STP Timișoara Forum: Proiecte diverse în infrastructură - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Proiecte diverse în infrastructură de mică anvergură

#601 Useril este offline   CataM 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 17 decembrie 14

Postat 11 iulie 2019 - 10:17

Ahaa...deci orice lucrare, de o anvergura mai mică sau mai mare, e o măsură populista. Oook.
Atunci eu vreau sa fie luate cat mai multe masuri populiste. Nu e ca și cum as fi obligat sa îl votez pe cel care ia aceste masuri...pana una alta votul este secret. Voi judeca eu, dacă masurile astea populiste îmi vor aduce vreun beneficiu sau nu, și voi acționa ca atare.

Poate ne ajuta dl. Florin cu o statistică, dacă există, cate persoane folosesc zilnic mijloacele de transport în comun.
Eu am impresia ca cel puțin un număr dublu lor folosesc mașinile personale. Ar fi interesant de analizat asta.

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#602 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 iulie 2019 - 11:09

Vezi postareaCataM, la 11 iulie 2019 - 10:17, a spus:

Poate ne ajuta dl. Florin cu o statistică, dacă există, cate persoane folosesc zilnic mijloacele de transport în comun.

Aici ar fi un raport pentru 2016 si 2017 si daca ar fi sa ne luam dupa acesta, RATT asigura zilnic cam 400.000 de calatorii. Mie imi pare enorm, dar daca asa zice raportul...
0

#603 Useril este offline   Claudiu1212 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 14 mai 18

Postat 11 iulie 2019 - 12:06

Ahaa...deci orice lucrare, de o anvergura mai mică sau mai mare, e o măsură populista. Oook.

Eu am impresia ca cel puțin un număr dublu lor folosesc mașinile personale. Ar fi interesant de analizat asta.

afirmatia asta e total scoasa din context, eu ma refeream la masurile astea care nu ajuta pe termen lung, doar pe termen scurt
Plus ca daca le face la fel de inguste ca pe Ripensia, unde abia incape un firobuz sau ceva mai mare, le face degeaba, masiniile de interventie nu pot trece cand e ambuteiaj pentru ca ceilalti soferi nu au unde sa se traga.

Tocmai asta e problema, ca din cauza asta se formeaza ambuteiaje, daca stai sa urmaresti, majoritatea oamenilor ce merg cu masinile personale sunt singuri in masina, maxim cu mai o persoana, de-aia stai la coada de iti vine rau la orele de varf, daca toti oamenii aia ar fi folosit un MTC?

Uita-te la orasele foarte mari, cati folosesc masina personala in Manhattan sau Tokyo? Ei au bani, de ce nu au facut si ei 100 de benzi pe sens si toti sa mearga cu masinile?
3

#604 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.243
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 iulie 2019 - 12:14

Si nu tocmai asta ar fii ideea, sa fortezi lumea sa NU foloseasca masina personala?
3

#605 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 11 iulie 2019 - 12:18

sunt curios ce apare mai intai: groapa in asfalt sau denivelari de la traficul greu ?
si cand , la toamna sau la primavara
1

#606 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 773
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 11 iulie 2019 - 14:27

ce nu intelege EL si acolitii lui e ca oricat de mult trafic duci pe langa centrul orasului tot nu rezolvi problema. Traficul trebuie impartit in cat mai multe zone, acele inele de circulatie care sunt pe hartie, dar deloc sau prost implementate, sunt solutia unui trafic decent.
2

#607 Useril este offline   CataM 

• Membru activ

Postat 11 iulie 2019 - 15:11

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 iulie 2019 - 11:09, a spus:

Aici ar fi un raport pentru 2016 si 2017 si daca ar fi sa ne luam dupa acesta, RATT asigura zilnic cam 400.000 de calatorii. Mie imi pare enorm, dar daca asa zice raportul...

Waaaawww...nici nu mi-aș fi imaginat un asemenea număr. Intuiția mi-ar fi spus undeva în jur de 100-150.000

Dacă este așa, iar situația transportului în comun este atât de proastă precum propovăduiesc unii pe aici, frigiderul lui Robu ar fi trebuit sa fie plin de bunătățuri tradiționale românești...iar el ar fi fost acum un fost-primar.

Ori statistica nu este acurata ori transportul în comun nu este atât de prost cum ar vrea unii...ceva nu se leagă.

Menționez ca nu mai folosesc transportul în comun de cel puțin 12 ani de zile, deci nu cunosc realitatea din teren.(Curatenie, grafice de călătorie, timpi de așteptare etc)

Vezi postareaioio_viola, la 11 iulie 2019 - 14:27, a spus:

ce nu intelege EL si acolitii lui e ca oricat de mult trafic duci pe langa centrul orasului tot nu rezolvi problema. Traficul trebuie impartit in cat mai multe zone, acele inele de circulatie care sunt pe hartie, dar deloc sau prost implementate, sunt solutia unui trafic decent.

De acord. Sunt maxim de enervat de stadiul "lucrărilor" la inelul 4, strada Grigore Alexandrescu în special și partea spre Pădurea Verde.

M-ar bucura o măsură populista și sa facă dracului drumul ăla odată!!

Vezi postareaElphax, la 11 iulie 2019 - 12:18, a spus:

sunt curios ce apare mai intai: groapa in asfalt sau denivelari de la traficul greu ?
si cand , la toamna sau la primavara

As paria pe valuri în asfalt de la traficul greu...

Vezi postareacseh_17, la 11 iulie 2019 - 12:14, a spus:

Si nu tocmai asta ar fii ideea, sa fortezi lumea sa NU foloseasca masina personala?

Partea cu "forțatul" nu îmi sună bine deloc...doar ce am scăpat de comunism!

As miza pe încercarea de a convinge oamenii sa încerce și metode alternative de transport, oferind opțiuni atrăgătoare, dacă se poate.

0

#608 Useril este offline   Claudiu1212 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 14 mai 18

Postat 11 iulie 2019 - 17:35

Mentalitatea unora nu o sa se schimbe doar pentru ca le oferi alternative, de aceea in multe orase europene vor sa interzica sau s-a interzis deja accesul masinilor cu motoare diesel, la ei nu se plange nimeni ca ii o masura totalitarista sau comunista, masurile pe care le ia EL insusi sunt masuri care trebuiau luate acum multa vreme, stiu ca esti un fan infocat al lui, dar masurile astea de decongestionare a traficului pe care le ia ajuta doar pentru urmatorii 2-3 ani, nu pentru urmatorii 30
0

#609 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 11 iulie 2019 - 17:49

Vezi postareaCataM, la 11 iulie 2019 - 15:11, a spus:

Dacă este așa, iar situația transportului în comun este atât de proastă precum propovăduiesc unii pe aici, frigiderul lui Robu ar fi trebuit sa fie plin de bunătățuri tradiționale românești...iar el ar fi fost acum un fost-primar.

Deci tu presupui ca frigiderul lui Robu odata umplut, el va pleca de buna voie, sau cum. Un mandat a mai castigat din inertie, urmatorul nu il mai ia, asta iti garantez! Si uite asa se va intampla exact ceea ce spui si tu, ceea ce va dovedi ca statisticile sunt reale.
2

#610 Useril este offline   CataM 

• Membru activ

Postat 11 iulie 2019 - 18:26

Sunt 110 % convins ca va mai câștiga un mandat.

0

#611 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Postari: 702
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 22 iulie 2019 - 12:08

Citeaza

Constructim face noul campus școlar Lenau din zona Oituz. Contract de 12 milioane de euro

Imagine postata
Constructim, Dinu Instal, Ila Vorhaben și Alex-Dia Construct vor ridica noul campus școlar pentru Liceul Nikolaus Lenau, pe strada Popa Șapcă, în baza unui contract de peste 12 milioane de euro. Lucrările vor începe în curând și ar trebui să fie gata în doi ani.

http://www.tion.ro/c...-i7gWQ6_E_pTsRg
0

#612 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 24 iulie 2019 - 16:40

Maaamaaa, ce-i cu randarea aia de clasa a II-a? De faptul ca trece peste Bega sa numai spun... Pia astia nu au respectat nici o cota... :Facepalm_emote_gif: Vai de mama noastra...
1

#613 Useril este offline   radutm 

• Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 09 aprilie 15

Postat 30 iulie 2019 - 18:35

Lucrari de largire pe bulevardul I.C.Bratianu, azi 30 iulie 2019:

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: largire-bratianu (1).JPG
  • Imagine atasata: largire-bratianu (2).JPG
  • Imagine atasata: largire-bratianu (3).JPG
  • Imagine atasata: largire-bratianu (4).JPG
  • Imagine atasata: largire-bratianu (5).JPG
  • Imagine atasata: largire-bratianu (6).JPG

6

#614 Useril este offline   Branko 

• Membru activ
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 august 2019 - 07:17

Nu stiu daca sa mai scris undeva dar eu nu am gasit
Municipiul Timisoara a scos la licitatie mai multe lucrari de amenajare fantani ornamentale + servicii de asistenta tehnica prin diriginte de santier

1. Executia lucrarilor (PT+executie) aferent obiectivului de investititi „Executie fantana ornamentala – Praktiker”
Anunt de participare: CN1014160
Tipul procedurii: Licitatie deschisa
Valoare estimata(fara TVA): 611.415
Termenul limita pentru primirea ofertelor: 30.09.2019 ora 15:00

2. Executia lucrarilor (PT+executie) aferent obiectivului de investititi „Executie fantana ornamentala – Selgros”
Anunt de participare: CN1014159
Valoare estimata(fara TVA): 763.193
Termenul limita pentru primirea ofertelor: 25.09.2019 ora 15:00

3. Executia lucrarilor (PT+executie) aferent obiectivului de investititi „Executie fantana ornamentala – Piata Balcescu”
Anunt de participare: CN1013989
Valoare estimata(fara TVA): 807.519,50
Termenul limita pentru primirea ofertelor: 19.09.2019 ora 15:00

4. Executia lucrarilor (PT+executie) aferenta obiectivului de investititi „Executie fantana ornamentala – Lipovei”
Anunt de participare: CN1013964
Valoare estimata(fara TVA): 226.645
Termenul limita pentru primirea ofertelor: 18.09.2019 ora 15:00

5. Executia lucrarilor (PT+executie) aferent obiectivului de investititi „Executie fantana ornamentala – Iuliu Maniu”
Anunt de participare: CN1013962
Valoare estimata(fara TVA): 389.934
Termenul limita pentru primirea ofertelor: 18.09.2019 ora 15:00

sursa*** www.e-licitatie.ro

Fisiere atasate

Aceasta postare a fost editata de Branko: 28 august 2019 - 07:38

2

#615 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 13 septembrie 2019 - 10:22

O veste buna, am vazut azi ca taie din insula aia din mijloc si probabil lungesc banda de virat stanga pe Aradului intersectia aia cu Liege
Intersectia aia e grozanica oricum, verdele tine extrem de putin, trec vreo 5 masini...
0

#616 Useril este offline   TM90CBA 

• Membru activ
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 25 septembrie 15

Postat 30 septembrie 2019 - 19:17

:up_arow:
Nu stiu daca ati vazut ce au facut, dar mie nu mi se pare ok.
Pe ambele sensuri, spre iesire si spre Mall, au facut o banda stanga, doua inainte, una inainte-dreapta. Asta in conditiile in care, dupa intersectie, avem 3 benzi doar vreo 20-30m. Nu era de ajuns ca stateau unii pe banda de dreapta cu intermintent si mergeau inainte fortand intrarea in coloana, acum au banda special pentru asta. :Facepalm_emote_gif:
1

#617 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 30 septembrie 2019 - 22:59

Comisia noastra de circulatie parca urmareste ce ilegalitati se fac in trafic, ca marinimosi sa le legalizeze ulterior. Deseneaza treceri de pietoni pe acolo pe unde trec ilegal pietonii, creaza benzi dedicate bizonilor, instaleaza indicatoare rutiere ce permit virajul acolo unde se vira ilegal, etc.
0

#618 Useril este offline   IlieB 

• Membru activ
  • Postari: 360
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 01 octombrie 2019 - 11:19

Marea problema acolo este ca merge lumea din amintiri.
Nu se uita la noile marcaje si merg drept. De fiecare data, cel putin, am vazut destui soferi facand asta, tot ei gesticulau ulterior ca ce fac (desi imi pastrasem banda conform noi trasari).
1

#619 Useril este offline   TM90CBA 

• Membru activ
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 25 septembrie 15

Postat 01 octombrie 2019 - 18:37

O alta treaba bine facuta pe care am observat-o astazi.
La intersectia Acad R Radulet cu C Aradului, au pus semafor pentru masini, si se poate vira stanga sau dreapta.

:plemplem: :crazy:

Imagine atasata: Untitled.png
1

#620 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.976
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 02 octombrie 2019 - 10:28

Imagine atasata: Calea Aradului - 2019.10.02 - 01.jpg Imagine atasata: Calea Aradului - 2019.10.02 - 02.jpg Imagine atasata: Calea Aradului - 2019.10.02 - 03.jpgImagine atasata: Calea Aradului - 2019.10.02 - 04.jpg Imagine atasata: Calea Aradului - 2019.10.02 - 05.jpg Imagine atasata: Calea Aradului - 2019.10.02 - 06.jpg
Ar fi bun si un verde intermitent la dreapta.

1

Arata acest topic

• (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic