. Cele mai multe magazine au fost deschise între 2005 şi 2008, perioada de boom imobiliar. Spaţiile în care funcţionează magazinele Praktiker sunt închiriate.

Ziarul Financiar a scris în octombrie că repre­zent­an­ţii Praktiker au apelat la Casa de In­sol­venţă Transil­vania pentru servicii de restructurare financiară în afara insol­venţei, evitând astfel o procedură care în cele mai multe cazuri lezează ima­ginea companiilor şi afectează relaţiile cu partenerii. Potrivit datelor ZF din piaţa imo­biliară, Praktiker are semnate chirii cu­prin­se între 7 şi 9 euro/metrul pătrat lunar, astfel că în fiecare an compania plă­teşte chirii cuprinse între 15 şi 20 de mi­lioane de euro pentru spaţiile ocu­pate.

Praktiker concurează pe piaţa românească cu retaileri precum Ambient, bauMax, Dedeman, Hornbach, Mr. Bricolage, OBI, Kingfisher şi Leroy Merlin.

gandul

De curiozitate am tastat praktiker.de si am fost redirectionat pe pagina maxbahr-sale.de

Later Edit: Se pare ca si Max Bahr este in faliment:

Imagine atasata: Max Bahr 1.jpg Imagine atasata: Max Bahr 2.jpg
2

#3 Useril este offline   Antal 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28 ianuarie 11
  • Locatia:Temesvár

Postat 12 februarie 2014 - 11:55

Vezi postareaDoppler, la 11 februarie 2014 - 23:56, a spus:

gandul

De curiozitate am tastat praktiker.de si am fost redirectionat pe pagina maxbahr-sale.de

Later Edit: Se pare ca si Max Bahr este in faliment:

Atasament Max Bahr 1.jpg Atasament Max Bahr 2.jpg

Imagine postataImagine postata

Germanii de la Praktiker negociază vânzarea magazinelor locale către un investitor turc.

Sursa : zf.ro
0

#4 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Postari: 4.887
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 12 februarie 2014 - 14:30

Eu m-as astepta sa le cumpere OBI. Macar pe unele, daca nu pe toate.
0

#5 Useril este offline   Shhhh 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 310
  • Inregistrat: 10 mai 12

Postat 17 februarie 2014 - 13:49

Inca o poveste cu final asteptat:

Citeaza

Societatea Izometal Magelan, care opera magazinele Brithouse, a intrat in faliment

După ce s-a aflat doi ani în procedură de insolvenţă, una dintre societăţile membre ale grupului deţinut de omul de afaceri Georgică Cornu, Izometal Magelan, va intra în faliment. Timişorenilor, această firmă le este cunoscută prin intermediul magazinelor Brithouse, specializate în bricolaj, pe care le opera.

tion
0

#6 Useril este offline   Doppler 

• Moderator

Postat 17 februarie 2014 - 14:05

Ceva lichidari de stocuri? :eusa_think:
0

#7 Useril este offline   Shhhh 

• Membru activ

Postat 18 februarie 2014 - 10:50

:up_arow:

Nu suna rau! E cineva din zona sa verifice daca magazinul mai e deschis, respectiv daca fac astfel de lichidari?
0

#8 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 18 februarie 2014 - 11:17

Eu pot verifica azi la unitatea din Dumbravita.
0

#9 Useril este offline   playboy 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Locatia:timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 18 februarie 2014 - 11:35

Si eu pot verifica la cel din Calea Buziasului daca doreste cineva sunt prin zona

Aceasta postare a fost editata de playboy: 19 februarie 2014 - 23:22

0

#10 Useril este offline   Shhhh 

• Membru activ

Postat 19 februarie 2014 - 14:44

Cineva, ceva noutati despre Brithouse?
0

#11 Useril este offline   playboy 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Locatia:timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 19 februarie 2014 - 23:21

Maine merg eu la cel din Calea Buziasului din pacate nu am apucat nici marti si nici miercuri
0

#12 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 20 februarie 2014 - 01:04

Nici eu nu am reusit sa ajung la cel din Dumbravita, desi am pendulat la o serie de alte depozite zilele astea.
Sper sa ajung totusi joi.
0

#13 Useril este offline   Shhhh 

• Membru activ

Postat 30 aprilie 2014 - 10:07

Citeaza

BauMax renunta la magazinele sale din Romania

BauMax si-a anuntat luni intentia de a renunta la filialele neprofitabile din strainatate, prin vanzarea sau inchiderea lor, scrie publicatia austriaca News.at. Sunt vizate cele din Romania, Bulgaria Croatia si Turcia, care au adus retailerului austriac de bricolaj si amenajari interioare pierderi importante. „Ne putem imagina chiar renuntarea la locatii si grupuri de locatii intregi“, se arata in comunicatul firmei. BauMax ar avea peste un miliard de euro datorii, iar restructurarea concernului se pare ca nu poate fi realizata decat prin inchiderea pietelor sale nerentabile, din Estul Europei.

sursa
0

#14 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 30 aprilie 2014 - 17:02

:up_arow:

Na ca le-o ajuns si astora cutitul la os.
0

#15 Useril este offline   Doppler 

• Moderator

Postat 09 iulie 2014 - 23:43

Citeaza

Leroy Merlin cumpără cele 15 magazine BauMax

Grupul francez Leroy Merlin, care a intrat pe pia­ţa locală în 2011 prin deschiderea unui ma­gazin pe Şoseaua Chi­ti­lei din Bucureşti, îşi întăreşte la o dis­tanţă de trei ani prezenţa în Ro­mâ­nia prin achiziţia celor 15 magazine ale austriecilor de la BauMax care au decis să renunţe la operaţiunile locale.

Leroy Merlin, parte a grupului Adeo, controlat de familia Mulliez din Franţa, s-a bătut anul trecut şi pentru achi­­ziţia ma­gazinelor Bricostore, dar a ra­­tat tranzacţia „la mustaţă“ în faţa bri­­ta­­nicilor de la Kingfisher. Acum însă, francezii pun mâna pe o reţea similară ca dimensiuni şi vânzări anuale de cir­ca 120-130 mil. euro, cele mai bu­ne maga­zi­ne fiind situate în Cluj (Calea Turzii), Bucureşti (Sun Plaza) şi Sibiu (Shopping City). De magazinele BauMax au mai fost interesate şi alte re­ţe­le, precum King­fisher sau Prak­ti­ker, potrivit infor­maţiilor ZF, dar aus­tri­ecii au preferat să cedeze opera­ţiunile către Le­roy Merlin deoarece francezii au acceptat să preia întreaga reţea.

...

ZF
2

#16 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 11.707
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 iulie 2014 - 11:53

Apropo de asta si ca si fapt divers.

Praktiker a inchis si in DE. Chiar zilele trecute am vazut, si asta pana cand Obi si Bauhaus infloresc...
0

#17 Useril este offline   Doppler 

• Moderator

Postat 24 august 2014 - 20:26

Dupa o lunga agonie Brithouseul este in lichidare. Sint curios daca mai au ceva de vinzare si chiar sint reduceri.

Imagine atasata: Brithouse - 2014.08.24 - 01.jpg Imagine atasata: Brithouse - 2014.08.24 - 02.jpg Imagine atasata: Brithouse - 2014.08.24 - 03.jpg Imagine atasata: Brithouse - 2014.08.24 - 04.jpg

PS1: Programul parca este 8-17.
PS2: Astazi (duminica) era inchis, parcarea plina cu masini probabil ale celor din zona.
0

#18 Useril este offline   Gank 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 07 septembrie 11

Postat 24 august 2014 - 21:06

Pff se inchide si eu n-am fost niciodata la ei
0

#19 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 25 august 2014 - 04:10

Din pacate, este o diferenta uriasa de administrare intre fratii Paval (Dedeman), de exemplu, si fratele Cornu (Izometal > Magellan > Brithouse, TV-uri, Herneacova).
Posibil ca pe ultimul sa nici nu-l mai fi interesat afacerea asta in ultimii doi - trei ani, sa zicem.
Si sa fi fost si prost sfatuit: cat de imbecil poti fi sa muti sediul social din Timis in Mehedinti, in ideea de a optimiza costuri si a evita insolventa?!?!

Una peste alta, individul si reprezentantii sai au distrus mai multe firme care functionau binisor acum ceva ani: Izometal-Confort (Cornu) a cumparat firma Magellan, singurul magazin Brithouse, alte firme din Arad, televiziunea Tvt 89, televiziunea Arad, etc. A reusit sa creasca numarul de unitati Brithouse la 6, pe care le-a bagat sub umbrela Magellan, dupa care, din cauza problemelor generate de lipsa de lichiditati la principala firma din grup (lucrari cu statul, incasari tarzii, management modest, etc), s-a distrus intregul lant, inclusiv televiziunile. Simplu si incredibil acum vreo 6 - 7 ani, cand grupul avea cateva mii de angajati si o cifra de afaceri de peste 200 milioane de euro.

Imi pare rau pentru baza de agrement si echitatie de la Herneacova. Sper sa ajunga pe maini mai bune.
2

#20 Useril este offline   Doppler 

• Moderator

Postat 28 august 2014 - 23:59

Vezi postareaDoppler, la 24 august 2014 - 20:26, a spus:

...
Sint curios daca mai au ceva de vinzare si chiar sint reduceri.
...

1. Magazinul este (aproape) gol.
2. Nu sint reduceri.

Brithouse este locul ideal pentru a cumpara produse electronice (de ex. DVD Playere) sau carduri de memorie la pretul si peformatele de acum 2-3 ani, de cind au intrat in stoc. :crazy:

Ciudata strategie, sa platesti angajatii sa stea 8 ore pentru a nu vinde nimic. Citiva clienti in magazin, citiva angajati tristi.

Imagine atasata: Brithouse - 2014.08.28 - 01.jpg Imagine atasata: Brithouse - 2014.08.28 - 02.jpg Imagine atasata: Brithouse - 2014.08.28 - 03.jpg

RIP Brithouse

Pozat ieri:

Imagine atasata: Jumbo - 2014.08.27 - 01.jpg

Banuiesc ca este pentru angajati...
0

Arata acest topic

• (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »