STP Timișoara Forum: Zona CETATE - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (62 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 60
  • 61
  • 62
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#1221 Userul este online   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.997
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 aprilie 2019 - 16:52

Numai mie mi-a sarit in ochi alocarea a 40.000 lei din bugetul primariei pe acest an pentru construirea unui minaret in Piata Sf. Gheorghe, piata recent modernizata, cea cu groapa, unde se poate vedea fundatia fostei moschei din perioada turca peste care se vede fundatia unei biserici crestine construita dupa eliberarea Timisoarei de catre austrieci si demolata in prima jumatate a secolului XX...

Deci dupa ce austriecii au sters orice urma de dominatie turca din Timisoara dupa 1718, iata ca vine o minte "sclipitoare" (probabil robu) care vrea un minaret in amintirea vremurilor de mult apuse...
Daca acest lucru se va intampla, probabil vom auzi si apeluri la rugaciune din minaret...
0

#1222 Userul este online   freeflow77 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 18 aprilie 2019 - 17:07

Nu ai fost singurul care a observat. Chiar ma gandeam unde au de gand sa integreze asa ceva. Nu mi se pare gresit sa fie expusa istoria orasului si etapele prin care a trecut...dar nu stiu cat e de necesar sa reconstruiesti asa ceva, ajung placile care mentioneaza acea fila din trecut.

Pe de alta parte, nu inteleg de ce nu se focuseaza mai degraba sa finiseze zidurile alea lasate neterminate si de pe care lipsesc stemele oraselor infratite. Si sa aranjeze spatiul acela verde care arata deplorabil. A si denivelarile din pavaj care ar trebui reparate prin garantie...
4

#1223 Useril este offline   octav1an 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 18 aprilie 2019 - 21:14

Fobia asta anacronica fata de tot ce e oriental, mai putin shaorme si manele.. Habar nu am ce minaret vor sa instaleze acolo, dar stiu ca orasul are mare nevoie de obiective turistice. Orice calitativ care poate sa fie fotografiat si care mananca macar cateva minute din timpul turistilor din punctul meu de vedere e binevenit.

Zidurile cred ca sunt finisate si aia e textura care s-a vrut. Spatiu verde si mentenanta de acord; stema orasului Lublin si Trujilo din Peru, pas; mie unuia mi se pare kitchos si degeaba.
1

#1224 Userul este online   dan.s 

• Moderator
  • Postari: 2.729
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 18 aprilie 2019 - 21:19

Sunt curios unde mai exact va fi ridicat acest minaret, ca desii amprenta la sol e destul de mica, acesta este de obicei mai inalt decat cladirile din jur. In mijlocul 'piscinei', peste ramasitele istorice, in spatiul de dupa liniile de tramvai?
0

#1225 Userul este online   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.997
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 aprilie 2019 - 12:58

Vezi postareaoctav1an, la 18 aprilie 2019 - 21:14, a spus:

Habar nu am ce minaret vor sa instaleze acolo, dar stiu ca orasul are mare nevoie de obiective turistice. Orice calitativ care poate sa fie fotografiat si care mananca macar cateva minute din timpul turistilor din punctul meu de vedere e binevenit.

Asta da, chiar ca mi-ar face placere sa-mi fac un selfie cu un minaret in spate la Timisoara, mica Viena... :D ...

Anul acesta se vor implini 301 ani de la eliberarea Timisoarei de catre trupele austriece prin lupte crancene si acum construim minarete pentru a se poza turistii cu ele...wow...

Da, avem nevoie mare de obiective turistice dar nu de acest fel...

Probabil ca nici musulmanii din Timisoara, cati or fi, n-ar accepta un minaret fara moschee...

Cu aceasta initiativa a primariei se (cam) deschide cutia Pandorei...
2

#1226 Useril este offline   octav1an 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 19 aprilie 2019 - 14:06

Mulsumani in Timisoara sunt la fel de multi cu sau fara minaret. Nu cred ca e un risc real sa ne invadeze si nici moschee nu cred ca se face in piata Sf Gheorghe la cat loc liber e acolo. Nu sustin proiectul ca stiu ca poate sa iasa ceva ieftin si de prost gust, dar nici nu sunt impotriva din grija pentru crestinismul nostru. Viena mare de exemplu are un centru islamic si ceva moschei de asemenea...

Baile turcesti din Libertatii? Bine ca le-au ingropat?
0

#1227 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.396
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2019 - 23:19

Unde e ceasul floral ar merge o statuie a lui Buda, de mari dimensiuni, cam cat magazinul Bega. :D :plemplem:
1

#1228 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 17 mai 2019 - 13:33

Imi propusesem sa pun doar AC-urile, asta e certitifcat de urbanism, dar ma bucur ca se misca lucrurile la cladirea asta, e una dintre cele mai mari si mai degradate din cetate, sper sa reuseasca sa o reabiliteze, chiar daca depaseste inceputul lui 2021.

Citeaza

1694/16.05.2019 extras de CF 402903-C1, TOP 324, extras de CF 402903, TOP 402903 ADRIANA FRATILA PENTRU ASOCIATIA DE PROPRIETARI Eugen De Savoya nr.7 obţinerea AC - Lucrări de tip B) - Reabilitare faţade imobil existent

https://www.primariatm.ro/du.php?t=cu

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 17 mai 2019 - 13:35

3

#1229 Userul este online   freeflow77 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 19 mai 2019 - 20:30

Vezi postareaDanielT, la 17 mai 2019 - 13:33, a spus:

Imi propusesem sa pun doar AC-urile, asta e certitifcat de urbanism, dar ma bucur ca se misca lucrurile la cladirea asta, e una dintre cele mai mari si mai degradate din cetate, sper sa reuseasca sa o reabiliteze, chiar daca depaseste inceputul lui 2021.

Daca zice si AC nu e si pt construire :eusa_think: ? Sau CU e doar demersul premergator? Nu prea stiu birocratia la capitolul asta.

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 19 mai 2019 - 20:35

0

#1230 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ

Postat 20 mai 2019 - 10:49

:up_arow: Ce stiu eu, daca gresesc sper sa ma corecteze cineva care e mai in tema, e ca certificatele de urbanism se folosesc ulterior pentru obtinerea autorizatiilor de construire, deci dupa CU de mai sus ar tb sa vedem dupa o perioada si un AC pe site-ul primariei, nu stiu care ar fi intervalul de timp dintre ele.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 20 mai 2019 - 10:49

1

#1231 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ

Postat 14 iunie 2019 - 09:45

Cladirea cu sediul PNTCD, daca o fac pe asta, primaria veche si fosta garnizoana unde o sa fie Muzeul Revolutiei pana in 2021, eu sunt multumit :D

A.C.

Citeaza

791/13.06.2019 ASOCIATIA DE PROPRIETARI ,,LIBERTATII 2" PIATA LIBERTATII nr.2 Lucrari de tip B)- Constructii pentru locuinte - Continuare de lucrari aprobate cu A.C. 2074/29.11.2010 si A.C. 251/06.03.2015 - ,, Reparatii la cladire existenta in regim S+P+3E- reabilitare fatade, acoperis si instalatii interioare " conform Aviz nr.1714/ 2010 al Directiei pentru cultura si patrimoniul national al judetului Timis.

https://www.primaria...php?t=ac&y=2019

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 14 iunie 2019 - 09:49

0

#1232 Useril este offline   octav1an 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 14 iunie 2019 - 13:33

Eu visez si la aia de pe colt cu cafeneaua verde. Si la Lenau si aia de pe gheorge lazar de vis a vis de spitalul militar. Si casa cu lei si macar ceva proiect la nenorocita aia de cazarma din buricul targului. Baga astia sute de milioane in tot felul de proiecte si ditamai cladirea din centrul centrului sta in paragina.

Aceasta postare a fost editata de octav1an: 14 iunie 2019 - 13:36

1

#1233 Useril este offline   CataM 

• Membru activ
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 17 decembrie 14

Postat 15 iunie 2019 - 18:50

#Robuedevina

Imagine atasata: IMG_1675.jpgImagine atasata: IMG_1676.jpg

Astăzi în Piața Unirii!

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#1234 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Postari: 10.056
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 iunie 2019 - 14:29

Ce s-a prajit gagiul pe spate. :))
0

#1235 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.118
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat Astazi, 06:24

Vezi postareaCataM, la 15 iunie 2019 - 18:50, a spus:

#Robuedevina

Atasament IMG_1675.jpgAtasament IMG_1676.jpg

Astăzi în Piața Unirii!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Robu are afaceri mai importante. Trebuie sa acopere cumva autorizatiile ilegale date de slugile lui in cateva zile pentru ca beizadelele proprii sa isi ridice vile total ilegal cu bani din cinste desigur...
https://www.pressale...iilor-lui-robu/

Iar iubitii subordonati purcelusii comunitari au misiuni mult mai importante decat cersetoria vagabondajul si degradarea spatiului public...ei trebuie sa vegheze cu vigilenta si sfintenie ca nici o rotita de trotineta sau bicicleta sa nu pangareasca pamantul sfant al pieteii operei si sa nu fie tulburat dulcele somn a lui El Insusi de zornaitul lanturilor si suieratul pedalelor hater-ilor care sapa la temelia confortului psihic al Marelui Carpaci..pardon Carmaci...
Aceiasi subordonati au fost profund revoltati si deranjati si de actiunea de atentionare la banda hotilor din tramvaie initiata de Cristi Brancovan..

Cu evacuarile celor care stau ilegal in zona pietei Traian cum ramane? Cateva selfie-uri cu presa...ceva declaratii latrate...dupca care s-a asternut linistea deplina...probabil clanurile tiganesti au inteles "mesajul" si au "uns" mecanismul ca sa fie lasati in pace in continuare. Traim pe zi ce trece intr-un oras cuprins de clanurile mafiote din ce in ce mai mult...cu obladuirea si interesul tacit si financiar al celor care ar trebui sa puna piciorul in prag....

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: Astazi, 06:44

3

Arata acest topic

• (62 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 60
  • 61
  • 62
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul