STP Timișoara Forum: Tramvaie noi - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (42 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tramvaie noi Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#581 Useril este offline   Dr2005 

• Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1.403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 31 iulie 2011 - 18:10

S-a văzut că, până acum, toate achiziţiile făcute de Primărie au fost mai mult de imagine, chiar a scăzut parcul, doar ca să fie toate vehiculele noi. Şi la tramvaie vor face la fel, dacă iau 50 de tramvaie noi, păi doar alea 50 or să mai circule.

Dacă aduc doar 10 tramvaie noi... ghinion, o să circule câte un tramvai pe fiecare linie şi atât, că doar n-o să-şi strice primarul imaginea în plină campanie electorală. Ce dacă se va circula o dată pe oră, dar voi fi tramvaie noi. Asta e mentalitatea românească, din păcate, ,,iau vehicule noi să mă laud cu ele", chiar dacă ori sunt prea multe (de ex. Bucureşti), ori sunt prea puţine.

Aceasta postare a fost editata de Dr2005: 31 iulie 2011 - 18:12

0

#582 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10.114
  • Sexul:nespecificat

Postat 31 iulie 2011 - 18:12

Da, dar si costurile de intretinere s-au redus mult. :coolspeak:
0

#583 Useril este offline   Dr2005 

• Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1.403
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 31 iulie 2011 - 18:33

Păi da, s-au redus temporar, pentru că după ce se termină garanţia, pe Mercedes nu mai ai voie să pui ce piese vrei tu. Nici măcar un geam spart... că forma geamurilor e protejată de drepturi de autor şi nu ţi le produce decât Pilkington, iar preţul de monopol e clar mai mare. Pe când, la Ikarus, ori luai de la casări, ori luai o bucată mare de geam de la Buzău sau Scăeni şi tăiai din ea cât aveai nevoie şi când aveai nevoie.
Problema e că s-a redus numărul de vehicule la stradă, deci s-a redus şi numărul de călători. De curiozitate, strict statistic, dacă facem raportul între cheltuielile totale şi numărul de călători, ce valoare iese acum şi ce valoare era în 2009? Există asemenea statistici?
0

#584 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.272
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 31 iulie 2011 - 18:43

N-au nici banii si nici creditul nu-l vor primi pentru 50 de tramvaie. Astea-s baliverne electorale.
0

#585 Useril este offline   Chagall 

• Moderator

Postat 31 iulie 2011 - 18:45

Cu banii astia s-ar putea construi pasaje berechet in oras pentru decongestionarea traficului rutier.
0

#586 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 9.127
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 iulie 2011 - 19:36

Vezi postareaGygyman6, la 31 iulie 2011 - 15:37, a spus:

Cum sa nu fie necesar?! da nu ar fi necesare daca ar circula numai 1,2,3,7 si 9, atunci nu ar fi nevoie, DAR am vazut deja de nenumarate ori tramvaie care merg cu "defect" in geam si i-au pasageri pana ajung la Dambovita. Zilele trecute se "prajise" un 6 chear inainte de Traian si ma gandeam cat de ironic, ca putea sa mearga inca o statie si era deja la depou, dar care depou?! Pe langa asta si intrarea pe traseu care mi se pare total aiurea, mai ales pentru 4, care merge pe toata linia lui 9 sa poata intra pe traseul lui. Dambovita pare acum o solutie buna, dar acum nu mai avem 200+ de vagoane si nici prea multe pe trasee, cea mai buna solutie este cea cu 2 depouri pentru ca ofera o acoperire mai buna.

Ziceam ca n-ar fi necesar un depou nou, ceea ce ar presupune si achizitia terenului.
Chiar zilele trecute cu ocazia dezbaterii proiectului de prelungire a tramvaiului catre Mosnita, cineva spunea ca acolo intre Timisoara si Mosnita ar trebui construit noul depou. Pai toate tramvaiele sa plece de la si sa se retraga la Mosnita? Ar fi o prostie mare.
Spun doar ca ar fi mult mai ieftin modernizarea atat a depoului Dambovita cat si a celui de pe Take Ionescu, curtea de peste drum de sediu, unde era acces si prin spate, lucru de luat in seama.
Nici in ziua de azi n-am auzit o explicatie cum de s-a construit biserica in curtea depoului si se mai construiesc si anexe ale bisericii. Cine cunoaste aceasta "poveste" il rog s-o posteze undeva s-o stiu si eu. Iar in curtea sediului (dupa "curatenie") ar fi binevenit acel muzeu (constructie noua, de la zero) de care se tot vorbeste (pe cand o fi gata muzeul, n-or mai exista exponatele).
0

#587 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.263
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 august 2011 - 08:54

Am aflat din surse oficiale, cum ca cel tarziu anul acesta, depoul T.I. va deveni muzeu, cu acte in regula, si ca se vor investi banuti seriosi pentru acest lucru. Ce o fi? Om vedea.
0

#588 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Postari: 2.818
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 august 2011 - 12:54

Vad ca stirea cu "tramvaie noi" a ajuns si la tv, aseara am reusit sa prind un scurt reportaj pe analog, nu e ceva nou asa ca nu o sa insist prea mult pe subiect. Pe ceea ce o sa insist este ca purtatorul de cuvant al Ratt spunea ca avem numai 50 de tramvaie acum in circulatie, si vreau sa intreb cat de adevarat este acest lucru si de ce se insista atata cu numarul 50????!!! mie imi comvin si 10 tramvaie acum, si 10 la anu si tot asa pana se ajunge la un necesar acceptabil care sa nu fie la limita (plus tramvaiele vechi). Eu stiu ca intr-un timp se vorbea de 70-80 de vagoane pe care le avem nu de 50, eu zic ca daca e adevarat nu este o scuza, daca avem 50 gata ramanem la 50, pai avem 50 dar sa nu uitam ca am avut peste 200 si aveam 11 linii, acum situatia s-a schimbat pentru ca sunt putine vagoane folosibile. Asta inseamna proasta informare a populatiei, nepasarea "bastinasilor", si viclenia primariei.
0

#589 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.837
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 02 august 2011 - 13:26

Avem 50 in circulatie, nu a spus nimeni ca nu avem nevoie de mai multe. Oricum, nu cred ca vor fi bani nici pentru 25. :)
0

#590 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 02 august 2011 - 13:39

Sa nu uitam ca este vacanta, deci este cam dezinformare!
0

#591 Useril este offline   Chagall 

• Moderator

Postat 02 august 2011 - 13:46

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 august 2011 - 13:26, a spus:

[...] Oricum, nu cred ca vor fi bani nici pentru 25. :)

Deocamdata nu sunt nici pentru 10.
0

#592 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold

Postat 02 august 2011 - 14:11

Din cate am inteles momentan nu sunt bani nici pentru cele doua (2 cred ca au ramas) vaporetto. De tramvaie nici vorba. Lasand deoparte promisiunile electorale ("vom face si vom drege") e cam penurie.
0

#593 Useril este offline   Chagall 

• Moderator

Postat 02 august 2011 - 14:28

Dar de un "studiu de fezabilitate" pentru oportunitatea acestor tramvaie cu siguranta se vor gasi bani. :)
0

#594 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold

Postat 02 august 2011 - 14:35

Din pacate .La f... bani pe gratis is campioni. Nici nu m-ar deranja daca ar fi la fel de buni la intretinerea parcului existent.
0

#595 Useril este offline   weg_mann4ratt 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 845

Postat 03 august 2011 - 22:27

Se pare ca interesul e in crestere pe zi ce trece:
http://www.tion.ro/p...misoarei/959737

Sa vedem si ce si cat se concretizeaza...
0

#596 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Postari: 3.836
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 04 august 2011 - 12:42

Nu-mi dau seama dacă s-a mai discutat - nu se poate accesa vreun credit european pentru înnoirea transportului electric?

Pentru că -da-, costul pentru 50 de bucăţi de tramvai noi este deja imens dacă-l suportă primăria singură.
0

#597 Useril este offline   emilut 

• Membru Gold
  • Postari: 2.309
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 august 2011 - 12:52

Vezi postareadAImon, la 04 august 2011 - 12:42, a spus:

Nu-mi dau seama dacă s-a mai discutat - nu se poate accesa vreun credit european pentru înnoirea transportului electric?

Pentru că -da-, costul pentru 50 de bucăţi de tramvai noi este deja imens dacă-l suportă primăria singură.

Pt ca un astfel de credit să fie accesat, este nevoie de un proiect bine argumentat. De studii peste studii, de tot felul. Cine să le facă? Doar aceste studii necesită licitaţii şi plăţi imense, care plăţi, nu de puţine ori depăşesc valoarea proiectului în sine.
Urmează apoi, cofinanţarea. Cât o fi ea de UE, nu îţi dă 10 € dacă nu pui şi tu 3-4.
0

#598 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold

Postat 04 august 2011 - 13:37

Pana la urma intrebarea e simpla: Vor fi sau nu tramvaie noi? Eu concret inca n-am vazut nimic. De promis e usor. Chiar si eu pot promite 100 de tramvaie gratis. Ca n-am de unde e alta poveste.
0

#599 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.162
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 04 august 2011 - 14:58

Eu cred ca vor fi. Dar CATE si in ce conditii..greu de zis. Va fi licitatie..care (Doamne da sa nu fie asa) va fi contestata in instanta..si cu termene de judecata de 3-4 ani..la urmatoarele alegeri..primarul va aduce tramvaie noi pentru oras...
0

#600 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 06 august 2011 - 14:43

Postarile mutate la flame!
0

Arata acest topic