STP Timișoara Forum: validare carduri - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
Pagina 1 din 1

validare carduri Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   luciatm 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 05 martie 09

Postat 05 martie 2009 - 11:10

Va rog sa afisati pe pagina de net a RATT modul de utilizare a cardurilor pe tipuri de abonamente si sa explicati logic pentru ce trebuie validat cardul cu abonament general?
0

#2 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.849
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timi'

Postat 05 martie 2009 - 12:07

Validarea, pentru orice tip de abonament, este simplă: apropii cardul, aştepţi sunetul de confirmare, şi gata. Respectiv, dacă eşti într-un vehicul care are tronson comun cu cel pe care ai abonament (să spunem că urci în tramvaiul 1 dar tu ai pe 2), apeşi tasta R de pe validator (validare pe propria răspundere), înainte de a apropia cardul.

Cât despre explicaţii, găseşti pe topicul Validarea obligatorie, care se află într-o secţiune dedicată ticketingului.
0

#3 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.407
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 martie 2009 - 18:49

Exista explicatii detaliate ,pe validator, si puteti achizitiona brtosuri de la chiosul de vanzare!
0

#4 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4.685
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 05 martie 2009 - 18:56

Vezi postarealuciatm, la 5 Mar 2009, 11:10, a spus:

Va rog sa afisati pe pagina de net a RATT modul de utilizare a cardurilor pe tipuri de abonamente si sa explicati logic pentru ce trebuie validat cardul cu abonament general?

Ma gandesc ca puteti sa cititi ce scrie pe validator(si nu cred sa nu fi avut vre-o data loc sa citit), si cum v-a zis si colegul meu dAImon, aveti la dispozitie si pe forum sa vedeti de ce trebuie sa validati si cum.
0

#5 Useril este offline   nad 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 05 martie 2009 - 21:40

Vezi postareaviktor, la 5 Mar 2009, 18:56, a spus:

Ma gandesc ca puteti sa cititi ce scrie pe validator(si nu cred sa nu fi avut vre-o data loc sa citit), si cum v-a zis si colegul meu dAImon, aveti la dispozitie si pe forum sa vedeti de ce trebuie sa validati si cum.

daca pana in "zilele noastre" nu a citit sau nu s-a informat despre sistemul de validare vad doua variante: 1-dezinteres total ,2-proaspat ajuns pe aceste meleaguri.
0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.953
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 05 martie 2009 - 22:10

Este necesar a se valida cardul (chiar abonament general fiind, sau gratuitate 100%) pentru statistici privind incarcarea liniilor la anumite intervale orare si pe anumite tronsoane, totul ducand la imbunatatirea serviciilor pe care RATT le ofera.

@ luciatm la sugestia dvs. am introdus in pagina web a regiei un link spre varianta electronica a prospectului de utilizare a cardurilor si validatoarelor. Daca doriti sa-l vizualizati acum, dati click aici
0

Arata acest topic

Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi