STP Timișoara Forum: Centura de SUD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (39 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 37
  • 38
  • 39
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de SUD a Timisoarei Constructor desemnat: Tirrena Scavi

#761 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.995
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 29 mai 2018 - 17:12

Bucurestiul vesnic se saboteaza singur..acolo si puterea si opozitia fiind orbite de scorul electoral si sacrificand cu maxima usurinta doar din interes politic si ideile constructive. In restul tarii tind sa cred ca primeaza mix ul de incompetenta, nepasare, lipsa de interes daca nu se poate face cu firmele "partenere" prin incredintare directa si frica de urmarile penale din partea statului paralel...nu toti au chef de o vacanta pe viata in tari fara tratat de extradare cu Romania.

De multe ori si rea vointa individuala isi arata doza ei de contributie la esec..decat sa lasi sa aiba orasul vaporase (asa simplute si uratele cum sunt) mai bine te ambitionezi si nu treci prin sedinta de guvern acel r..hat de ordonanta care schimba 3 cuvinte din lege. Ii excita psihic sa f..a la propriu pe primar, care prin laudarosenia si gura sloboda si putin diplomata nu ajuta nici el sa fie bine... Nea Bojin ne-a mintit/promis/angajat ca va face si va drege cu ecluza aia..de m-am plictisit. CONCRET..zero. Aeroportul tot il modernizam..dar tot cotet este..autostrada spre Belgrad...tot un vis frumos...coridorul IV de transport feroviar..gara frumoasa..pasaje SF...vise pe hartie la CFR...ei se cearta si noi toti suferim..

Legat de Basarabia...un aspect ignorat de majoritatea cartilor de istorie este sa mentioneze ca noi ca si stat am renuntat de fapt la acel teritoriu in secunda in care in 1916 am ales tabara Antantei (Franta, Anglia, RUSIA) pentru a primi Ardealul si Bucovina...asadar nu puteam pretinde teritoriu de la aliatul rus din acel moment. Jocul sortii a facut ca aliatii nostri din Antanta sa castige razboiul si pe fondul descompunerii imperiului tarist sa primim si acel teritoriu de peste Prut.. Cat ne-a pasat de el am dovedit in 1940 cand l-am cedat in doua zile uniunii sovietice fara sa tragem un singur foc de arma...Una (din multele) pagini rusinoase a unei istorii care trebuie totusi asumata. Si asa ne convingem ca nici clasa politica din 1940 nu era cu nimic mai breaza decat carmacii actuali...

PS: Din memoriile puse pe hartie de Pavel Sfetcu..secretarul si seful de cabinet a lui Gheorghe Gheorghiu Dej am aflat ca Nikita Hrusciov a afirmat verbal ideea ca urss ar putea returna intreg tezaurul "pierdut" si de care oficial nimeni nu mai stie nimic la rasarit in conditiile in care s-ar fi semnat un acord secret prin care Romania sa renunte definitiv la orice pretentie teritoriala asupra Basarabiei. Sigur ca arhivele raman secretizate inca multi zeci de ani..si poate a fost si teama instinctiva a liderilor nostri din acel moment despre cat de mult ne putem increde in cuvantul fratelui mai mare de la rasarit...stiti cum era gluma...poporul sovietic e popor frate nu popor prieten...prietenii ti-i alegi...dar ..gandul ramane...si niste "solduri" istorice poate vor fi echilibrate de cei care vin dupa noi...

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 29 mai 2018 - 20:19

4

#762 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 04 iunie 2018 - 15:16

Nicio veste? A cam trecut perioada de contestatii sau?
0

#763 Useril este offline   marius2002 

• Membru activ
  • Postari: 337
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 04 iunie 2018 - 15:19

O avea legatura cu centura noastra?

http://portal.just.r...20592&id_inst=3
0

#764 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 05 iunie 2018 - 11:45

Vezi postareamarius2002, la 04 iunie 2018 - 15:19, a spus:

O avea legatura cu centura noastra?

http://portal.just.r...20592&id_inst=3

mda, s-a recontestat, in ultima zi desigur:
http://www.tion.ro/d...se-lasa/2054103
-1

#765 Useril este offline   RB93 

• Membru activ
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13

Postat 05 iunie 2018 - 18:25

Putina atentie doar ca asta e proces nou, deci va avea de trecut prin cateva termene si la final poate fac recurs (mai mult timp).Din fericire vad ca la primul proces, cel pe care l-au pierdut in 18 mai, nu au facut recurs.

0

#766 Useril este offline   Tesla 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 24 august 16

Postat 05 iunie 2018 - 23:21

Vezi postareaRB93, la 05 iunie 2018 - 18:25, a spus:

Putina atentie doar ca asta e proces nou, deci va avea de trecut prin cateva termene si la final poate fac recurs (mai mult timp).Din fericire vad ca la primul proces, cel pe care l-au pierdut in 18 mai, nu au facut recurs.

Nu are legătură cu acest proiect.

Explicațiile lui NGC de pe PUM

Citeaza

Credeti ca daca era asa nu dadeam noi de veste? ;)

De ce trebuie voi sa va luati dupa toate prostiile scrise de unii "ziaristi"? :o

Autorul articolului citeste forumul si a vazut primul mesaj de pe pagina asta, dupa care a trantit repede un articol de senzatie.

Contestatia TRAMECO despre care ati scris mai sus este pentru PiSi 5 si am scris mai demult despre asta !!!

Quote from: NGC on May 20, 2018, 08:04:55 AM
Quote from: NGC on May 17, 2018, 08:33:41 PM
Am uitat ce era mai important.

"Proiectare si executie autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 5 Curtea de Arges – Pitesti km 92+600 – 122+950"

Informatia inca nu este publica, dar avand in vedere ca in principiu maine va fi, va spun deocamdata "pe surse" ca asocierea condusa de TRAMECO a fost descalificata in etapa de evaluare tehnica si a contestat descalificarea la TB.

Quote from: Ionut on May 17, 2018, 09:04:27 PM
Sa ne confirmi te rog. E importanta licitatia.

E confirmat.

Asteptati inca putin pentru hop. O sa revin.

2

#767 Useril este offline   RB93 

• Membru activ

Postat 06 iunie 2018 - 00:25

Vezi postareaTesla, la 05 iunie 2018 - 23:21, a spus:

Nu are legătură cu acest proiect.

Explicațiile lui NGC de pe PUM

Super, inseamna ca ar cam avea unda verde sa continue cu realizarea centurii Imagine postata
1

#768 Useril este offline   funky 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 16 februarie 09

Postat 08 iunie 2018 - 10:17

Vezi postareaRB93, la 06 iunie 2018 - 00:25, a spus:

Super, inseamna ca ar cam avea unda verde sa continue cu realizarea centurii Imagine postata

deci, se poate semna contractul cu constructorul ca sa se apuce de treaba? sau mai sunt si alti pasi de facut?
0

#769 Useril este offline   RB93 

• Membru activ

Postat 08 iunie 2018 - 17:28

Eu nu stiu sa iti dau un raspuns exact, dar presupun si sper ca da.
0

#770 Useril este offline   Branko 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 07 decembrie 15

Postat 04 iulie 2018 - 14:02

a aparut motivarea Tribunalului pe www.e-licitatie.ro
0

#771 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Postari: 407
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 11 iulie 2018 - 12:26

Si daca semneaza maine contractul cu firma, tot mai dureaza pana se fac toate exproprierile. Poate la anu :04:

Citeaza

550 de terenuri vor fi expropriate pentru Centura de Sud la Timisoara. Ce licitatie a fost lansata de CNAIR

Licitatia pentru „Intocmire documentatii cadastrale si rapoarte de evaluare in vederea dobandirii prin expropriere/transfer a imobilelor necesare realizarii lucrarii de utilitate publica „Varianta de ocolire Timisoara Sud”” are ca termen limita de depunere a ofertelor ziua de 25 iulie, au precizat pentru opiniatimisoarei.ro reprezentantii CNAIR.

https://www.opiniati...nair/10/07/2018
0

#772 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 643
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 11 iulie 2018 - 13:52

mai e mult pana departe... :Facepalm_emote_gif:

NGC de pe forum peundemerg

Citeaza

Citeaza

Suntem cu un picior pe cealalta parte, dar hopul inca nu a fost trecut. Doar e vorba de TRAMECO ... ;)

Ce ziceam? ;) :P

Citeaza

Dar motivarea? Scrie cumva acolo despre cand au trimis motivarea? ;)

Am mai spus, nu tot ce apare pe paginile CNAIR, CNSC, TB, CAB, SEAP, SICAP este actualizat la zi. ;)

Vrabiutele spun ca motivarea a ajuns intre timp la TRAMECO si DANYA CEBUS ROM si ca TRAMECO a facut saptamana asta recurs, asa ca mai aveti de asteptat.

Va tin la curent.

Aceasta postare a fost editata de ioio_viola: 11 iulie 2018 - 13:53

1

Arata acest topic

• (39 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 37
  • 38
  • 39
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic