STP Timișoara Forum: Flame - STP Timișoara Forum

Salt la continut

NOU! Am reusit recuperarea postarilor din vechea cafenea. Topicele importante au fost restaurate si contopite cu cele noi deschise.
  • (55 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Flame Topic dedicat " off-topic "

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.105
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 iulie 2011 - 20:42

Da, eu credeam ca e vorba despre discutii in contradictoriu pe subiecte controversate si imi propuneam sa urmaresc atent topicul. Sper sa nu ne rezumam doar la gramatica.
0

#22 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.795
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 august 2011 - 23:14

Am vazut si eu stirea la analog, eu inteleg ca este campanie electorala dar e cam bataie de joc sa faci totul asa in pripa.
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 04 august 2011 - 07:20

Daca campania cuiva ne ajuta sa avem tramvaie noi, pe mine nu ma deranjeaza deloc. :coolspeak:
0

#24 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold

Postat 04 august 2011 - 11:47

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 august 2011 - 07:20, a spus:

Daca campania cuiva ne ajuta sa avem tramvaie noi, pe mine nu ma deranjeaza deloc. :devil:

Poftim :coolspeak: ? E strigator la cer, inteleg ca Romania nu e o tara cu standarde inalte si ca nu ne putem permite ce au cei din Vest, dar asta nu scuza faptul ca trebuie sa ne modernizam doar atunci cand un ales mai vrea un mandat. Daca aveam domnitor ales pe viata ce faceam? Si pe langa asta nu sunt schimbari mari sunt chestii care trebuiau facute demult nu acum asa pe fuga. Oricum 50 de tramvaie (daca vor fi) inseamna tot aceleasi linii de acum asa ca inafara de ,sa zicem, respectarea promisiunii cu tramvaiele noi nu vom recapata nimic din ce am avut, desi ni s-a promis si asta, si ce vom face, vom astepta din nou 4-5 ani pana la urmatoarele alegeri?
0

#25 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.092
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 04 august 2011 - 12:15

Cu mare regret trebuie sa iti zic ca ai intuit realitatea corect. Da, din pacate vom astepta alti 4-5 ani pina la urmatoarele alegeri. Singurul aspect care ii motiveaza pe "alesi" este scrutinul..asa ca ori modificam legea electorala si punem mandate de 1-2 ani..ori...induram 4-5.... :coolspeak:
0

#26 Useril este offline   emilut 

• Membru Gold
  • Postari: 2.309
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 august 2011 - 12:45

Vezi postareaBogdanTm, la 04 august 2011 - 12:15, a spus:

Cu mare regret trebuie sa iti zic ca ai intuit realitatea corect. Da, din pacate vom astepta alti 4-5 ani pina la urmatoarele alegeri. Singurul aspect care ii motiveaza pe "alesi" este scrutinul..asa ca ori modificam legea electorala si punem mandate de 1-2 ani..ori...induram 4-5.... :coolspeak:

Termenul de 4 ani între două scrutinuri electorale, este unul foarte corect şi se practică de altfel, pe tot mapamondul. Problema se află în ograda constituţională şi în cea legislativă, implicit. Nu sunt prevăzute ioc instrumentele prin care aleşii pot fi sancţionaţi de electori în interiorul celor 4 ani de mandat. Cum ar fi, referendumurile de circumscripţie, prin care să poată fi retras mandatul cutărui reprezentant. Aici intrăm într-o spirală fără de ieşire, un fel de bandă a lui Möbius, pt că parlamentarul cu pricina are un cuvânt greu de spus în aprobarea acelui referendum.
Aoleo!!!!!! În ce m-am băgat!
0

#27 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP

Postat 04 august 2011 - 12:52

Da,sunt constient ca termenul de 4 ani este unul realist. Exageram voit, pentru ca "democratia originala" pe care o traim cu totii in Romania permite asemenea derapaje. Stim cu totii ca alesii au singur scop recuperarea cheltuielilor din campanie si adunarea de capital pentru urmatoarea campanie. In acest fel consilierii locali de pilda cad in capcana populismului..pentru ca orice gratuitate pe mtc-urile RATT trebuie votata de plenul consiliului..dar "capitalul electoral" este luat de primar..cel care in mintea pensionarilor votanti "le-a dat calatorii gratis". O solutie..nu foarte corecta..dar adaptata la realitatile romanesti este ca dupa terminarea alegerilor TOTI primarii din TOATA tara sa se inscrie in partidul de guvernamant..in acest fel fortand guvernul sa aloce fonduri in intreg teritoriul...nu doar in "fiefurile" electorale. Imi cer scuze pentru off-topic..dar buna credinta a celor care chiar doresc sa faca ceva sanatos si durabil se izbeeste constant de indiferenta si reaua-vointa si incompetenta celor aflati in functii de decizie.

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 04 august 2011 - 12:57

0

#28 Useril este offline   emilut 

• Membru Gold

Postat 04 august 2011 - 13:08

Vezi postareaBogdanTm, la 04 august 2011 - 12:52, a spus:

Da,sunt constient ca termenul de 4 ani este unul realist. Exageram voit, pentru ca "democratia originala" pe care o traim cu totii in Romania permite asemenea derapaje. Stim cu totii ca alesii au singur scop recuperarea cheltuielilor din campanie si adunarea de capital pentru urmatoarea campanie. In acest fel consilierii locali de pilda cad in capcana populismului..pentru ca orice gratuitate pe mtc-urile RATT trebuie votata de plenul consiliului..dar "capitalul electoral" este luat de primar..cel care in mintea pensionarilor votanti "le-a dat calatorii gratis". O solutie..nu foarte corecta..dar adaptata la realitatile romanesti este ca dupa terminarea alegerilor TOTI primarii din TOATA tara sa se inscrie in partidul de guvernamant..in acest fel fortand guvernul sa aloce fonduri in intreg teritoriul...nu doar in "fiefurile" electorale. Imi cer scuze pentru off-topic..dar buna credinta a celor care chiar doresc sa faca ceva sanatos si durabil se izbeeste constant de indiferenta si reaua-vointa si incompetenta celor aflati in functii de decizie.

Corect!
Eu aş avea o altă propunere (utopică, de altfel). Niciunul dintre candidaţii la primărie să nu fie înregimentat politic. Iar bugetele locale să fie distribuite de la centru, pe criteriul contributivităţii. Foarte matematic, şi foarte exact.
0

#29 Useril este offline   emilut 

• Membru Gold

Postat 04 august 2011 - 13:12

Vezi postareacseh_17, la 04 august 2011 - 13:07, a spus:

Daca v-as ruga cu mai putina POLITICA? In ultima vreme ati cam luat-o pe aratura... Mai nou politica a pus stapanire pe forum... :coolspeak: :devil:

Aye aye, Sir!!! Understood!
Totuşi e bine de ştiut că şi factorul politic are un cuvânt de spus în bunul mers al transportului în comun, atât timp cât acesta ţine de primărie, iar primarul este om politic.
0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 04 august 2011 - 20:25

Vezi postareaGygyman6, la 04 august 2011 - 11:47, a spus:

Poftim :huh: ? E strigator la cer...

Totusi, asta e realitatea. Un politician este motivat doar de ramanerea la putere. Preocuparea pentru binele public e doar o utopie. :(
De asta avem inainte de alegeri inaugurari de autostrazi, pensii marite, etc.
Ok. Cam atat cu politica, cu toate asta nu e chiar politica (nu am laudat sau criticat niciun partid, toti procedand la fel) ci doar trista realitate.

Vezi postareaBogdanTm, la 04 august 2011 - 14:58, a spus:

Eu cred ca vor fi. Dar CATE....

Pai la banii despre care vorbim (50 mil. €) si la preturile actuale (media 1,7 mil.€/vehicul), probabil 30.
0

#31 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold

Postat 04 august 2011 - 20:50

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 august 2011 - 20:25, a spus:

Totusi, asta e realitatea. Un politician este motivat doar de ramanerea la putere. Preocuparea pentru binele public e doar o utopie. :(
De asta avem inainte de alegeri inaugurari de autostrazi, pensii marite, etc.

Da, din pacate asa e peste tot, indiferent ca traiul de viata e mai bun sau rau, azi "politica" este mai mult afacere, lumea e condusa de afaceristi cu imunitati pe care masele le respecta fara sa ridice capul, si astfel ajungem la situatii de felul asta. In vest e mai subtila treaba dar la noi se vede cel mai bine (poate si din cauza ca suntem mai rudimentari), ne invatam sa alegem oameni care nu au nici un interes pentru binele comunitatii, oameni indoctrinati si cu creierele spalate de "cortina rosie" care nu au o atitudine civica, dar care si-au dat seama ca daca sunt acolo pe "fotoliu" au anumite avantaje si cu ele isi pot elimina adversarii mai mici din popor. Motivatile se pot schimba, ce ar motivatie ar un politician daca intr-o lege ar scrie asa "nerespectarea atributilor fata de cetateanul platitor de taxe si impozite se pedepseste cu inchisoarea intre 20-30 de ani"?!.
Da intr-un fel ma bucur si eu, dar cand vezi si contextul intregii actiuni de fata, parca nu mai e bucurie. E drept un singur om in strada care striga "hotii" nu e de ajuns, ba mai e si luat de politie, care si ea in loc sa tina cu cine trebe, tace si face din cauza ca "o duc prea bine" cu salarile. Imi cer scuze daca am fost prea offtopic :huh: .
0

#32 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP

Postat 04 august 2011 - 21:13

Unul din avantajele democratiei..este libertatea de exprimare. Asadar putem striga "hotii" fara sa riscam sa sapam 30 de ani la metrou...tunelul timisoara-iasi. In rest..banii sunt cei care fac lumea sa se miste..iar noi ca si oameni onesti si "marunti" ne putem multumi cu "farmiturile electorale" aruncate o data la 4 ani..
0

#33 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold

Postat 04 august 2011 - 21:25

Da banii fac lumea sa se miste, dar atunci cand se misca si ei si nu sunt in contul vreunui bosorog din politica care la anii lui numai de bani aia nu are nevoie. Banii ar trebui vazuti ca o garantie nu ca putere, ce sa mai spun, desi imi displacea ideea mai demult consider ca mai bine am fi condusi ce computere decat de noi insine, pentru ca fiecare are o limita a coruptabilitatii si poate suntem prea "tineri" sa ne autodezvoltam in momentul de fata.
0

#34 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP

Postat 04 august 2011 - 21:38

Eu sunt de acord cu ce spui tu..dar acel bosorog politic..are copii..are nepoti..are amante minore..care au MARE nevoie de acei banuti. Dar deja suntem muuult in off-topic..si ne cearta moderatorii.. :huh:
0

#35 Useril este offline   Raoul94 

• Membru Gold
  • Postari: 2.401
  • Inregistrat: 15 mai 10

Postat 14 august 2011 - 13:51

Mai am o invitatie Filelist pentru un membru al forumului RATT , cine este interesat sa lase un mesaj , precizez ca invitatia este gratis si o dau doar celor care o merita :censored: Sper ca este ok , postarea isi are locul in acest topic / sectiune .
0

#36 Useril este offline   Raoul94 

• Membru Gold

Postat 01 septembrie 2011 - 22:54

Imagine postata

Rog un utilizator Romtelecom sa faca un astfel de speed test , am nevoie de o comparatie .

Precizez ca Speed Test-ul a fost facut la 23:51 .
0

#37 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP

Postat 02 septembrie 2011 - 04:41

Am facut eu acest test de pe Romtelecom, la ora 5:41 dimineata
http://www.speedtest.../1461889265.png
0

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 02 septembrie 2011 - 09:23

Urat! Incearca si cu un server din Timisoara.
0

#39 Useril este offline   Raoul94 

• Membru Gold

Postat 02 septembrie 2011 - 11:48

Dap , speed - testul tau e foarte slabut . Dar incearca sa il faci si tu pe Timisoara , oricum nu cred ca se v-a observa cine stie ce diferenta .
0

#40 Useril este offline   Raoul94 

• Membru Gold

Postat 19 septembrie 2011 - 18:03

Ma gandeam daca avem sprijinul catorva forumisti sa incepem o noua campanie cu afise prin autobuz si asta . Avem nevoie de hartie o imprimanta si cam atat , ma gandeam la informarea calatoriilor atat cu oprirea autovehiculelor in statii cat si de noua metoda " suna pentru a cobora " , ceva facut mai profesionist ar da bine , nu magariile ce le-au lipit astia prin toate autobuzele .
0

Arata acest topic

• (55 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul