STP Timișoara Forum: Transport feroviar - STP Timișoara Forum

Salt la continut

NOU! Am reusit recuperarea postarilor din vechea cafenea. Topicele importante au fost restaurate si contopite cu cele noi deschise.
  • (97 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transport feroviar

#1901 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 12 decembrie 2019 - 09:18

A fost prelungit termenul limită al evaluărilor până pe 20 aprilie 2020.
0

#1902 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 17 decembrie 2019 - 07:38

Se pare că băieții de la CFR Călători au încercat să cumpere 7 automotoare prin negociere directă de la VFU cu banii pentru plata datoriilor. A fost deschis un dosar la DNA în acest sens:
https://m.digi24.ro/...pascani-1232799

Citeaza

i-reclamata-la-dna-dupa-ce-a-vrut-sa-cumpere-prin-achizitie-directa-7-automotoare-de-la-electroputere-pascani-1232799
Achiziţia de automotoare pe care CFR Călători intenţiona să o facă nu va merge mai departe, în acest caz fiind şi un dosar deschis la DNA, a declarat, luni seara, ministrul Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, Lucian Bode. Potrivit acestuia, este vorba despre şapte automotoare ce urmau să fie cumpărate prin achiziţie directă de la compania Electroputere Paşcani.

Compania Electroputere Pașcani aparține Grampet Group.

„Eu vă spun aşa: 126 de milioane de lei, bani pe care compania CFR Călători i-a primit din subvenţie, în loc să îşi plătească datoria către CFR Infrastructură, şi anume acea taxă de utilizare a infrastructurii, s-au gândit ei, în înţelepciunea lor, să achiziţioneze cele şapte automotoare. Eu cred că nu s-au gândit bine. (...) Achiziţia nu merge mai departe. Spun foarte clar că nu, pentru că acolo este şi un dosar deschis la DNA, unul dintre cei care au decis acolo s-a detonat, s-a dus şi s-a autodenunţat, înţeleg, aşa că lucrurile sunt destul de clare”, a afirmat ministrul, la Realitatea Plus, citat de Agerpres.

Lucian Bode a subliniat că obligaţia CFR Călători era să plătească datoria către CFR SA, nu să achiziţioneze trenuri dintr-o singură sursă. „Ei aveau obligaţia să îşi plătească datoria, nu să achiziţioneze direct şapte automotoare. Nu că n-ar fi nevoie. Eu, simplu, analizând logic această chestiune, când ai nişte bani primiţi din subvenţii tu îţi plăteşti datoria, nu faci achiziţii dintr-o singură sursă”, a adăugat el.

Şeful de la Transporturi a menţionat că a trimis Corpul de control la CFR Călători, acţiune care s-a soldat cu un raport ce a fost trimis la DNA. „Eu am trimis Corpul de control acolo. Am primit un raport. Raportul respectiv l-am trimis la DNA, pentru că lucrurile sunt destul de clare acolo. Este un alt model DN 15 Neamţ, adică alt model de achiziţie directă”, a susţinut Bode.

Întrebat de ce actualul director general interimar al companiei încă mai este în funcţie, ministrul a răspuns: „O să discutăm în curând. O să vedeţi câtă vreme mai este director acolo”. „De ce mai este director acolo? Pentru că eu vreau să numesc un manager în orice companie care să ducă compania înainte. Am identificat mai mulţi manageri, dar nu m-am grăbit să iau decizii aşa, de dragul de a lua decizii”, a explicat ministrul.

Războiul fratricid din CFR
Fostul director general al CFR SA Constantin Axinia declara, pe 8 octombrie, la un eveniment, că societatea pe care o conducea intenţiona să execute silit CFR Călători şi CFR Marfă dacă nu îşi vor achita datoriile provenite din neplata taxei de utilizare a infrastructurii (TUI), care se ridica la 180 de milioane de lei şi, respectiv, un miliard de lei.

„CFR Călători are o datorie de 180 de milioane de lei care creşte pe măsură ce trece timpul, iar CFR Marfă are o datorie de un miliard de lei. Am făcut notificări, mi-au plătit ceva din urmă, dar îi vor executa silit. Eu le-am înaintat câte un document în care le-am prezentat situaţia financiară a căii ferate române, că noi de la Infrastructură nu mai dorim să fim o bancă fără dobândă şi nu putem să subvenţionăm CFR Călători şi CFR Marfă, creându-ne un gol. Dacă ei au pierderi, i-am rugat să nu le transfere către Infrastructură”, a spus Axinia.

Potrivit lui Axinia, datoria CFR Călători reprezintă „o gaură imensă” în bugetul companiei, în condiţiile în care aceste datorii au fost folosite la construirea bugetului în special pe fonduri proprii.

La rândul său, directorul general al CFR Călători, Valentin Dorobanţu, prezent la eveniment, a negat că ar avea conturile blocate în urma neplăţii datoriei către CFR SA. În plus, le-a spus jurnaliştilor care i-au adresat întrebări referitor la acest subiect că dublează cifrele „ca de obicei”, iar datoria se ridică doar la 100 de milioane de lei. „Nu (nu are conturile blocate - n. r.), nu înţeleg de ce vă place senzaţionalul, sincer. Vă repet, răspunsul este negativ. (...) Ca de obicei, dublaţi cifrele. Avem o datorie de 100 de milioane de lei (din neplata TUI-ului - n. r.) pe care o vom compensa instantaneu în momentul în care vom încasa banii de la ARF”, a răspuns Dorobanţu.

0

#1903 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.824
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 decembrie 2019 - 22:29

Cei de la Pascani vad ca tot mai des sunt implicati in ceva scandaluri cu statul, fie se plang ca nu primesc pomana fie vor sa o sparleasca dar nu le iese. Dupa cum vad eu, problema e in felul urmator. Statul dorea sa se f### singur iar astia incercau acum cumva sa deie un tun sperand ca nimeni nu vede. Surprinzator taman unul din "acel partid" care a avut relatii cu capul lor Stoica vad ca nu le mai face pe plac. Se strange cureaua pentru viitoarea guvernare, din pacate. Si nu ma refer la aceasta achizitie in special, ma refer in general, pentru ca pe cat ma bucura sa vad cum capusa de la Pascani se chinuie pe atat de mult incep sa am indoieli ca ceva se va schimba in bine. Nu se mai lasa aceste tunuri sa treaca, dar probabil ca nici acele achizitii corecte nu se vor mai realiza.
1

#1904 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 3.023
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Everywhere

Postat 18 decembrie 2019 - 14:35

Electroputere VFU Pascani a lansat prototipul lor de DMU. Poze preluate de pe FB: Romania Ferofiara

Imagine atasata: 79807144_2576426382633048_7503688086681812992_o.jpg Imagine atasata: 80075584_2576426489299704_1608236455149174784_o.jpg Imagine atasata: 79537251_2576426672633019_7198425274688471040_o.jpg
2

#1905 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 20 decembrie 2019 - 14:57

La licitația pentru ramele electrice regionale, lucrurile devin serioase: asocierea CRRC-Astra a depus miercuri o contestație la CNSC, numărul dosarului fiind 2720
0

#1906 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.034
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2019 - 10:24

Vezi postareadan.s, la 18 decembrie 2019 - 14:35, a spus:

Electroputere VFU Pascani a lansat prototipul lor de DMU...

Nu vad eu bine, sau printre tablele prototipului a "puscat" deja rugina? :Facepalm_emote_gif:
Stiu, o sa spuneti ca e doar un prototip si varianta comerciala nu va avea aceste probleme, insa eu cred contrariul... -_-
0

#1907 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 21 decembrie 2019 - 10:53

Nu cred că e rugină, mai degrabă aș zice că e tabla chituită; chitul respectiv are culoarea roșu spre vișiniu, iar cei de la VFU or fi chituit rama aiurea. Uite, de exemplu, când a dat o basculantă peste un vagon acum o lună, se vede acest tip de chit. Sursa imaginii: Club Feroviar

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: 20-49 203.jpg

0

#1908 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 21 decembrie 2019 - 18:50

Da, posibil, dar arata aiurea. :(
0

#1909 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 23 decembrie 2019 - 12:42

Ei bine, se pare că scandalul la licitația pentru rame electrice a ajuns cât casa, din două motive:
1. CRRC-Astra a depus, așa cum am spus anterior, contestație la CNSC, pentru faptul că ARF le cere doar lor lămuriri suplimentare, motivând că ar fi ilegal, și cer suspendarea procedurii. Contestația în cauză:
Fisier atasat  Contestatie inregistrata la ARF cu nr.2622_18.12.2019 depusa la CNSC-semnat.pdf (1,73MB)
Number of downloads: 5
2. Au fost depuse 3 contestații la Curtea de Apel București, una de către fiecare ofertant, ba mai mult, aparent, chiar și A.R.F. ar fi făcut recurs. Contestațiile celor 3 ofertanți sunt mult prea mari (cam 13MB), așadar nu le pot atașa aici; vă ofer niște linkuri spre paginile de la Curtea de Apel. Momentan sunt inactive și nu merg, zilele următoare ar trebui să se activeze:
- Alstom
- Siemens
- CRRC-Astra
- recursul A.R.F.
Dacă doriți, totuși, să descărcați contestațiile, vă ofer un link spre Tramclub.

Later edit: am reușit să o pun și pe cea a CRRC de la Curtea de Apel:
Fisier atasat  contestatie CRRC curtea de apel-semnat.pdf (1,88MB)
Number of downloads: 4

Aceasta postare a fost editata de SPECTR-2: 23 decembrie 2019 - 13:26

0

#1910 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 02 ianuarie 2020 - 22:07

CFR Călători estimează că înregistrează pe 2019 pierderi de aproximativ 354,5 milioane RON:
https://www.economic...019_178198.html

Citeaza

CFR Călători estimează pierderi de 354,5 milioane lei în 2019 şi venituri totale de 2,27 miliarde lei, potrivit bugetului de venituri şi cheltuieli rectificat pe anul 2019, publicat în Monitorul Oficial, potrivit News.ro.

Compania estima iniţial pierderi de 431,05 milioane lei pentru 2019, la venituri totale de 2,136 miliarde lei, potrivit bugetului de venituri şi cheltuieli al companiei, publicat în luna mai în dezbatere.

Compania şi-a stabilit cheltuieli totale de 2,632 miliarde lei, iar cheltuielile de natură salarială sunt în cuantum de 950,29 milioane lei, potrivit News.ro.

Compania avea la finalul lui 2019 un număr de 13.000 salariaţi. Câştigul mediu lunar pe salariat determinat pe baza cheltuielilor de natură salarială este de 6.008 lei.

Cheltuielile pentru investiţii sunt în sumă de 340 milioane lei.

CFR Călători şi-a bugetat pentru sfârşitul anului plăţi restante de 104,63 milioane lei şi creanţe restante de 205 milioane lei.

Pentru a avea un termen de comparație, iată o mică statistică pe 2018, de pe "Capital":

Citeaza

În anul 2018, CFR Călători a avut pierderi de 82,7 milioane de lei la o cifră de afaceri de aproape 2 miliarde de lei.

1

#1911 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 04 ianuarie 2020 - 20:23

O paralelă între o achiziție a bulgarilor de la BDZ și cele 3 presupuse achiziții de material rulant nou de la noi, făcută de cei de la Club Feroviar:

Citeaza

BDZ Passengers, parte a grupului feroviar de stat BDZ Holding, a anunțat vineri că vrea să organizeze o licitație pentru rame electrice. În România sunt anunțate sau în derulare trei licitații pentru achiziția de rame electrice sau diesel noi, însă niciuna nu a fost dusă la bun sfârșit.

Adrian Bărbulescu

licitație pentru rame electrice

Compania a preecizat că așteaptă oferte pentru participarea la o licitație în valoare de 246,8 milioane de leva (echivalentul a 126,2 milioane de euro) pentru furnizarea a 16 rame electrice (EMU) noi.

Toate cele 16 trenuri vor trebui livrate în termen de trei ani de zile de la data semnării contractului. Prima livrare ar urma să aibă loc în termen de doi an, a precizat conducerea BDZ Passengers, citată de site-ul SeeNews.com.

Va trebui ca noile trenuri să aibă o viteză maximă de 160 km/oră. Candidații selectați vor fi invitați să depună ofertele tehnice și financiare, care apoi vor fi evaluate pe baza prețului, costului de mentenanță și a cheltuielilor medii pe pasager transportat.

Această licitație face parte din strategia companiei de înnoire a parcului său de material rulant.

Oferta Astra-CRRC la licitația organizată de ARF, reanalizată în urma deciziei CNSC
La București, Autoritatea pentru Reformă Feroviară a lansat în acest an o licitație pentru achiziţia de material rulant nou, care vizează iniţial 40 de trenuri electrice regionale RE-R, cu posibilitatea suplimentării cu încă 40 de rame electrice. Noile rame vor circula cu viteză maximă de 160 km/oră.

Finanțarea proiectului este asigurată din Programul Operaţional Infrastructură Mare – POIM și bugetul de stat. Valoarea estimativă a procedurii este cuprinsă între 1,7 și 4,55 miliarde lei, valoarea superioară fiind valabilă în cazul în care ARF mai cumpără 40 de rame. Trebuie menționat faptul că, spre deosebire de Bulgaria, unde nu sunt operatori privați și fondurile europene au putut fi accesate direct de operatorul național BDZ, în România banii de la Bruxelles sunt atrași de ARF. Apoi, odată cumpărate, ramele vor fi distribuite prin închiriere către CFR Călători și operatorii privați.

Numai că licitația organizată de ARF este în impas, după ce, la finele lunii noiembrie, Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a dat dreptate companiilor Alstom și Siemens privind oferta depusă de Astra Vagoane – CRRC la licitație de rame electrice a ARF. Autoritatea este obligată să reanalizeze în termen de 60 de zile oferta CRRC-Astra, desemnată inițial câștigătoare de către ARF, în cel puțin trei puncte.

O nouă licitație pentru rame electrice lansată de ARF
Cu doar o zi înainte de decizia CNSC, ARF și-a anunțat intenția de a scoate la licitație achiziția a încă cel puțin 20 de rame electrice, de această dată de lung parcurs (RE-IR).

Cantitatea totală poate ajunge la 40 de unități. Documentația a fost depusă în SICAP în vederea validării acesteia de către ANAP – Autoritatea Națională de Achiziții Publice, urmând ca după aprobarea acesteia să fie făcută publică.

ARF a trimis către SICAP documentația de licitație pentru achiziţia a 20 de rame electrice inter-regionale noi și a serviciilor de mentenanță pe o perioadă de 15 ani, cu posibilitatea suplimentării cantității inițiale cu încă 20 de rame electrice (RE-IR) și a perioadei de mentenanță cu încă 15 ani.

Criteriul de atribuire anunțat de ARF va fi este cel mai bun raport calitate–cost, din care componenta financiară este de 65%, iar componenta tehnic-calitate 35%. Valoarea totală estimată a contractului de achiziţii a Ramelor Electrice Inter-Regionale este în intervalul 1,31 miliarde de lei și 3,71 miliarde de lei, fără TVA.

CFR Călători vrea licitație pentru cumpărarea de rame diesel
În afară de cele două licitații organizate de ARF, și CFR Călători vrea să cumpere automotoare, de această dată diesel, în condițiile în care 60% din rețeaua feroviară din România este neelectrificată.

Ultima achiziție de automotoare de către CFR Călători datează din 2003, când au fost achiziționate 120 de DMU Siemens Desiro, cunoscute ca ”Săgeți Albastre”. Acum, licitația pregătită de operatorul feroviar de stat vizează într-o primă fază cumpărarea unui automotor, cu posibilitatea prelungirii până la 10 rame.

Este vorba de o licitație deschisă, în vederea achiziționării de rame automotoare cu tracțiune diesel pentru scurt și mediu parcurs, cu o valoare cuprinsă între 18,5 milioane de lei și 185 milioane de lei. Cu alte cuvinte, aproximativ 3,8 milioane de euro pe ramă. Contractul va fi încheiat inițial pe un an de zile, cu posibilitatea prelungirii până la patru ani.

1

#1912 Useril este offline   Bobby 

• Membru activ
  • Postari: 953
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2020 - 06:05

Un nou racord feroviar industrial va fi realizat pentru transportul cerealelor în zona Valea Viilor din Arad.

Citeaza

CFR SA a lansat licitația pentru „Construire LFI racordată la reţeaua feroviară publică la km 45+363 a liniei CF 218 Timişoara –Arad”, cu o valoare de 1,6 milioane lei, costuri suportate de S.C. FLORA ARNO SRL., beneficiarul lucrărilor. Termenul de realizare a lucrărilor este de 6 luni. Ofertele pot fi depuse până la data de 26.09.2019, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 26.01.2020.

Lucrarea este amplasată în localitatea Valea Viilor, jud.Arad. Construirea LFI racordată la reţeaua feroviară publică este o lucrare de investiţie care urmează a se amplasa din linia 1 a haltei Valea Viilor, linie electrificată, interoperabilă, în dreptul km 45+363. Conducerea S.C. FLORA ARNO SRL deţine în capătul X al staţiei CF Valea Viilor, pe partea dreaptă, teren proprietate şi doreşte să poată primi şi expedia de/ pe calea ferată produse cerealiere în sezon şi containere cu diferite mărfuri, pentru care este necesar un racord CF din linia 1 capătul X al haltei Valea Viilor şi un dispozitiv de linii de cale ferată industriale. în zona de racord, linia 1 a haltei Valea Viilor prezintă o suprastructură din şină tip 49 şi traverse de lemn cu prindere directă, ceea ce impune ca schimbătorul de cale de racord să fie de tip 49, deviaţie dreapta, iar LFI se va realiza din şină tip 49 pe traverse de lemn şi beton cu o lungime totală constructivă de 1961,72 m.

Sursa Mobilitate.eu

1

#1913 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 07 ianuarie 2020 - 17:08

Mâine, la ora 9, se judecă plângerile depuse de Alstom, de CRRC-Astra și o anumită plângere comună depusă de Alstom și Siemens (peste care nu am dat, momentan). Plângerea Siemens nu are o dată stabilită pentru judecată. Un articol de pe Club Feroviar:

Citeaza

Nu mai puțin de trei dosare privind licitația de rame electrice a Autorității pentru Reformă Feroviară se vor judeca miercuri la Curtea de Apel București, după ce în decembrie 2019, Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a emis o decizie care obliga ARF să reevalueze una dintre ofetele primite. Decizia, însă, a nemulțumit pe toată lumea.

Un complet al Curții de Apel București va judeca miercuri, ora 9, acțiunile depuse de trei participanți la licitația de rame electrice organizată de Autoritatea pentru Reformă Feroviară în cursul anului trecut, licitație la care câștigătoare a fost desemnată asocierea sino-română CRRC – Astra Vagoane Arad.

Pe rolul instanței menționate se găsesc nu mai puțin de patru dosare depuse de participanți, anume unul în care Alstom și Siemens au calitate de petent, iar CRRC-Astra de intimat, altul în care Alstom e petent, al treilea în care CRRC – Astra este petent și al patrulea în care Siemens este petent. Miercuri la ora 9 se vor judeca primele trei dosare, potrivit informațiilor furnizate de portalul instanțelor de judecată.

Cât privește dosarul deschis de Siemens, portalul nu ofertă informații privind data de judecare a acestuia. Cererile Alstom și Siemens vin după ce CNSC a emis o decizie prin care obligă ARF să reevalueze oferta chinezilor, dând dreptate firmelor Alstom si Siemens, în urma obiecțiilor acestora.

Ori, spune Gabriel Stanciu, șef al Alstom România, oferta chinezilor trebuia descalificată, nu reevaluată. Acesta este și motivul pentru care firma a sesizat instanța de judecată. Unul dintre capetele de dispută este, spre exemplu, consumul energetic declarat de producătorul chinez CRRC. Asocierea sino-română a avut cel mai mic consum declarat., iar din acest punct de vedere CNSC a decis că ARF trebuie să stabilească o modalitate unitară, verificabilă, de stabilire a consumului. În decembrie 2019 Gabriel Stanciu declara la o întâlnire cu presa că o modificare a metodologiei privind consumul energetic, în cursul procedurii de achiziție publică, este contrară prevederilor legale căci ar semnifica o schimbare a regulilor jocului în cursul acestuia.

Din păcate, licitația de rame electrice organizată de ARF, achiziție finanțată din fonduri UE, riscă să urmeze destinul trist al celor două licitații pentru modernziarea sectorului feroviar Brașov – Sighișoara. După ani de dezbateri, decizii de stabilire a câștigătorilor modificate, numeroase procese in justiție, lipsesc câștigători definitivi ai licitațiilor. România riscă să piardă finanțări de sute de milioane de euro de la UE, destinate modernizării sectorului feroviar.

De ce trebuie reanalizate ofertele pentru ramele regionale
Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a dat dreptate spre finele anului trecut companiilor Alstom și Siemens privind oferta depusă de Astra Vagoane – CRRC la licitație de rame electrice a ARF. Autoritatea este obligată să reanalizeze oferta CRRC Astra în cel puțin trei puncte.

ARF are la dispoziție 60 de zile pentru a pune în practică deciziile CNSC (până la finele acestei luni), s-a arătat în decizia emisă de Consiliu vineri 29 noiembrie și disponibilă pe situl de internet a acestuia.

CNSC a dat dreptate nemulțumiților privind consumul de energie declarat al ramelor. Reamintim că consumul declarat de cei trei a variat între 3,79 kwh/km și 5,74 kwh/km, cel mai mic fiind cel declarat de asocierea sino-română. Consumul mic a fost însă contestat de competitorii europeni, aceștia afirmând că un consum atât de mic e imposibil.

De aceea CNSC a decis: „Dispune comisiei de evaluare ca, împreună cu experţii cooptaţi sau prin cooptarea unor experţi suplimentari, să stabilească un unic mod de calcul al consumului de energie electrică mediu/km, pentru RE-R fără călători, în condiţiile stabilite la capitolul 3.27(Pct. 11.7 din Caietul de sarcini), conform motivării. După stabilirea acestei unice metode/algoritm/mod de calcul, comisia de evaluare va introduce parametrii proprii prezentaţi de cei trei ofertanţi, împreună cu indicatorii obligatoriu impuşi prin documentaţia de atribuire şi va stabili valorile finale pentru costul consumului de energie pe 15 ani pentru fiecare ofertă în parte”.

Un alt aspect unde contestatarilor europeni li s-a dat dreptate este absența unei rame omologate, verificate în funcționare de către asocierea plasată pe primul loc, CRRC – Astra. „Dispune comisiei de evaluare şi experţilor cooptaţi analiza suplimentară privind îndeplinirea cerinţei de la pct. 1.2.1 din caietul de sarcini, prin care autoritatea contractantă a impus ca vehiculul să fie bazat pe „un design dovedit (verificat în exploatare) şi care să îndeplinească cerinţele specificate în caietul de sarcini”. Dispune comisiei de evaluare să-i solicite ofertantului CRRC-Astra un calendar realist privind implementarea standardelor de interoperabilitate, a obţinerii autorizaţiilor şi avizelor obligatorii, probat pe prezentarea unor demersuri anterioare similare finalizate cu succes, conform motivării”, s-a arătat în decizie.

Decizia CNSC a anulat integral procesele verbale privind propunerile tehnice și cele financiare, a căror punctaje însumate a dus la desemnarea ofertei CRRC – Astra drept câștigătoare.

1

#1914 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 3.023
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Everywhere

Postat 08 ianuarie 2020 - 17:25

Vezi postareadan.s, la 18 decembrie 2019 - 14:35, a spus:

Explicatii privind ceea ce parea "rugina", de la Romania Feroviara on FB:

Citeaza

Structura de rezistenta(cutia) este realizata din otel carbon placat cu placi de aluminiu lipite cu adeziv special, asemanator cu ce se foloseste acum in aviatie. Aluminiul fiind un metal cu propietati speciale, este foarte greu de sudat(nu imposibil) daca procedeul se realizeaza intre 2 placi/repere din aluminiu. Aluminiu sudat cu otel carbon, nu face nimeni.

Acum multi ani principala metoda folosita la imbinarea aluminiului chiar si in aviatie era prin procedeul de nituire(care avea dezavantajele lui), de ceva timp in industrie se folosesc adezivi speciali care ofera rezistenta in timp, elasticitate si siguranta sporita la amplitudini de temperatura intre -30*C si + 50*C categoric mai bune decat imbinarea prin nituri si/sau sudare.

Ce ati vazut si confundat cu rugina este surplus de adeziv amestecat cu mizerie de la Faurei pentru ca automotorul inca nu are toate straturile de vopsea pe el, odata cu realizarea completa a procedeului de vopsire si indepartarea excesului de adeziv, nu vor mai fi probleme de ordin estetic.

2

#1915 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 08 ianuarie 2020 - 19:47

De lipirea componentelor de aluminiu stiam de mult timp, inca de la realizarea sasiul lui Lotus Elise realizat din elemente lipite cu un adeziv special (al lor avea culoare albastru/verzui) inca de prin 2005.
Culmea e ca si la ei, acolo unde s-au imbinat elemente de otel cu cele de aluminiu, a aparut corodarea accentuata a elementelor din otel, probabil din cauza adezivului ce ataca otelul.
Ce se vedea in poze, semana 100% cu rugina, dar ma bucur daca m-am inselat eu si sunt de fapt urme de adeziv.
0

#1916 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 08 ianuarie 2020 - 21:09

Zilele acestea se aprobă contractele cu operatorii feroviari de transport al călătorilor pe 2020-2023. Se pare că nu s-a schimbat nimic, cei aprobați sunt tot cei 6 pe care i-am avut și până acum:
https://mobilitate.e...ilor-2020-2023/

Citeaza

Ministerul Transporturilor a publicat un „Proiectul de Hotărâre a Guvernului pentru aprobarea contractelor de servicii publice pentru perioada 1 ianuarie 2020 – 31 decembrie 2023 în transportul feroviar public de călători”. Prin prezentul act normativ se propune aprobarea contractelor de servicii publice ale operatorilor de transport feroviar de călători pentru perioada 1 ianuarie 2020 – 31 decembrie 2023 ale Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători „CFR Călători” SA, al S.C. Regio Călători S.R.L., al S.C. Interregional Călători S.R.L., al S.C. Transferoviar Călători S.R.L., al Astra Trans Carpatic S.R.L. și al S.C. Softrans S.R.L., ca urmare a expirării valabilității contractelor de servicii publice pentru perioada 2016 – 2019, aprobate prin HG nr.231/2016.

În conformitate cu prevederile Art. 8 din Regulamentul (CE) nr. 1370/2007, în ceea ce privește deschiderea pieței pentru serviciile de transport feroviar intern de călători, astfel cum a fost modificat și completat prin Regulamentul (UE) 2016/2338 al Parlamentului European și al Consiliului din 14 decembrie 2016, contractele de servicii publice pentru servicii publice de transport feroviar de călători atribuite în mod direct pe baza unei proceduri alta decât o procedură competitivă echitabilă, încheiate după data de 24 decembrie 2017, pot continua până la data lor de expirare (dar fără a depăși o durată de 10 ani).

Prin urmare, operatorii de transport feroviar care vor avea în executare în această perioadă (01/01/2020 – 31/12/2023) contracte de servicii publice atribuite în mod direct nu vor fi în niciun fel restricționați să participe la noile proceduri competitive, care vor avea ca obiect servicii suplimentare și care vor fi organizate, derulate și implementate de A.R.F., începând cu 2021/2022, atunci când primele unități de material rulant vor fi livrate și vor intra în posesia A.R.F.. Astfel urmează să fie organizate proceduri competitive de atribuire deschise tuturor operatorilor, echitabile și care sa respecte principiile transparenței și nediscriminării, având ca obiect servicii suplimentare, linii/pachete de linii care vor beneficia și de noul material rulant.

La data prezentă pe piața din România activează cinci operatori de transport feroviar public de călători, entități juridice de drept privat, licențiați conform legii, și o entitate de drept public, licențiată conform legii, Societatea Națională de Transport Feroviar de Călători „C.F.R. Călători” S.A.. Astfel încât, dacă pe parcursul derulării prezentelor contracte de servicii publice vor apare și alți operatori de transport feroviar public de călători, licențiați conform legii, se vor încheia contracte de servicii publice și cu aceștia, în condițiile legii.

Sub aspectul temeiului legal, potrivit art. 5 alin. (6) din Regulamentul (CE) nr.1370/2007 al Parlamentului European şi al Consiliului din 23 octombrie 2007 privind serviciile publice de transport feroviar şi rutier de călători şi de abrogare a Regulamentele (CEE) nr. 119/69 şi nr. 1107/70 ale Consiliului, suntem în prezenţa unei excepţii, întrucât prin încheierea contractului de servicii publice pentru transportul feroviar de călători este vizată acordarea de compensaţii financiare (subvenţionarea acordată de stat) de către statul român în vederea efectuării unui serviciu continuu şi de interes public, iar nu atribuirea unui contract de prestări servicii, astfel cum este reglementat prin Legea nr.98/2016, Legea nr.100/2016 și Legea nr.101/2016, cu modificările și completările ulterioare.

Sub aspectul respectării prevederilor art.5 alin.(7) din Regulamentul mai sus menţionat în materie de acordare a compensaţiei de serviciu public – facem precizarea că operatorii de transport feroviar de călători licenţiaţi în România încheie contractul de servicii publice de transport feroviar de călători cu autoritatea competentă, respectiv cu Autoritatea pentru Reformă Feroviară, în condiţii nediscriminatorii.

1

#1917 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 10 ianuarie 2020 - 13:02

Bun, deci:
- pentru Alstom, decizia se amână pe 22 ianuarie. La dosarul lor, a fost conexat și cel al CRRC-Astra.
- pentru Siemens, s-au stabilit două date de judecată, una pe 14 ianuarie, cealaltă pe 23 ianuarie.
0

#1918 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 11 ianuarie 2020 - 17:00

Dacă va fi gata până în mai, noua cale ferată (noul racord, mai bine zis) ce va ajunge la Aeroportul Otopeni va fi deservită de trenuri Siemens Desiro "Săgeata Albastră". Un articol de pe Economica:

Citeaza

CFR Călători va opera cursele către Aeroportul Otopeni cu parcul actual de trenuri Siemens Desiro (Săgeata Albastră), daca noua linie va fi gata în luna mai, a spus pentru ECONOMICA.NET Valentin Dorobanţu, directorul operatorului naţional de transport feroviar de călători.

"Dacă se finalizează în mai (racordul de cale ferată la aeroport – n.r.), vom circula cu parcul actual de Desiro", a răspuns şeful CFR Călători la o solicitare Economica.net.

Anul trecut, se vehicula ideea lansării de către CFR Călători a unei licitaţii pentru achiziţia de noi rame diesel. Până în prezent, această licitaţie nu a fost încă lansată, astfel că noile rame nu au cum să ajungă până în luna mai. De asemenea, se mai vorbea despre posibilitatea achiziţiei de trenuri cu hidrogen pentru noua linie feroviară, însă nici acest plan nu s-a concretizat.

Ministrul Transporturilor Lucian Bode a declarat joi că firma constructoare are toate condiţiile ca, la sfârşitul lunii mai, trenul să circule între Aeroportul Otopeni şi Gara de Nord, în vederea începerii Campionatului European de Fotbal, în caz contrar ne facem de râs.

Directorul general al CFR SA, Marius Chiper, a explicat la rândul său că proiectul va beneficia de ultima generaţie de panouri fonoabsorbante, astfel încât nivelul de zgomot va fi redus la minim. Pe toată lungimea viaductului, de 1.521 de metri, vor fi montate panouri fonoabsorbante, de la un capăt la altul, iar trenurile vor fi silenţioase.

Contractul pentru execuţia şi proiectarea legăturii feroviare Gara de Nord - Aeroport Otopeni, în valoare de 398,16 milioane lei fără TVA, a fost semnat în cursul anului 2019 cu Asocierea Arcada - ISPCF SA - DB Engineering & Consulting GMBH.

0

#1919 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 11 ianuarie 2020 - 21:06

Contestația celor din asocierea CRRC-Astra de la CNSC - atenție! - a fost respinsă.
0

#1920 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru activ

Postat 14 ianuarie 2020 - 22:02

Uitându-mă pe dosarul Alstom de la Curtea de Apel - la care a fost conexat și cel al CRRC-Astra - am observat că apare și Siemens trecut pe acolo drept petent. Deci cred că a fost conexat și acel dosar comun Alstom - Siemens (cu toate că articolul de pe Club Feroviar de mai sus specifică intimatul din acest dosar ca fiind CRRC-Astra, nu ARF, or fi greșit cei care au scris articolul)
0

Arata acest topic

• (97 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul