STP Timișoara Forum: Iulius Town - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (156 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 154
  • 155
  • 156
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Iulius Town (In constructie) Evaluare topic: ****- 3 Voturi

#3101 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.975
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 mai 2019 - 09:41

Astept din tinerete o constructie/cladire in Timisoara prin care sa treaca un pasaj auto aidoma pasajului de le IM peste care avem un parc in acest caz...

Se putea face si o cladire peste pasaj daca doreau respectiv daca asa faceau proiectul...

Oricum este o noutate (poate nu in premiera nationala) pentru noi acest gen de pasaj...
0

#3102 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 515
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 16 mai 2019 - 12:41

sunt parcari sub cladiri, este un tot unitar, vor fi 5-6 cladiri "suspendate" si "tunelul" intre ele, oarecum la mijloc

chiar daca nu treci in viteza, dar vei putea sa dai o tura chiar sa parchezi sub cea mai inalta cladire din tara
0

#3103 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Postari: 2.692
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 16 mai 2019 - 14:09

De azi, de la deschiderea magazinelor din zona Atrium:

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: iul,sant-16.mai.2019-001.jpg
  • Imagine atasata: iul,sant-16.mai.2019-002.jpg
  • Imagine atasata: iul,sant-16.mai.2019-003.jpg
  • Imagine atasata: iul,sant-16.mai.2019-004.jpg
  • Imagine atasata: iul,sant-16.mai.2019-005.jpg

5

#3104 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 16 mai 2019 - 14:47

Vezi postareaElphax, la 16 mai 2019 - 12:41, a spus:

sunt parcari sub cladiri, este un tot unitar, vor fi 5-6 cladiri "suspendate" si "tunelul" intre ele, oarecum la mijloc

Eu spuneam ce-mi DORESC din tinerete si tu imi spui ca exista parcari sub cladiri...Nu este tot aia, nu este dorinta mea, nu este visul meu...

Visul meu este sa merg/circul cu masina pe un bulevard, sa vad o cladire impunatoare si moderna in fata si hop sa trec pe sub/prin ea...La intoarcere la fel iar ea sa fie luminata de soarele diminetii la dus si de soarele serii la apus...

Adesea m-am gandit la cladirea finantelor publice din 700 ca putea fi facuta peste calea ferata astfel ca trenul sa treaca prin ea sau putea fi facuta peste Gh. Lazar iar bulevardul sa treaca prin ea sau ambele sa treaca prin ea in mod denivelat...
2

#3105 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Postari: 2.692
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 16 mai 2019 - 18:30

De ce oare am senzatia ca la final pe (ex-)UBC0 la ultimele etaje va trona scris in aurit "Iulius Tower"?... Imagine postataImagine postata

Imagine atasata: Untieetled.png

*sursa - Facebook.
1

#3106 Useril este offline   Paul2 

• Membru activ
  • Postari: 208
  • Inregistrat: 21 martie 18
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Desgin interior, Tenis, Sala, Calatorii, Natura, etc

Postat 16 mai 2019 - 22:00

Vezi postareadan.s, la 16 mai 2019 - 14:09, a spus:

De azi, de la deschiderea magazinelor din zona Atrium:

Noua gresie nu mi se pare a fi in rand cu standardele inalte dorite de acest proiect.
0

#3107 Useril este offline   ker 

• Membru activ
  • Postari: 265
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 16 mai 2019 - 22:48

Vezi postareadan.s, la 16 mai 2019 - 18:30, a spus:

De ce oare am senzatia ca la final pe (ex-)UBC0 la ultimele etaje va trona scris in aurit "Iulius Tower"?... Imagine postataImagine postata

Atasament Untieetled.png

*sursa - Facebook.

kill me
0

#3108 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.834
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 16 mai 2019 - 22:57

Nu ma gindeam ca o sa faca si sali de evenimente. Genial, o sa manince o felie din piata, mai ales ca oferta de sali nu face fata la cerere.
Deci United Bussines Center mai bine ii spuneau Iulius Trade Center. Iasiul si Alba Iulia sint cu unirea, Timisoara nu prea...
0

#3109 Useril este offline   Andu 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 16 mai 2019 - 23:26

Carcoteli, orice nume ar avea, orice culoare, orice forma i-ar da si tot e muuuult mai bine decat groapa de acuma 15 ani. Va plangeti de numele unei cladiri de 155m sau cat o sa aiba in Timisoara, un orasel de 400k locuitori, cladire la nivel de Londra.

Eu inca ma mir ca a avut ambitie sa construiasca asa ceva intr-un sat, cand te gandesti la nivel de Europa. Pentru mine de la primul Iulius mall incepand, tot ce se face acolo e bonus nemeritat...straini, multinationale, etc. si tot nu se justifica un asemenea proiect. In mare parte din europa vestica se construiesc mall-uri tip hala similare cu cel din sagului pe cand la iulius, ai arhitectura, ai design interior parcare decenta, peisagistica.

La finalul zilei cand Timisoara o sa aiba skyline similar cu orase de 4-5 ori mai mari e atat de nesemnificativ ce nume are cladirea si ce gresie e la baie :)
11

#3110 Useril este offline   ker 

• Membru activ

Postat 17 mai 2019 - 01:02

Crede-ma ca eu inca ma mir cand ma gandesc ca chiar se construieste o cladire ca UBC 0 in Timisoara, si chiar UBC3 si chiar R A si P D din ISHO, si asta probabil si datorita faptului ca timp de decenii nu s-a miscat nimc in orasul asta. Desi vazand santierul UBC 0 care sta nemiscat de luni de zile nu mai stiu ce sa cred, cu tot cu cele doua etaje deja inchiriate.

Dar asta nu inseamna ca nu putem sa ne exprimam parerea despre alte aspecte ale cladirii. Iulius Tower chiar suna tare DACA numele de Iulius ar veni pur si simplu dupa un nume oarecare din Imperiul Roman.
Dar stiind ca e numele lu' Dascalu' de la Moldova parca suna altfel.

Desi dupa cum spune Doppler nu stie nimeni de unde vin toate aceste denumiri, deci poate daca scrie mare Iulius Tower pe cladire e chiar tare.

Aceasta postare a fost editata de ker: 17 mai 2019 - 01:04

0

#3111 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 17 mai 2019 - 05:09

@Andu

Corecta parerea ta de deasupra din punctul meu de vedere!...
0

#3112 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ
  • Postari: 370
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 17 mai 2019 - 14:19

Vezi postareaker, la 17 mai 2019 - 01:02, a spus:

Crede-ma ca eu inca ma mir cand ma gandesc ca chiar se construieste o cladire ca UBC 0 in Timisoara, si chiar UBC3 si chiar R A si P D din ISHO, si asta probabil si datorita faptului ca timp de decenii nu s-a miscat nimc in orasul asta. Desi vazand santierul UBC 0 care sta nemiscat de luni de zile nu mai stiu ce sa cred, cu tot cu cele doua etaje deja inchiriate.

Dar asta nu inseamna ca nu putem sa ne exprimam parerea despre alte aspecte ale cladirii. Iulius Tower chiar suna tare DACA numele de Iulius ar veni pur si simplu dupa un nume oarecare din Imperiul Roman.
Dar stiind ca e numele lu' Dascalu' de la Moldova parca suna altfel.

Desi dupa cum spune Doppler nu stie nimeni de unde vin toate aceste denumiri, deci poate daca scrie mare Iulius Tower pe cladire e chiar tare.

Dascalu de la Moldova cum zici tu ti-a facut mega ansamblu in Timisoara, in loc sa-i fii recunoscator (desi e un business stiu si nu e pt tine sau mine) carcotim ca de ce-i pune numele lui. Eu zis ca e mai bine decat banateanu Carpaci de ex:)
-1

#3113 Useril este offline   ker 

• Membru activ

Postat 17 mai 2019 - 20:49

Nu e insulta sa zici ca cineva e Moldovean. E doar exact ceea ce e. Cum Nemtii pot sa faca glume de o gramada de aspecte legate de Romania, si pe bun drept, la fel e si Moldova fata de Romania. Ca si oameni Moldovenii sunt un pic mai tarani ca sa zic asa. Mergi acolo si o sa observi. Diferenta nu e mare, dar e observabila.

Si Dascalu' nu a facut Openville Timisoarei ca si cadou, ci findca e unul din orasele cu cea mai mare economie, potential, si in special cerere de spatii de birouri.

Aceasta postare a fost editata de ker: 17 mai 2019 - 23:08

0

#3114 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.348
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 17 mai 2019 - 20:58

Pai da. Daca citesti postarile anterioare, pare ca cineva ne-a facut un cadou... Uitam ca toata " arhitectura, design-ul interior, parcare decenta, peisagistica", e platita din banii celor ce inchiriaza spatii comerciale sau office, cele comerciale adaugand automat la pretul de vanzare al produselor. Deci nu, nu e cadou.
0

#3115 Useril este offline   codrut80 

• Membru activ
  • Postari: 220
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 17 mai 2019 - 21:16

ker, nu știu cât de des treci pe la mall, dar eu trec zilnic și chiar de mai multe ori pe zi și pot să-ți spun că la UBC0 chiar se lucrează. Încontinuu văd o macara care lucrează acolo în groapa aceea, nu știu ce, pt că nu se vede, dar lucrează în mod cert la UBC0. Si mi se pare că în partea aceea, defapt ce-a mai mare activitate am observat-o, cel puțin în ultimele doua săptămâni exact la UBC0.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
1

#3116 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.799
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 mai 2019 - 22:09

Vezi postareamile, la 16 mai 2019 - 14:47, a spus:

Visul meu este sa merg/circul cu masina pe un bulevard, sa vad o cladire impunatoare si moderna in fata si hop sa trec pe sub/prin ea...

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 17 mai 2019 - 22:09

1

Arata acest topic

• (156 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 154
  • 155
  • 156
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul