STP Timișoara Forum: Shopping City Timisoara & Dedeman 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (59 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Shopping City Timisoara & Dedeman 2 (finalizat) Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#61 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.738
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 iunie 2014 - 18:52

Regula de baza pentru ca banca sa te finanteze sau pe banii tai sa nu dai faliment este sa faci contracte cu chiriasii INAINTE de a incepe constructia si (mai mult ca sigur) acestia platesc un avans consistent.
0

#62 Useril este offline   Antal 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28 ianuarie 11
  • Locatia:Temesvár

Postat 22 iunie 2014 - 19:06

Vezi postareaGank, la 22 iunie 2014 - 18:37, a spus:

Cat despre Polus e a lui Paskany dar e administrat de Muresan banuiesc, asa cum si la TM e administrator altcineva cu o cota parte din actiuni(parca avea 10%).
Nu stiu sigur situatia de la Cluj dar sigur Paskany e propietarul.

Aici pot sa te contrazic. Compania austriacă Immofinanz Group este proprietara mall-ului Polus Center din Cluj.

Citeaza

Cine sunt austriecii de la Immofinanz.
Immofinanz este una dintre cele mai mari cinci companii imobiliare din Europa. Firma are 1.500 de investiţii în nouă ţări dintre care amintim Austria, Germania, Ungaria, Cehia, România, Olanda, Polonia, SUA. Immofinanz are în România 88 de active imobiliare finalizate, în curs de realizare sau doar în faza de proiect, evaluate la 1.034 miliarde euro. Cele mai multe ansambluri sunt în Bucureşti (17) şi Pipera şi Snagov (3). Alte şase proiecte sunt amplasate în Braşov, iar restul in Oradea, Cluj, Bacău, Ploieşti, Timişoara, Baia Mare, Satu Mare, Arad, Suceava, Iaşi şi Piatra Neamţ. În portofoliul din Romania al companiei intră parcurile de afaceri IRIDE, S-Park sau Victoria Park, dar şi clădiri ca Bucharest Corporate Center, Băneasa Airport Tower sau Global Business Center. Pe de altă parte, Immofinanz mai deţine cinci malluri - Polus Cluj, Armonia Arad, Euromall Piteşti, Gold Plaza Baia Mare şi Maritimo Constanţa.

Sursa : adevarul.ro

Aceasta postare a fost editata de Antal: 22 iunie 2014 - 19:18

0

#63 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.898
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 iunie 2014 - 20:17

Vezi postareaGank, la 22 iunie 2014 - 18:37, a spus:

@mile totul tine de finantare. De asta nu se ingramadesc investitorii sa faca altul din lipsa finantarii. Pana si Dascalu a luat bani de afara pentru Mall-ul din Timisoara. Sa nu crezi ca l-a facut cu bani din buzunarul lui.

Pai da. Iar cei care finateaza investitia vor dovezi ca afacerea (investitia) va fi profitabila. In lipsa acestor dovezi adio finantare. Si eu tocmai asta spuneam, ca timisorenii n-au putere de cumparare precum se sugereaza mai sus si atunci nimeni nu va primi finatare. Spus mai direct, investitorii n-au ridicat si nu vor ridica mall-uri in perioada urmatoare pentru ca nu exista destui consumatori (clienti)...sau ca acestia n-au potenta financiara...

Exceptia o face acum, dupa multi ani de pauza in domeniu, NEPI care probabil are o (alta) strategie in plan de a acapara clienti de la Iulius Mall sau de a-si face clienti noi, amestecand mall-ul cu bricolaje sau cu vreun super-hiper-market...pentru a fi de toate intr-un singur loc...

Parerea mea!...care poate fi contrazisa de oricine sau de fapte reale ulterioare...
0

#64 Useril este offline   Shhhh 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 315
  • Inregistrat: 10 mai 12

Postat 22 iunie 2014 - 22:32

Ce inseamna ca timisorenii "nu au putere de cumparare"? Au alte orase o putere de cumparare mai mare? Nu cred ca e vorba de asa ceva. Un articol interesant pe tema asta gasesti aici

Citeaza

dintr-un raport al DTZ Echinox reiese ca cea mai "saraca" zona din Romania cuprinde cea mai mare suprafata de retail de pe piata locala, exceptand Bucurestiul.

Gank a pus punctul pe i. Trebuie bani multi ca sa concurezi cu Iulius Mall. Si banii vin de la banca (pentru care platesti dobanzi mari), din buzunarul propriu (daca ii ai si nu ai alte oportunitati mai banoase) sau din banii altora (fonduri de investitii care fac studii foarte aprofundate inainte de a face o investitie - trebuie sa poata rasplati pe cei care le-au dat banii pe mana cu randamente bune).

Nu pot sa cred ca NEPI a luat decizia acestei investitii fara sa aiba suficienta siguranta ca va fi profitabila.

Proiectul din modern din cate stiu s-a oprit pe motiv de insolventa a firmei. Nenea de la Abator trebuia sa aduca bani de acasa. Poate acum ca urmeaza sa primeasca va face si el ceva desi e cam tarziu.
1

#65 Useril este offline   lorand 

• Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 iunie 2014 - 00:11

Vezi postareamile, la 22 iunie 2014 - 16:36, a spus:

Nu stiu ce complicatii cunosti tu dar sunt sigur ca daca existau interese, complicatiile dispareau...

Tatal meu lucra in acea perioada la o firma de dezvoltare imobiliara care si-a propus sa construiasca Mall-ul din Modern (firma administra un fond de pensii din SUA, deci finantarea nu era o problema)
Erau gata sa bata palma si sa inceapa demersurile necesare pentru achizitionarea terenului si inceperea constructiei, dar s-au lovit de niste "dificultati" . Mai multe nu pot sa spun.

Citeaza

PS Locuiesti cumva in Steaua sau Sagului :intrebare: ...

Locuiesc in Soarelui... Imagine postata

Citeaza

Daca-i aglomeratie acum, atunci cand totul va fi gata cum vezi un acces facil?

Nu cred ca se va pune problema supraaglomerarii Caii Sagului, chiar si dupa terminarea lucrarilor.
Eu am vrut sa subliniez faptul ca desi Abatorul are acces de jur imprejur, vorbim de stradute. Pe care se parcheaza. De aglomeratia de pe Blvd. Eroilor nici nu mai are rost sa discutam.
1

#66 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Postari: 5.007
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 iunie 2014 - 02:40

Dragi colegi, am mai explicat de vreo 3 - 4 ori care este parerea mea, insa nu ma doare mana sa mai scriu inca o data:

- In ceea ce priveste retelele de retail majore din Romania, in mare parte, acestea au sediul in Bucuresti, avand angajati in pozitii cheie oameni proveniti din anumite regiuni ale tarii, altele decat din zona Clujului sau a Timisoarei. Acestia au migrat in Bucuresti la studii, unde s-au si stabilit dupa finalizare, ajungand in pozitii in care au influentat decisiv traseul unor mari investitori internationali pe piata romaneasca.
Prin urmare, politica de expansiune a multor retele de retail s-a bazat intre anii 2000 - 2009 pe alte criterii (de prietenie, de cumetrie, etc), decat cele logice de analiza si studii a indicatorilor cheie - specifici acestui domeniu, ajungandu-se astfel in situatia ciudata ca orase de prima importanta din tara sa fie ocolite de anumiti retail-eri, in timp ce orase de importanta secundara sa fie atacate prin invaluire (orase cu populatie de sub 100 KPAX si cu putere de cumparare care nici nu merita luata in considerare, sa aiba una sau chiar doua unitati din aceeasi retea majora de retail, de tip hipermarket).
In mare parte din aceasta cauza, unele retele au fost nevoite sa-si inchida anumite unitati (Carrefour Armonia Braila si Carrefour Armonia Arad) sau chiar sa renunte complet la piata din Romania (Praktiker, Obi si baumax).

Pentru confirmarea acestei ipoteze, va rog sa remarcati nivelul de prezenta pe piata timisoreana a singurelor doua retele de retail (unitati de dimeniusni reduse, aspect irelevant insa) ce au sediul in Timisoara: Profi cu 9 unitati in TM si dm-drogeriemarkt cu 5 unitati in TM, avand deci in TM cea mai mare densitate de unitati, dupa Bucuresti.
De asemenea, va rog sa remarcati ca in Arad, din cele 7 centre comerciale de mari dimensiuni anuntate cu surle si trambite, au fost construite doar doua, dezvoltatorii revenind cu picioarele pe pamant, probabil dupa studierea informatiilor despre puterea de cumparare locala si dupa inchiderea unitatii Carrefour Armonia.

- In ceea ce priveste dezvoltatorii de centre comerciale (inclusiv de mall-uri), in TM avem de-a face un caz particular, cei doi investitori, adica Plaza Centers cu proiectul din zona Modern si Tiriac-Riofisa cu proiectul de la Abator, neavand alte proiecte in derulare in tara noastra (ci doar in stadiul de planificare) si nici macar vreun centru comercial in functiune, ca sa putem spune ca ocoloesc Timisoara. Acestia pur si simplu nu au dezvoltat inca in Romania.

- In ceea ce priveste zvonurile privind blocarea altor proiecte in orasele in care exista unitati Iulius Mall, desi poate exista ceva adevar, eu totusi cred ca acestea sunt doar coincidente. A se vedea cazul Clujului si al Sucevei, unde desi exista Iulius Mall, mai sunt prezente si alte centre comerciale, dupa cum s-a discutat cu cateva mesaje mai inainte.

Una peste alta, se pare ca a fost vorba despre un cerc vicios: marii retail-eri au asteptat sa fie construite cele doua centre comerciale anuntate deja de vreo 10 ani, pentru a face parte integranta si pentru a nu fi nevoiti sa realizeze investitii separate care sa fie concurate apoi de cele doua. Cum acestea doua inca nu au fost initiate, marile retele Carrefour, Cora, Bricostore si Obi, iata ca pana in luna Iunie a anului 2014 inca nu au ajuns la Timisoara.
Dar, iata, se pare ca in cazul acestui proiect va fi integrata o unitate Carrefour, dupa cum a evidentiat colegul Shhhh.

- In ceea ce priveste NEPI, acestia isi vad de treaba, unitatile comerciale pe care le are fondul in proprietate prin tara fiind dezvoltate la timp si functionand corespunzator prin asigurarea unui mix de chiriasi echilibrat, indiferent de localitate si de puterea de cumparare.
Astfel, exista premisele ca Shopping City (denumirea oficiala pe care a adoptat-o NEPI, dupa preluarea centrului comercial Dermatina de la frati) sa fie finalizat la timp si sa ofere alternativa la Iulius Mall.

PS: @ Shhhh, multam pentru raport :beer2:
8

#67 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 23 iunie 2014 - 10:25

:up_arow: Explicatii pertinente, ca de obicei!

Insa...

Citeaza

Una peste alta, se pare ca a fost vorba despre un cerc vicios:

...cercul acesta vicios s-ar fi rupt daca exista "cerere" pentru inca un mall sau doua...Economia de piata functioneaza exclusiv pe cerere si oferta. De cele mai multe ori in aceasta ordine si mai rar invers...
Nici un investitor-finantator n-ar fi pierdut timpul si ocazia daca stia ca exista bani in exces in buzunarele timisorenilor...

Tot parerea mea!

Vezi postarealorand, la 23 iunie 2014 - 00:11, a spus:

Erau gata sa bata palma si sa inceapa demersurile necesare pentru achizitionarea terenului si inceperea constructiei, dar s-au lovit de niste "dificultati" . Mai multe nu pot sa spun.

Asa oricine poate lansa niste "zvonuri" si apoi "mai multe nu poate spune"!... :Facepalm_emote_gif:
2

#68 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.092
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 iunie 2014 - 13:43

Spuneam undeva, ca la noi denumirea de mall, se foloseste cam alandala...

Mall nu este egal cu shopping Center.

Am gasit o lista:

romania.city-star.org

Cum am mai spus-o si cu alte dati, un mall trebuie sa aibe minim unul dintre urmatoarele: super/hypermarket, food-court si poate si un cinema. Atunci putem vorbi de un mall. Chiar daca lista de mai sus nu este una dintre cele mai calumea, putem sa ne facem o idee generala.

P.S. culmea la Timisoara este afisata si Bega :Facepalm_emote_gif:
0

#69 Useril este offline   Shhhh 

• Membru activ

Postat 23 iunie 2014 - 19:48

Daca tot e sa fie discutia despre malluri se pare ca baietii de la vocea timisului (care intamplator imi pare a fi preluat informatiile de pe-aici, de pe forum) ne anunta ca si baietii de la Plaza Center dau drumul constructiei. Binenteles, articolul nu are o sursa credibila.
0

#70 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.173
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 23 iunie 2014 - 21:14

Daca actuala clientela a mall-ului s-ar imparti intre trei astfel de facilitati, toate ar fi falimentare, parerea mea. (vezi Praktiker, dupa aparitia altor concurenti seriosi pe piata de bricolaj)
1

#71 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.092
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 iunie 2014 - 15:10

Ce penibili sunt unii :Facepalm_emote_gif:

Daca cititi pintre comentariile articolului veti vede spre exemplu intrebari de genul: "pe cand spitale, si azile de batrani?"

Si asta doar ca sa isi demonstreze romanul inca odata prostia imensa de care dispune...

Vorbim in primul rand de un investitor PRIVAT, care are ca si til principal profitul. Clar cand acesti bani nu vin in buzunarele noastre, ne ofticam si scriem tampenii...

Dar clar, deloc nu este devina administratia locala, sau guvernul pentru ca nu avem asa ceva, ci acel investitor privat, care va aduce bani seriosi la oras, si va ajuta dezvoltarea.

P.S. Nu am auzit pe nimeni sa se revolte ca se baga millioane sau chiar sute de euro intr-o biserica care NU ISI ARE ROSTUL!!! Nu de parca un azil de batrani nu ar fi treaba unei biserici spre exemplu...
5

#72 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Postari: 5.007
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 iunie 2014 - 00:06

Praktiker a pierdut pe mana sa, fiind normala reorientarea clientilor cand la Brithouse, Baumaxx, Dedeman si Hornbach preturile erau cu pana la 25% mai mici si cand la Praktiker existau 4 - 5 consultanti de vanzari pe intreaga unitate, in timp ce la ceilalti exista cate 1 consultant de vanzari aproape pe fiecare rand/raion.
1

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.173
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 25 iunie 2014 - 09:05

Posibil, dar uite ca si Baumax e aproape falimentar (bate vantu' printre rafturi), sa nu mai vorbim de BritHouse. Pur si simplu sunt prea multe, clientii reorientandu-se spre cele mai accesibile si ca pret si ca locatie. Oricum, nu cred ca sunt clienti atat de multi incat sa faca coada la zeci de magazine de bricolaj, la fel cum nu cred sa fie clienti destui sa umple trei mall-uri. Asta, desigur, e parerea mea si nu e bazata pe statistici. :D
2

#74 Useril este offline   Shhhh 

• Membru activ

Postat 25 iunie 2014 - 09:32

Baumax vinde tot ce are pe stoc si inchide. Nu se mai primesc comenzi de aproape doua luni. Ma astept in curand la niste lichidari de stoc frumusele. Se pare ca ei nu au avut norocul Praktiker de a fi preluati de cineva.

Cu mallurile e alta treaba. Ele au ca obiectiv vizitatori, nu clienti. Mai multi vizitatori, mai mare chiria (chiar daca asta nu inseamna in mod direct vanzari mai mari). Si din cate tinem minte, au fost mari probleme cu inghesuiala din Iulius Mall, cel putin la nivel de parcare.

Pe de alta parte, nu sunt convins ca Shopping City se va ridica la acelasi rang, adica sa ofere si alte servicii, nu doar magazine (ex. cinema, piscina, sala fitness etc..). Iar de Plaza Centers nu sunt convins ca va demara in urmatorii 5 ani.
2

#75 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.738
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 25 iunie 2014 - 09:46

Eram in parcare la Praktiker Calea Sagului cind am auzit un client care vorbea la telefon si intreba unde este Dedeman. Am tras concluzia ca cei veniti in TM dinspre sud prefera primele magazine si nu colinda orasul pina in cealalalta parte.

Acesta ar fi un motiv pentru care alte mall-uri ar avea clienti asigurati din zona.
1

#76 Userul este online   freeflow77 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 101
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 25 iunie 2014 - 10:20

Si confirmarea ca va fi intr-adevar Carrefour...le-a luat ceva timp!

Citeaza

Francezii de la Carrefour vor deschide hipermarketuri la Obor şi în Timişoara

Grupul francez Carrefour, care în ultimii cinci ani s-a concentrat mai mult pe dezvoltarea magazinelor de mici dimensiuni, a început să accelereze din nou expansiunea pe formatul de hipermarketuri, urmând să deschidă câte două magazine pe format mare atât în cea de-a doua jumă­ta­te a acestui an, cât şi în 2015.

Aceste magazine noi vor fi deschise în proiectele comerciale dezvoltate de sud-africanii de la NEPI în Târgu-Jiu, Timişoara şi cartierele Pantelimon şi Ra­hova din Bucureşti, iar în 2016 Carrefour va ajunge cu un hipermarket şi lângă piaţa Obor din Capitală, unde a închiriat un spaţiu în centrul comercial ce va fi ridicat pe fosta platformă Prodplast.

[...]

ZF
1

#77 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 25 iunie 2014 - 10:36

Vezi postareacseh_17, la 24 iunie 2014 - 15:10, a spus:

P.S. Nu am auzit pe nimeni sa se revolte ca se baga millioane sau chiar sute de euro intr-o biserica care NU ISI ARE ROSTUL!!! Nu de parca un azil de batrani nu ar fi treaba unei biserici spre exemplu...

Pai eu numai comentarii negative am citit si gasit...in proportie de 80-90 %...Ma mir ca n-ai dat peste asemenea comentarii. Numai ca in ciuda acestor comentarii negative, banii locali s-au dat...Judetul in mod sigur insa in cazul Timisoarei am pierdut firul...

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 25 iunie 2014 - 09:05, a spus:

Posibil, dar uite ca si Baumax e aproape falimentar (bate vantu' printre rafturi), sa nu mai vorbim de BritHouse. Pur si simplu sunt prea multe, clientii reorientandu-se spre cele mai accesibile si ca pret si ca locatie. Oricum, nu cred ca sunt clienti atat de multi incat sa faca coada la zeci de magazine de bricolaj, la fel cum nu cred sa fie clienti destui sa umple trei mall-uri. Asta, desigur, e parerea mea si nu e bazata pe statistici. :D

Pai asta tot incerc si eu sa spun pe aici, ca nu cred ca exista atatia bani pe piata timisoreana pentru atatea magazine, mall-uri, etc.,...

Vezi postareaShhhh, la 25 iunie 2014 - 09:32, a spus:

Cu mallurile e alta treaba. Ele au ca obiectiv vizitatori, nu clienti. Mai multi vizitatori, mai mare chiria (chiar daca asta nu inseamna in mod direct vanzari mai mari). Si din cate tinem minte, au fost mari probleme cu inghesuiala din Iulius Mall, cel putin la nivel de parcare.

Logica mea elementara imi spune ca chiriile se platesc din incasari ori daca n-ai incasari n-ai din ce plati chiria...Exceptia de la aceasta regula o fac marile branduri internationale care-si permit sa mearga pe pierderi pe anumite locatii doar pentru a-si face reclama ani de zile dar pana la urma si ele se mai si retrag din anumite locatii paguboase financiar...
0

#78 Useril este offline   Shhhh 

• Membru activ

Postat 25 iunie 2014 - 11:30

E corecta logica respectiva insa, pe aceeasi logica elementara, ar trebui sa fie gol mallul de chiriasi, si nu e.

Spuneam mai demult:

Vezi postareaShhhh, la 29 ianuarie 2014 - 16:19, a spus:

Sunt convins ca nu toata lumea face bani in mall. De altfel se observa o oarecare rotatie in special la magazinele mici, fara renume.

Ideea este simpla: mallul, pe langa spatiul pe care ti-l ofera in chirie, ofera ceea ce comerciantii numesc vad comercial. Acesta vine de asemenea cu un cost. Poate ai observat o diferenta de pret la chirii intre Iulius mall, Euro, magazinele din centru si magazinele de cartier. In mare parte de acolo vine (pe langa serviciile aditionale oferite).

Mai departe e treaba chiriasului, cat e el de priceput la a vinde, cat de bune sunt produsele, cat isi pune marja de profit, care locatie o alege, ce pret aloca chiriei etc... Daca nu scoate profit din ce face, pleaca si vine altul. Ca o paranteza, sunt unii oameni care merg in Mehala pentru a cumpara, de exemplu, o pereche de blugi cu 100 RON, mai scump decat in unele magazine din mall.

Si repet, nu cred ca NEPI ar fi facut un mall fara sa aiba o oarecare siguranta pe succesul lui, adica un numar suficient de vizitatori care sa le ofere posibilitatea de a cere chirii suficiente de mari pentru a-si scoate investitia.

Vom trai si vom vedea, cum spune romanul.
1

#79 Useril este offline   aristotelro 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 370
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11

Postat 25 iunie 2014 - 13:45

Vezi postareacseh_17, la 23 iunie 2014 - 13:43, a spus:

P.S. culmea la Timisoara este afisata si Bega :Facepalm_emote_gif:

Ias la Cluj apare doar Iulius Mall...
0

#80 Useril este offline   aristotelro 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 370
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11

Postat 25 iunie 2014 - 13:47

Vezi postareacseh_17, la 24 iunie 2014 - 15:10, a spus:

Ce penibili sunt unii :Facepalm_emote_gif:
...

... mai ales atunci cand isi dau cu parerea ce e necesar si ce nu. Sau cand isi dau cu parerea care e treaba bisericii si care nu...
1

Arata acest topic

• (59 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou