Regia Autonoma de Transport Timisoara: Extindere pasaj Popa Sapca - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

• (42 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 40
  • 41
  • 42
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere pasaj Popa Sapca Constructor desemnat: Sylc Cons Trans SRL - din bugetul local

#821 Useril este offline   lionking 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 10 noiembrie 17

Postat 09 decembrie 2017 - 18:34

Gioco, la 08 decembrie 2017 - 22:05, a spus:

De ce să nu facem/avem lucruri de calitate și în România?! Oriunde în România!
Nu te supăra pe mine dar asta e o mentalitate nepotrivită și de-a dreptul paguboasă pentru toți. Chiar dacă suntem în România…și aici trebuie să existe și să se facă lucruri și investiții (publice și private) de calitate. Cred că pentru o persoană care realizează/produce efectiv un lucru, pentru autoritățile publice locale și centrale care dispun de puterea politică și/sau economică de a realiza o investiție, produsul final trebuie să reprezinte în primul rând o formă de autorespect și implicit o formă de respect pentru beneficiar.
Vreau să spun un lucru care m-a marcat în adolescență și la care mă gândesc periodic. Imediat după Revoluție (eram la liceu) d-na dirigintă a invitat la ora de dirigenție un lector de la Politehnică. Omul a punctat un lucru pe care mi-l aduc aminte perfect: Noi, am fost generațiile lui fiecum, nu contează cum, conta doar să fie făcut. De acum voi trebuie să fiți generațiile altfel! Apoi a detaliat ce înțelege el prin altfel…orice vom face, indiferent de poziția și domeniul în care vom ajunge să profesăm …să fie facut bine, să fie de calitate. Cred că bine și calitate înseamnă și frumos/estetic.

Chiar daca pare romantic, asta e adevarul. Viata e frumoasa pentru ca incercam sa facem cat mai bine tot ce facem. Sa facem ceea ce visam.
Constructiile care se ridica intr-un oras au functii dincolo de utilitatea lor primara. Ele influenteaza oamenii care intra in contact cu ele. Degeaba ne miram acum, oamenii din Romania nu sunt obisnuiti cu un mediu de calitate, frumos. Exista atatea culori, si totusi, tara asta e atat de gri.
Exista si aceasta teorie a ferestrelor sparte care spune ca acolo unde exista o fereastra sparta vor aparea si altele. In schimb, un mediu organizat, intretinut, influenteaza pozitiv comunitatea. Chiar cred ca lucrarile frumoase, de calitate, sunt imperios necesare unei tari ca Romania unde domneste pasivitatea si lehamitea. Frumosul indeamna la creatie si apreciere iar calitatea la incredere si respect.

Inca din antichitate arhitectura cladirilor, podurilor, constructiilor in general, era insotita de o oarecare maretie. Un testament de piatra sau de fier pentru cei care aveau sa vina, sa le ofere sansa sa viseze. Sa viseze ca se poate, ca sunt parte a unui popor maret. Era mai putin important cat de maret era respectivul popor, important era ca ei sa viseze, sa spere la mai bine, sa creada ca se poate. Constructiile noastre sunt parte din poveste, sunt marturiile abilitatii noastre. Cu totii suntem constructia unei povesti doar ca cei mai multi apreciaza prea tarziu valoarea scenariului. Cei mai multi fara satisfactie, tocmai din cauza este important ca tot ce construim sa fie de calitate.

Calitatea nu e un act, e un obicei.
Din pacate, sau din fericire, si calitatea unui lider se reflecta in standardele pe care le-a stabilit pentru el si pentru oamenii pe care-i reprezinta.
Intrebarea care se impune e urmatoarea; ce facem? Daca supravietuim e ok cum se construieste in orasul asta si in tara. Daca vrem sa progresam calitatea e o responsabilitate.
Suntem prea saraci ca sa ne cumparam tenisi, nu?!

Aceasta postare a fost editata de lionking: 09 decembrie 2017 - 18:48

6

Arata acest topic

• (42 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 40
  • 41
  • 42
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul