STP Timișoara Forum: Nemultumiri despre transport - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

Nemultumiri despre transport Probleme inca nerezolvate Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.089
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 aprilie 2010 - 13:44

Vezi postareaPaul85, la 26 aprilie 2010 - 12:00, a spus:

7. Acele statistici sunt utile in primul rand pentru RATT (desi nu sunt intotdeauna corecte), si mai putin pentru mine ca si calator. Care sunt cele mai aglomerate linii ne-a spus deja Dl. Florin, la fel cum a facut si in cazul in care cineva a intrebat orele de plecare ale vreunei linii dintr-o anumita statie :eusa_think: . In rest, eventual m-ar interesa cifrele exacte (pe mine - calator) din pura curiozitate.

La intalnirea cu forumistii s-au prezentat niste statistici concrete. Nu stiu insa, daca se vor publica oficial. Eu nu am permisiunea sa o fac. -_-
0

#22 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.066
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 aprilie 2010 - 15:52

In legatura cu E7, pot spune ca transformarea liniei in una expres, a "cauzat" o mai buna circulatie a linie, fie ea E7, sau E7b.
Deci eu pot pune ca pentru cei 50 bani in plus calatori au primit cateva ture in plus.
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 26 aprilie 2010 - 17:44

Sunt perfect de acord cu tine, chiar daca lumea va spune ca sunt subiectiv... :eusa_think:
0

#24 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 8.286
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 26 aprilie 2010 - 19:09

Nu, dar asa si este, sunt mai multe curse acum atat pentru Freidorf partea Lic. Auto, cat si pentru FZB. Mult mai bine e desfasurata aceasta linie acum decat era inainte L42 + L3.
0

#25 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Postari: 4.683
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 26 aprilie 2010 - 22:51

Vezi postareaPaul85, la 26 aprilie 2010 - 12:00, a spus:

@Viktor:
In ceea ce priveste numarul de trenuri, emilut are perfecta dreptate. Pe vremea cand timpul/tura la linia 9 era de 45 de minute, erau 3 trenuri (interval de 15 minute), cu exceptia orelor de varf (erau 2 varfuri pe linia 9, intre T1 si T2, si intre T3 si T1), astfel ca la orele de varf, intervalul devenea 7-15 minute. Dupa introducerea "undei verzi" (din pacate doar pentru masini) pe Rebreanu, tura a devenit de 55 de minute, si s-a suplimentat numarul de trenuri la 5 (interval de 11 minute), unul dintre trenuri retragandu-se in depou la ora 16(?) - intervalul devenind de 13-14 minute dupa aceasta ora. In schimb, s-au scos varfurile. Acum, la 62 de minute/tura, sunt tot 5 trenuri (deci interval de 12-13 minute).

Eu asa am auzit de la un vatman veterean pe linia 9 (este de cat sa infiintat acesta linie) si asa mi-a spus, ca erau 5 trenuri si plus 2 varfuri. In oricecaz o sa ma informez si am sa raspund exact ce si cum.
0

#26 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 8.286
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 27 aprilie 2010 - 09:38

In 2002 erau mai putine: 3 trenuri + 2 varfuri, tura fiind numai de 45 min. Acum sunt sunt tot 5 si 4 trenuri dar la 62 min. :jos:
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 27 aprilie 2010 - 12:29

O semitura dureaza 28 de minute pe linia 9.
0

#28 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.834
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 mai 2015 - 17:53

In pana de inspiratie din partea mea pentru gasirea unui topic mai nimerit, l-am gasit pe acesta, inactiv de ceva vreme...

Ieri a aparut un articol critic, tare de tot, la adresa RATT-ului si a sefului-sefilor de la aceasta institutie. Evident, il am in vedere pe domnul Goia, subiectul principal din articolul aparut in Ziua de Vest, articol scris de Lia Lucia Epure...

Desi articolul pare ca o razbunare usor personala, multe lucruri scrise in el sunt reale, am pomenit si noi despre ele pe forum in acesti ani, lucruri vazute cu ochii nostri...Pacat ca de 6 ani RATT este pe mana domnului Goia care se pare ca nu-l leaga nimic sufleteste de institutia pe care o conduce si o pastoreste...

Un om cu o asemenea responsabilitate in urbe sa nu apara in vreo emisiune TV sau radio locala atatia ani de zile mie imi spune ca gandurile lui sunt in alta parte. Asta-i senzatia mea!

Dar iata o parte din articol...

Citeaza

RATT – rușinea Timișoarei. RATT - dușmanul lui Robu

UPDATE: RATT minte!

Tema transportului în comun, la Timișoara, este una dintre pietrele de încercare ale primarului Robu. Calitatea transportului, igiena în tramvaie, troleibuze, dar și în autobuze, toate, murdare, ca niște rable abandonate din ura față de mediu, murdăria dintre liniile de tramvai, toate, fac parte din imaginea Timișoarei.

Am încercat experimentul ”Hai în tramvai!” și iată ce a ieșit: vatmanii fumează și vorbesc la telefon, ca și cum ar fi în grajdul unui vecin pe care-l urăsc și pe care se ( mai) și răzbună. Scaunele sunt murdare, pătate, scuipate. Nimeni, dar nimeni nu spune nimic! Ba, am mai spus noi, în ”Ziua de Vest”, dar nu se face nimic. În autobuzul Expresul 1, cursa de la AEM spre Ion Ionescu de la Brad, imediat după ce pleacă din stație, aproape toți șoferii fumează. Troleibuzul 16 este sursa permanentă de scandal între șoferi și călători. Goia, (aproape Goe), acesta este numele directorului RATT, un ins scufundat în afaceri cu nemernicul bisericii bănățene, Paisie, (marele șef al furtului din bani europeni), el, Goia, are afaceri cu terenuri pentru Paisie, dar mai bine zis pentru favorurile pe care acesta i le face fiului Goia… Dar, lăsând la o parte afacerile imobiliare ale lui Goia, revenind la Timișoara, se vede cu ochiul liber sabotajul RATT la adresa lui Robu. În tramvaie, călătorii nu-l înjură pe Goia, ei nici nu știu măcar numele directorului și, de altfel, nici nu trebuie să-l știe. Îl știu însă foarte bine, pe al primarului Robu, despre care știu ce să spună! Așadar, nu se spală nici un mijloc de transport în comun, interioarele sunt dominate de mirosuri greu de suportat de ființa umană, bălăriile între liniile de tramvai sunt până la genunchi.

Ziua de Vest
2

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 08 mai 2015 - 18:00

Articolul pare scris de un postac fara nicio responsabilitate, undeva pe net si nicidecum de un ziarist. Tampenia cu linia E1 unde fumeaza toti soferii sau linia 16 subiect de cearta intre calatori si soferi (ce vrea sa spuna ca eu nu pricep?), plus ca se leaga/face misto de numele unei persoane, intareste aceasta impresie.

P.S. Mai putin si astia (ziaristii) vor sa si maturam strazile pe unde circula MTC-uri... :crazy:
0

#30 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 08 mai 2015 - 19:05

Trecand peste aceste observatii corecte si pertinente legate de partea literar-gramaticala a articolului, "esenta" lui ramane valabila...Am chiar impresia ca multe "nemultumiri" din articol sunt luate de pe la noi, de pe forum ...

Lia Lucia Epure o jurnalista (ziarista) veche, cu cel putin vreo 25-30 de ani de meserie si din acest motiv m-a surprins "limbajul" folosit...

Personal sunt dezamagit de prea multe lucruri care merg prost la RATT in comparatie cu cele extrem de putine care merg bine...Deci, balanta este total negativa, din punctul meu de vedere!...Iar pentru acest vinovat ar fi seful cel mare. Iar daca n-are sustinerea primarului si daca ar fi vertical, si-ar fi dat demisia demult...
3

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 08 mai 2015 - 19:24

Vezi postareamile, la 08 mai 2015 - 19:05, a spus:

Lia Lucia Epure o jurnalista (ziarista) veche, cu cel putin vreo 25-30 de ani de meserie si din acest motiv m-a surprins "limbajul" folosit...

Exact la asta ma refeream. Zici ca cineva le-a "spart" site-ul si a inceput sa posteze in numele unor jurnalisti. Totusi sa-i faci pe toti hoti, nemernici, etc. trebuie sa fi foarte frustrat (nu mai vorbesc si de niscaiva probe) si nu cred ca doamna merge prea des cu tramvaiul sau printre linii, acolo unde balariile ar ajunge la inaltimi similiare cu ale porumbului inainte de cules.
2

#32 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 510
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Locatia:Planeta Pamant
  • Interese:Tramvaie, Autobuze, Troleibuze, Metrouri, Masini si Arhipelagul Svalbard

Postat 08 mai 2015 - 21:08

Amm..poate ma insel eu dar de cand circula Expresul 1 pe la AEM? E clar ca nu mai aveau ce scrie si au inventat ceva...
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 08 mai 2015 - 21:26

La cat de des circula cu autobuzul era normal sa-l incurce cu E2-ul, asta nu e o problema, deranjeaza doar generalizarea (toti fumeaza, toti sunt hoti, etc)
2

#34 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.721
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 09 mai 2015 - 14:17

Vezi postareamile, la 08 mai 2015 - 17:53, a spus:

articol scris de Lia Lucia Epure...

Nu stiu voi, dar eu am decis sa ignor complet mizeriile emise de Lia Lucia Epure. E pur si simplu prea mult efort mental sa discern intre exagerarile ei de prost gust, si eventualele portiuni in care are dreptate. Poate va amintiti de articolul ei despre taximetristi, alta tampenie imensa.

Stilul ei ar fi potrivit pentru o mahalagioaica, nu o doamna educata asa cum se pretinde. Sa se duca sa vanda varza in piata 700.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 09 mai 2015 - 14:18

4

#35 Useril este offline   Bodo 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16

Postat 29 septembrie 2018 - 22:43

STPT a autorizat lipirea acestor afișe cu referendumul sau au fost puse fără știrea dumneavoastră?
La fel, am văzut și pe stațiile de autobuz, și am înlăturat eu câteva.
(Poza nu îmi aparține, am gasit-o pe internet, nu știu cine este autorul) Imagine postata

Sent from my Pixel using Tapatalk
-1

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 29 septembrie 2018 - 23:21

N-as crede ca s-a permis asa ceva. O sa transmit sefilor mei poza si multumesc ca ai sesizat.
0

#37 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 30 septembrie 2018 - 12:48

Poate prin voia Domnului ... director tehnic!...

Daca nu stiti cine este, intrebati si veti afla...:D...
0

#38 Useril este offline   Bodo 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16

Postat 30 septembrie 2018 - 16:26

Au trecut la următorul nivel. Daca ieri erau lipite cu scotch, azi sunt direct autoadezive care lasă reziduuri când se încearcă îndepărtarea lor. Din punctul meu de vedere asta e deja vandalizare. Imagine postata

Sent from my Pixel using Tapatalk
2

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 01 octombrie 2018 - 11:31

Hmm... Atentie! Am aflat azi ca afisele au acordul primariei, deci eu recomand sa nu le rupeti pentru a nu avea probleme.
1

#40 Useril este offline   Janto A. 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Automobilele,limbile străine,istoria şi geografia

Postat 01 octombrie 2018 - 17:33

Şi în E1 sunt afişe