STP Timișoara Forum: Sarcinile şoferilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

Sarcinile şoferilor Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.854
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timi'

Postat 22 iunie 2008 - 16:43

E mai degrabă o curiozitate ..

parcă ştiam că şi şoferii au dreptul să controleze legitimaţiile de călătorie. de ce n-o fac niciodată?

în altă ordine de idei, putem apela la şofer dacă dorim ca un boschetar să coboare din vehicul? am văzut de vreo două ori copii ai străzii ejectaţi, dar atât. usually şoferul nu "se bagă".

în fine, dacă se poate, o listă cu tot ce are dreptul să facă .. sau să nu facă <_<

my thanks in advance.
0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 27.054
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 23 iunie 2008 - 13:34

Raspuns oficial (Relatii cu publicul) :

soferul raspunzand de siguranta calatorilor si de respectarea graficului, nu mai are posibilitatea sa opreasca si sa efectueze controlul biletelor sau abonamentelor.
0

#3 Useril este offline   Silviu Sintea 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 02 aprilie 08
  • Locatia:Medias

Postat 22 iulie 2008 - 22:11

Piata Traian, 23 februarie 2008, ora 11:50

Un loc frumos, curat, in care ai unghiuri interesante de fotografiat tramvaie.

00966 Timisoara -numarul de inmatriculare al tramvaiului.

Vatmanul opreste in mijlocul intersectiei, luindu-ma la rost pt. ca l-am fotografiat. I-am explicat ca ma aflu pe domeniul public. Si ca nu cred ca in instructiunile de lucru ale vatmanilor timiseni este scris ca poti opri in intersectii, pentru a purta dialoguri cu trecatorii. Nu i-a placut ce i-am spus si mi-a cerut, taios, autorizatia de fotografiat tramvaie!!! I-am spus ca am fost pe la depourile RATT, fiind "autorizat" sa le vizitez. M-a intrebat daca vreau sa coboare sa imi sparga aparatul de fotografiat.

Scena hilara se petrece intr-un oras turistic!!!
Mi-a venit sa sun la dispecerat si sa-l reclam pe agresor. N-am facut-o, pentru ca nu pot sa-mi prind mintea cu astfel de specimene.
De ce scriu, totusi, pe aceasta tema? Pentru ca doresc ca personalul RATT sa fie informat cu privire la ceea ce inseamna circulatia pe drumurile publice, la ce inseamna domeniu public, etc.
M-as bucura ca vatmanului din imagini sa i se spuna sa isi vada de manipularea tramvaiului.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: ghertoi.JPG
  • Imagine atasata: ghertoi1.JPG
  • Imagine atasata: ghertoi2.JPG

0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 22 iulie 2008 - 22:30

O sa le spun sefilor lor sa le comunice ca efectuarea fotografiilor este permisa fara probleme. Am facut o evaluare a statiilor in vederea montarii panourilor de afisare (am fotografiat 120 de statii) si chiar si eu eram privit urat de unii vatmani (care nu ma cunosteau). La un moment dat chiar ma gandeam sa-mi fac un ecuson cu RATT pe care sa-l vada "vedetele". Asta e! Lumea nu agreaza paparazi :rad:
0

#5 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 iulie 2008 - 00:33

Se simt cumva oare acest vatmani / soferi, care reactioneaza astfel, cu musca pe caciula?
0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 23 iulie 2008 - 07:38

Cine stie? Nu prea le inteleg motivele cand reactioneaza asa.
0

#7 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 27 iulie 2008 - 11:40

Pe undeva, ăsta e un test legat de societatea noastră, cât suntem de deschişi :D

Oraşul e casa ta, sau ar trebui să fie. Şi aşa cum acasă nu faci mizerie pe covor, n-ar trebui să faci nici în oraş. La fel, dacă acasă te simţi bine oricum ai fi îmbrăcat sau oricum ai arăta, la fel ar trebui să fii pe drumurile oraşului : tu însuţi, mândru că exişti. Din păcate, la noi oraşele sunt "văzute" mai degrabă ca nişte conglomerate în care oamenii s-au strâns, randomly, şi care nu sunt ale nimănui, spiritual vorbind. Găseşti aici o explicaţie pentru comportamentul multor venituri .. ei au o scuză, nu-s "ai noştri", nu îi leagă nimic de oraş, de locuri .. şi dacă s-ar **** în mijlocul străzii, li s-ar părea normal. Din păcate, şi unii localnici încep să piardă legătura între ei şi locurile unde trăiesc.

Am fost interpelat de diverşi, cu diverse ocazii, când li se părea că îmi intră în poză, şi mi se explica foarte serios că le intru în viaţa privată pozându-i; wtf, care viaţă privată când ai ieşit pe stradă? Poţi lucra şi de acasă, sau poţi să mergi cu gluga pe cap, dacă nu vrei să fii pozat. Dar dacă ieşi din casă, când ai trecut pragul, îţi oferi imaginea tuturor, fie ea bună sau rea, frumoasă sau neglijată. Însă avem boala pretinderii, boala de a fi cu 3 cm mai înalţi, în imagini, boala de a părea perfecţi. Cuvântul-cheie : "a părea".

Acu', n-am pretenţia să înţeleagă vreun vatman/şofer toată polologhia asta, ci doar că nu e cazul să reacţioneze aiurea când le sunt făcute poze :rad:

0

#8 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08

Postat 30 iulie 2008 - 00:29

Ai perfecta dreptate. Dincolo de psihologie, vatmanii / soferii trebuie sa inteleaga insa un lucru: ca nu sunt fotografiati in parc pe banca, de mana ori sarutandu-se cu iubitul / amanta / sotul / logodnica, nici la targuieli in piata, ci in exercitarea unei activitati care constituie serviciu public si este platita din bani publici. Si avand in vedere ca nu conduce tramvaiu' lu' tata ci pe cel al orasului, aceasta chestiune trebuie sa fie asumata de ei, deci sa le fie suficient de bine explicata de catre sefii lor ierarhici.
0

#9 Useril este offline   AMD 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 30 iulie 2008 - 18:04

probabil ca un fotograf din asta amator sa fie confundat cu vre-un ziarist si vatmanul merge pe ideea: "uite iarasi un bu...giu din aia care scriu nasol despre noi prin ziare ! Ia sa-i bag una in freza" :rad:
0

#10 Useril este offline   cocaina 

• Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Locatia:timisoara

Postat 15 decembrie 2008 - 00:25

Vezi postareaSilviu Sintea, la 22 Jul 2008, 22:11, a spus:

Piata Traian, 23 februarie 2008, ora 11:50

Un loc frumos, curat, in care ai unghiuri interesante de fotografiat tramvaie.

00966 Timisoara -numarul de inmatriculare al tramvaiului.

Vatmanul opreste in mijlocul intersectiei, luindu-ma la rost pt. ca l-am fotografiat. I-am explicat ca ma aflu pe domeniul public. Si ca nu cred ca in instructiunile de lucru ale vatmanilor timiseni este scris ca poti opri in intersectii, pentru a purta dialoguri cu trecatorii. Nu i-a placut ce i-am spus si mi-a cerut, taios, autorizatia de fotografiat tramvaie!!! I-am spus ca am fost pe la depourile RATT, fiind "autorizat" sa le vizitez. M-a intrebat daca vreau sa coboare sa imi sparga aparatul de fotografiat.

Scena hilara se petrece intr-un oras turistic!!!
Mi-a venit sa sun la dispecerat si sa-l reclam pe agresor. N-am facut-o, pentru ca nu pot sa-mi prind mintea cu astfel de specimene.
De ce scriu, totusi, pe aceasta tema? Pentru ca doresc ca personalul RATT sa fie informat cu privire la ceea ce inseamna circulatia pe drumurile publice, la ce inseamna domeniu public, etc.
M-as bucura ca vatmanului din imagini sa i se spuna sa isi vada de manipularea tramvaiului.

sal ai dreptate sa sti cai un baiat de nota 10 dar poate avrut si el ceva pe suflet si avrut sa vr cu tine in fine daca doresti ceva ii pot spune acesta treaba daca vrei ca si eu la randul meu sunt vatman si nu ma deranjeaza ca mai fii pozat ca nu am nimica in potriva ta ca ii domeniul public cei mai nasol iti spun ca asta stiu din decretul romaniei si vr pe bune stiu doar atat ca nu ai voi sa potografiezi ssi sa filmezi aeroporturi baze militare si cele legate de securitatea lor si spati private .
0

#11 Useril este offline   George1000 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Locatia:Braila

Postat 31 decembrie 2008 - 15:34

Pentru dAlmon si Florin:

Dar sa zicem daca sar intampla urmatorul caz: un grup de 3 sau 4 "baieti de cartier" inarmati cu arme albe ar scoate cutitul la un calator, soferul nu ar avea voie sa se abata de la traseu si sa opreasca la cea mai apropiata sectie de politie?
Parerea mea e ca in cazuri de urgenta, "da-l naibii de grafic" asta inseamna sa raspunzi cu adevarat de siguranta calatorilor.
Eu cred ca siguranta calatorilor trebuie sa primeze in fata graficului si nu invers.
Deci parerea mea e ca trebuie din cand in cand mai precis cand soferul sau vatmanul vede in oglinda retrovizoare ca s-au urcat persoane dubioase in special vesnicii tuciurii sa opreasca si sa efectueze controlul biletelor si abonamentelor + si un control corporal sumar ca sa se previna incidente de genul de care am spus.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 31 decembrie 2008 - 15:39

0

#12 Useril este offline   alecs 

• Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 31 decembrie 2008 - 16:57

nu are voie sa iti umble nimeni in buzunare,doar daca ii dai tu acceptul.un tramvai nu se poate abate prea usor de la traseu =)) .iar pana ajunge soferul de autobuz la o sectie de politie,baietii de cartier il bat pe calator si coboara.cel mai bine ar fi,cand vede ca bate un calator,sa nu deschida usile si sa cheme politia
0

#13 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ

Postat 31 decembrie 2008 - 16:59

ţiganii ar urla în secunda 2 că sunt discriminaţi şi că doar lor li se aplică controale de către şofer când urcă în grupuri.

iar în caz de agresiune în autobuz, nu ştiu care e politica, dar bănuiesc că şoferul prima dată trebuie să anunţe poliţia şi dispeceratul, abia apoi să intevină. e mişto în tramvaie că se poate interveni cu ranga (cea de schimba macazul) la recalcitranţi. dar cred că aaberăm .. e multă vreme de când nu s-a mai auzit de scandaluri d-astea grave în vehicule.

totuşi susţin că şoferii ar trebui să facă controale periodice, măcar la capăt de linie, unde oricum stau mai mult; pur şi simplu nu deschid uşile până nu fac controlul.
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 31 decembrie 2008 - 19:09

Soferul nu e totusi Superman, in cazul in care s-ar abate de la traseu in mod sigur atacatorii s-ar lega si de el.
Speram sa fie evenimente din acestea cat mai putine.
0

#15 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Postari: 2.863
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09

Postat 11 ianuarie 2009 - 00:56

Pai unele autobuze au separeu si pare destul de solid asa ca nu ar prea putea sa se lege de el.
0

#16 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 11 ianuarie 2009 - 11:43

Cele noi nu au, iar cele vechi vor disparea cu timpul.
0

#17 Useril este offline   cocaina 

• Vatman
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08

Postat 11 ianuarie 2009 - 21:18

Vezi postareadAImon, la 22 Jun 2008, 16:43, a spus:

E mai degrabă o curiozitate ..

parcă ştiam că şi şoferii au dreptul să controleze legitimaţiile de călătorie. de ce n-o fac niciodată?

în altă ordine de idei, putem apela la şofer dacă dorim ca un boschetar să coboare din vehicul? am văzut de vreo două ori copii ai străzii ejectaţi, dar atât. usually şoferul nu "se bagă".

în fine, dacă se poate, o listă cu tot ce are dreptul să facă .. sau să nu facă <_<

my thanks in advance.

da au dreptul dar graficul cinel mai tine daca se ocupa de bilete
0

#18 Useril este offline   marius_cyp 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 09 aprilie 08

Postat 02 noiembrie 2009 - 10:21

In ziua 31 Octombrie 2009 ora 11 cam de 500-700 metri de Liceu Auto,
soferul autobuzului linia 3 mergea pe nesimsite si intra contrasens pe mine, eu mergeam regulamentar.
Soferul a oprit motorul, a deschis usile (nu era statie) si a chemat "armata" calatori sa ma certe pe mine sa merg mai mult in afara carosabilului.
Mentionez masina mea are jenti aluminiu nu vreau sa lovesc pe bordura.

Ce zici voi, e corect cum o face pe siguranta calatori sa dea jos sa ma certe pe mine?

Atasez pozele.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: Imag045.jpg
  • Imagine atasata: Imag040.jpg
  • Imagine atasata: Imag046.jpg

0

#19 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 02 noiembrie 2009 - 13:57

Asta e o chestie care tine de politia rutiera. Il poti reclama fara probleme.
0

#20 Useril este offline   fan 

• Vatman
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Interese:Tramvaiele

Postat 02 noiembrie 2009 - 14:13

Pai nu se vede nicio bordura prea proeminenta care sa-ti distruga masina, ceea ce se vede e ca, autobuzul trebuia sa se strecoare intre 2 masini orpite mai aproape sau nu de marginile drumului iar depasirea uneori necesita sa intri si pe contra sens, e normal ca soferul a solicitat sa te tragi. In rest ce are politia cu asta nu inteleg aceste indemnuri? Calatorii cu siguranta nu au fost trimisi de sofer probabil cand a coborat sa vada ce gabarit ati mai lasat voi distinsii conducatori de masini mici au coborat si calatorii. In rest autobuzele nu pot zbura inca.

Aceasta postare a fost editata de fan: 02 noiembrie 2009 - 14:15

0

Arata acest topic

• (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi