Regia Autonoma de Transport Timisoara: Accidente - incidente - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Imagine postata
  • (104 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 102
  • 103
  • 104
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Accidente - incidente Accidente, incidente si deraieri care implica tramvaie Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#2061 Useril este offline   brioti 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 413
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 14 martie 2017 - 23:51

Păcat că nu se reface nimic ...cred ca de 5 ani nu a a mai schimbat vreo sina
0

#2062 Useril este offline   Bobby 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 672
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 martie 2017 - 00:00

Vezi postareabrioti, la 14 martie 2017 - 23:51, a spus:

Păcat că nu se reface nimic ...cred ca de 5 ani nu a a mai schimbat vreo sina

De la Ghe Lazar spre Torontal pe o bucata de 300 m sinele au fost inlocuite pe ambele sensuri anul trecut cred, insa sina pusa in loc nu e noua, cel mai probabil e recuperata si e alcatuita din bucatii mici 10 - 15 m si sunt multe suduri care "se simt" la trecerea tramvaielor... Lucrarea cred ca a fost facuta contratimp pentru ca unele inbinari nu arata chiar cum trebuie... Isi fac treaba ce-i drept insa sunt departe de sudurile pe care le are linia in zonele modernizate...

Pe bucata asta s-a inlocuit linia de contact recent - e fir nou de cupru tras pe ambele sensuri de la incrucisarea cu linia de contact a trolebuzelor (intersectia Cetatii cu Gh. Lazar) si pana aproape de statia M. Basarab.

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 15 martie 2017 - 00:06

3

#2063 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.574
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 15 martie 2017 - 00:31

Vezi postareaBobby, la 15 martie 2017 - 00:00, a spus:

De la Ghe Lazar spre Torontal pe o bucata de 300 m sinele au fost inlocuite pe ambele sensuri anul trecut cred, insa sina pusa in loc nu e noua, cel mai probabil e recuperata si e alcatuita din bucatii mici 10 - 15 m si sunt multe suduri care "se simt" la trecerea tramvaielor... Lucrarea cred ca a fost facuta contratimp pentru ca unele inbinari nu arata chiar cum trebuie... Isi fac treaba ce-i drept insa sunt departe de sudurile pe care le are linia in zonele modernizate...

Pe bucata asta s-a inlocuit linia de contact recent - e fir nou de cupru tras pe ambele sensuri de la incrucisarea cu linia de contact a trolebuzelor (intersectia Cetatii cu Gh. Lazar) si pana aproape de statia M. Basarab.

Avem cel putin 4 segmente de linie cu MARI PROBLEME: linia 4 toata portiunea Gh Lazar si bucla de la ciocanul, linia 5 portiunea Bogdanesti - Balta Verde, liniile 1-2-10 portiunea Gara de Est-UMt..linia 8-4 portiunea Buziasului -Ciarda Rosie. Zone cu trafic intens...si intr-o stare mai mult decat precara. Concret de la reabilitarea facuta in mod serios in epoca Ciuhandu Oancea...doar carpeli vedem...si asta NU DIN VINA REGIEI DE TRANSPORT. Mai nou avem show mediatic...injuraturi si jigniri intre primar si conducerea regiei. Problemele sunt reale..dar motivle invocate..jalnice. Am urmarit cu atentie si preocupare vorba Presedintelui interviul acordat Digi de catre primar. Poate fi acuzata de multe nereguli si lipse de performante conducerea actuala a regiei..dar ca sa pui in carca altora NEFOLOSIREA vaporaselor (achizitionate fara studierea legislatiei) trocaricilor electrici din Ungaria (fara sa verifici daca se pot inmatricula)..midi micro conservo-buze ..reabilitarea carpeala facuta cu firme prietene pe linie de partid liberal...toate facute si orchestrate de ORDONATORUL DE CREDITE...aka PRIMARIA..mi se pare marsavie de cea mai jegoasa speta. mai putin si aflam ca tot regia e de vina si ca nu s-a mutat conserva ce masoara aerul curat al orasului din Calea Sagului (chiar..oare de ce UE nu a vrut sa o puna langa padurea verde si Continental..just asking...)...Evident se aproprie ceasul socotelilor...Dar pe langa DNA si Curtea de Conturi are dreptul legal sa investigheze cheltuirea banului public. Caz concret cunoscut personal: licitatie pentru proiectare locuinte sociale in Calea Lipovei ..licitatie publica castigata de firma privata in 2012. Proiect executat...depus la primarie. Primaria Timisoara plateste proiectul, restituie si garantia de buna executie confirmand astfel ca au fost indeplinite conditiile contractuale. In urma controlului Curtii de Conturi..cand vine "nota de plata" si intrebari stanjenitoare de ce s-a facut un proiect care apoi nu s-a realizat..Primaria se indreapta in instanta contra firmei executante a proiectului cerand in instanta suma de 1.200.000 lei (noi) adica valoarea lucrarilor proiectate si neexecutate din vina ei neasigurand finantarea din buget. Clar a pierdut in prima instanta pe fond..si a mai platit si 5000 de lei cheltuieli de judecata ...dar ideea e ca asta e tactica..aruncam vina pe oricine altcineva ...conducerea e mai curata ca ingerii...

PS: bomboana de pe coliva....afirmatia primarului..mai nou pe lista plangerilor la adresa RATT a aparut si intentia acesteia de a realiza un muzeu al transportului in comun "de parca de asta ar avea nevoie orasul" incheiat citatul..DA, domnule primar, cu tot respectul datorat functiei ocupate de dumneavoastra, un oras care isi respecta istoria si vrea sa atraga turisti ..si care in cativa ani va fi capitala culturala...CHIAR ARE NEVOIE de un astfel de muzeu in care sa pretuiasca trecutul si sa arate celor ce nu au trait acele vremuri cum a fost transportul public in urma cu un secol...sau in urma cu zeci de ani. Daca cineva ar fi avut posibilitatea si vointa sa salveze macar UN SINGUR autobuz sau troleibuz model TV care inca mai circula prin oras in 1980 ..sau un autobuz sau troleibuz ROMAN 112 din care am avut zeci sau sute de bucati...asa cum avem tramvaiul restaurant cu siguranta ca ar fi fost piese de istorie foarte pretuite si cu drag folosite....dar din pacate avem placerea morbida sa ne autodistrugem prin indiferenta trecutul...

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 15 martie 2017 - 01:08

4

Arata acest topic

• (104 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 102
  • 103
  • 104
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul