STP Timișoara Forum: Zona CETATE - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (65 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 63
  • 64
  • 65
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#1281 Useril este offline   rockrider 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 18 noiembrie 15

Postat 22 octombrie 2019 - 17:41

Aici tin sa te contrazic. Cladirile respective au proprietari privati, deci Robu nu are nici o treaba cu ele. Singurul "sprijin" ce acesta l-a oferit a fost prin supraimpozitare si amenzile Politiei Locale. Din pacate, e f. greu de mobilizat toti oamenii dintr-o asociatie in a suporta cheltuielile ce presupun o reabilitare a unei cladiri istorice. Multi platesc pe etape de lucrari si asta dureaza ca timp.
2

#1282 Useril este offline   Branko 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 octombrie 2019 - 17:48

Ker nu vorbi prosti ca Robu pune schelele. Cladirile sunt proprietati private si asociatiile( daca sunt mai multe apartamente in cladire) se ocupa cu reabilitarea. Poti verifica autorizatiile de constructie pentru reabilitare pe ce nume sunt eliberate dupa adresa cladirii pe site-ul PMT(www.primariatm.ro).
3

#1283 Useril este offline   ker 

• Membru activ
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 22 octombrie 2019 - 20:00

Ok, poate ma insel. Recunosc ca nu ma pricep la toate etapele prin care trebuie sa treaca o cladire ca sa se reabiliteze. Evident ca locatarii trebuie sa plateasca, dar si eu stiam ca si primaria este implicata. Poate ma insel

Imi aduc aminte ca proprietarii palatului din piata Victoriei care este acum in reabilitare (nu politehnica, ci cladirea gri) se plangeau ca ei au platit de multa vreme pentru reabilitare dar primaria nu facea ce trebuia sa faca (nu mai stiu exact despre ce era vorba), si in acelasi timp primaria ii taxa.

Daca gasesc articolul revin si il postez.

Aceasta postare a fost editata de ker: 22 octombrie 2019 - 20:15

0

#1284 Useril este offline   Branko 

• Membru activ
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 octombrie 2019 - 21:02

Cladirea gri de care vorbesti se numeste Palatul Dauerbach. Eu am cautat dupa autorizatia de constructie(pentru reabilitare) pana mi-au iesit ochii, dupa adresa P-ta Victoriei, pana mi-am dat seama ca palatul nici macar nu are adresa in P-ta Victoriei. Palatul este impartit cu adresa pe 2 strazi, respectiv str. Dr. Nicolae Paulescu si str. Johann Wolfgang von Goethe, nu mai tin minte numerele...
3

Arata acest topic

• (65 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 63
  • 64
  • 65
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi