STP Timișoara Forum: Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (102 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 100
  • 101
  • 102
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii (pasaj finalizat) constructor: PORR | (pod in elaborare)

#2021 Useril este offline   octav1an 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 26 decembrie 2018 - 12:45

Sa nu uitam de componenta vizuala, care aparent e "imprumutata" de la un alt pod de nu-stiu-unde. In arhitectura/design esti ultimul boschetar cand copiezi ce au facut altii din breasla; asta sau iti bati joc de client.
0

#2022 Useril este offline   CataM 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 230
  • Inregistrat: 17 decembrie 14

Postat 26 decembrie 2018 - 12:56

Vezi postareaBogdanTm, la 26 decembrie 2018 - 11:48, a spus:

In fine...oricum EL face ce vrea...cine va fi incantat sa ii foloseasca ctitoria...distractie placuta..Restul ramanem cu jegul mizeria gunoiul sobolanii si intunericul care ne face cu adevarat un oras unic.. in sens negativ desigur.

Pana si populismul ieftin cu transport gratuit si parcare gratuita in Timisoara pentru cei cu abonamente in Arad Oradea si Cluj nu am citit sa aiba parte de reciprocitate din partea celorlalte administratii. De pe plaja insorita din Miami iar aruncam cum pomeni electorale platite de fraieri. Sunt curios CUM si DACA va deconta catre STPT plimbarile gratuite ale vizitatorilor din Oradea Cluj si Arad..ca celelalte administratii nici macar nu au pomenit ca ar acorda asa facilitati timisorenilor. ..

Mulțumesc, va fi plăcerea mea sa trec peste acel pod!
Cat despre restul, ce sa zic, nu toată lumea trebuie sa fie fericită, unii chiar au o viață foarte tristă.
Sunt convins ca e foarte ușor sa lucrezi în administrația publica și e floare la ureche sa reinitiezi licitații/proiecte...NU!

Al doilea paragraf este pur și simplu fake news!
Asta pățești dacă citești mizeriile de ziare online...

Aceste facilități se vor acorda exclusiv în regim de reciprocitate și doar de la momentul adoptării unor masuri similare/echivalente și de către celelalte orașe. Doar ca Robu s-a mișcat mai repede. Ăilalți sunt mai puturoși, pardon, lenți!

Cat despre pomeni electorale, stai liniștit, plătești și acum la greu și nu te văd că te dai cu curul de pământ pentru asta. Nu e ca și cum, câteva mii de bilete sau locuri de parcare /an, în plus la subvențiile acordate de primărie acum ar face vreo diferența. Cum ar spune un corporatist, banii ăia sunt "peanuts".

Sent from my iPhone using Tapatalk
4

#2023 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Postari: 478
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 decembrie 2018 - 10:01

ne bucuram si noi ca tu vei foarte fericit sa folosesti acel pod, macar de ati fi mai multi fericiti

eu nu sunt asa de fericit, pentru ca 4,9 milioane comparat cu 0.7 milioane ( dupa ce am scos banii europeni) nu mi se pare o suma care sa justifice o lucrare cu utilitate foarte limitata - evident e parerea mea personala legat de utilitatea acestui pod.
pe langa cel din zona Isho ( care va fi util in viitor cand zona respectiva va fi mult mai densa) , SINGURUL loc unde probabil ar fi util un pod NOU peste Bega este Solventul

dar sa ne bucuram ca se face ceva, nu ?

La Multi Ani !
3

#2024 Useril este offline   CataM 

• Membru activ

Postat 27 decembrie 2018 - 14:15

Suntem, crede-mă ca suntem! Și suntem multi (primesc multe mesaje private care rezonează cu ce încerc sa comunic eu, public, aici pe forum, nu neapărat legat de podul Jiul, de la oameni care nu au chef sa se contreze sau sa intre în polemica cu Gică-contra care mișuna pe aici).

Îmi pare rău pentru voi ăștia nefericiți...dar sunt convins ca și dacă v-ați muta în orașul minune al țării noastre(nu mai trebuie sa spun care e ala) ați fi la fel de nemulțumiți. Nu am niciun dubiu în privința asta!

Observ ca, deși avem smartphone și acces la internet + inteligenta peste medie pentru a putea posta și naviga pe net, încă sunt persoane care habar n-au de ce nu s-au putut începe lucrările la Solventul de atâția ani de zile, dar nici nu sunt curioși sa se documenteze câtuși de puțin, înainte sa facă afirmații doar ca se de afle în treabă. Asta este într-adevăr trist.

0

#2025 Useril este offline   Janto A. 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Automobilele,limbile străine,istoria şi geografia

Postat 27 decembrie 2018 - 18:27

Podul va fi o alternativă pentru cei care vin dinspre Circumvalațiunii şi gară,şi vor să ajungă in Maria-Iosefin-Bălcescu,dar nu doresc să treacă pe podul Traian.
Într-adevăr nu va fi foarte folositor,pentru că tot ajungem la capătul podului Traian,fiindcă str.Zugrav Nedelcu e cu sens unic,şi splaiul Tudor Vladimirescu (dacă nu mă înşel).
În concluzie,nu e o investiție nefondată!
2

#2026 Useril este offline   CristiPC 

• Membru activ
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 27 decembrie 2018 - 20:09

Din punctul meu de vedere atat podul Jiul cat si viitorul pod ISHO vor fi utile si benefice pentru oras, si o spun din doua motive:
- orice alternativa noua de traversare a Begai absoarbe un anumit procent din trafic, eliberand din traficul variantelor deja existente;
- cele 2 poduri finalizate corelat cu o reorganizare a traficului in zonele adiacente ar inchide inelul II, care odata finalizat ar atrage un procent important din traficul din zona centrala (interior inelului).

Bineinteles pe inelul II ar fi utile pe viitor si alte 2 / 3 pasaje gen Michelangelo. Sper sa se materializeze pasajul Consiliul Europei, apoi vad pasaje in intersectiile cu G. Lazar, M. Vireazu si Take Ionescu.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: inelII.png

5

#2027 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.105
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 27 decembrie 2018 - 22:59

Vezi postareaCataM, la 27 decembrie 2018 - 14:15, a spus:

...încă sunt persoane care habar n-au de ce nu s-au putut începe lucrările la Solventul de atâția ani de zile...

Acum sincer, motive, cauze sau mai stiu eu ce, le gasesc cei ce nu se prea pricep... De la profesionistii ce trebuie sa le rezolve, asteptam rezultate, ceva concret, ce sa duca la rezolvarea lor, nu fraze sforaitoare in care sa se planga cat e de greu, cat e de complicat, ca nu vrea ala, ca se opune celalalt, etc.
4

#2028 Useril este offline   CataM 

• Membru activ

Postat 28 decembrie 2018 - 10:36

De acord...însă trebuie să ne hotărâm, ori trăim în "statul de drept" unde trebuie respectate anumite proceduri/condiții/legi, ori în comunismul de tristă amintire, unde proprietatea privată era aproape inexistentă și cum i se nazarea unuia sus pus cate ceva, se executa imediat.

Pentru mine alegerea este clara și imediata...pentru alții se pare ca nu.

Robu are păcatele lui, însă nu îl voi suspecta niciodată de rea voință! Și în plus, hai sa fim serioși, este politician și vrea sa fie reales deci el ar fi fost primul interesat sa fie făcut Solventul, pentru a avea cu ce se lăuda!

1

#2029 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.682
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 28 decembrie 2018 - 11:00

Podul ar fi o alternativa la Bd. Republicii pentru amatorii de croșetat pe străduțe secundare dar semaforul prea inteligent de la pasaj o sa facă o coada care o sa blocheze traficul pe cele 2 splaiuri și pod.
0

#2030 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.105
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 28 decembrie 2018 - 11:23

Vezi postareaCataM, la 28 decembrie 2018 - 10:36, a spus:

Pentru mine alegerea este clara și imediata...pentru alții se pare ca nu.

Pentru majoritatea alegerea va fi clara: profesionisti ce sa se descurce cu chichitele legale si birocratice, ca mai sunt si alte "state de drept" prin lume care nu au ramas la feudalism, cu toate ca si la ei, dreptul la proprietate e sfant.

A nu se intelege vreo secunda ca vorbesc de primar (asa cum se pare ca s-a inteles), ci de armata de consilieri, sefi, juristi, etc.
7

Arata acest topic

• (102 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 100
  • 101
  • 102
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi