STP Timișoara Forum: Autostrada Timisoara - Zrenjanin - Novi-Sad? - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Autostrada Timisoara - Zrenjanin - Novi-Sad? Vis sau realitate, vom vedea peste 4 ani (fara finantare)

#21 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.957
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 februarie 2009 - 10:16

De la un studiului de fezabilitate pana la demararea lucrarilor de constructie este cale luuuuungaaaaa!
0

#22 Useril este offline   Chagall 

• Moderator

Postat 26 septembrie 2010 - 20:00

Poate cineva sa traduca ce scrie pe harta asta? (e in sarbeste)
Imagine atasata: 45091_6_ff.jpg
0

#23 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Postari: 5.002
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 septembrie 2010 - 21:44

Eu ma gandesc ca sunt sanse mici sa vedem atat CXI cat si aceasta magistrala construite simultan.
Deci daca sirbii si muntenegrenii insista pentru Bar - TM, cred ca traseul Ruma - TM, va fi lasat pe mai tarziu.
Desi, mi-ar placea sa se intample contrariul.
0

#24 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 26 septembrie 2010 - 21:47

Pentru traducere, roaga-l pe CrazySerb, de pe http://www.skyscrape...=489142&page=70
0

#25 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.266
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 27 septembrie 2010 - 08:36

Traducerea pe scurt: Intreaga autostrada (162 km) va costa 40 mil. Eur. Include un tunel (prin muntele/muntii Fruska Gora) cu 2 variante intre 1233 si 2790 m.
0

#26 Useril este offline   Chagall 

• Moderator

Postat 27 septembrie 2010 - 08:44

Mersi pentru traducere Wegmann. :)
0

#27 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 27 septembrie 2010 - 12:20

Vezi postareaWegmann, la 27 septembrie 2010 - 08:36, a spus:

Traducerea pe scurt: Intreaga autostrada (162 km) va costa 40 mil. Eur. Include un tunel cu 2 variante intre 1233 si 2790 m.

40 de milioane?!
0

#28 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold

Postat 27 septembrie 2010 - 12:44

Asta zice harta. P.S.: Varianta cu tunelul scurt ar include si un pod destul de lung. Deci se mai discuta
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.080
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 27 septembrie 2010 - 17:40

Asta am inteles si eu, dar totusi suma de 40 de milioane de euro imi pare foarte mica pentru 162 de km si ziceam ca n-am inteles eu ceva bine (si fara tunel imi pare foarte ieftin 240.000€/Km) Probabil e o greseala undeva, ma gandesc ca mai realist ar fi 400 mil. €

P.S. De la Ruma pana la Zrenjanin, prin Novi Sad sunt doar 86 km si pana la granita inca vre-o 35. De unde au scos cifra de 162 km? :intrebare:
0

#30 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 28 septembrie 2010 - 02:41

Pai pe drumurile nationale existente acum intre TM si Ruma, mapsgoogle arata ca ar fi vreo 195 iar daca "indreptam" putin traseul poate sunt chiar 160 - 165 de km.

Aceasta postare a fost editata de MHN: 28 septembrie 2010 - 02:42

0

#31 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold

Postat 28 septembrie 2010 - 10:22

Se pare ca au gresit cei care au scris textul pentru harta. Am citit intr-un articol ca pretul ar ajunge la 3 mil. EUR/km, deci aprox. 500 mil. intreaga autostrada. Oricum sansele de realizare sunt mici fiindca e in concurenta cu Beograd - TM (estimat la 334 mil. EUR - partea sarbilor) .

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: vrsac.jpg

0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 28 septembrie 2010 - 10:23

Vezi postareaMHN, la 28 septembrie 2010 - 02:41, a spus:

Pai pe drumurile nationale existente acum intre TM si Ruma, mapsgoogle arata ca ar fi vreo 195 iar daca "indreptam" putin traseul poate sunt chiar 160 - 165 de km.

Totusi, harta prezinta o autostrada pana la granita nu pana in Timisoara (n-au ei treaba cu romanii, fiecare isi face autostrada lui)

@Wegmann Da, asa e ok, 40 de milioane e foarte putin.
0

#33 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold

Postat 28 septembrie 2010 - 10:28

Romanii (DACA vor construi ceva) in mod sigur se vor axa pe Beograd. Mai ales ca acolo pot si accesa fonduri europene.

P.S.: Interesanta e si imaginea de ansamblu: E 70 (La Coruña, Gijón, Bilbao, San Sebastián, Bordeaux, Saint-Etienne, Lyon, Turin, Verona, Venice,Trieste, Ljubljana, Zagreb, Belgrade, Timişoara, Craiova, Bucharest, Rousse, Varna, Samsun, Trabzon, Poti.).Beograd-Zagreb-Liubljana-Venetia, etc.(inspre vest) e deja autostrada. Oricum cred ca se va construi BG-TM, fiindca asta ar fi legatura cu coridorul IV.

Later edit: Deci, tunelul ar costa 40 de milioane (greseala mea la traducere). Pe langa asta, strategia nationala rutiera a Serbiei a fost coordonata cu UE, insa nu cuprinde Novi Sad - Timisoara. In schimb TM-BG-Bar-Bari ar putea deveni coridorul paneuropean XI. Serbia e super-interesata, deoarece vrea sa concesioneze terminalul de marfuri din portul Bar (Muntenegru). Interes are si Italia datorita investitiilor din Serbia si vestul Romaniei. "Vizavi" de Bar e portul italian Bari. Pentru cei care cunosc limba sarba, va recomand acest topic.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: Map_E70_overview.PNG

0

#34 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold

Postat 28 septembrie 2010 - 13:16

Oricum, proiectul era doar pentru un "poluautoput" (Halbautobahn). E o inventie germana din anii `30. Ideea e ca daca momentan nu ai traficul necesar pentru o autostrada, insa crezi ca pe viitor va fi necesara, construiesti doar 2 benzi, dar orice pod, tunel etc. va fi la dimensiune de autostrada. In poza e "Berlinka", fostul "Reichsautobahn 6", care urma sa lege Kaliningrad (Königsberg) de Berlin. Restul e istorie. Se vede insa ca nici polonezii nu-s mari constructori. A doua poza e acelasi loc in 1938.

P.S.: Teoria asta le-ar fi prins bine si celor care au planificat centura Timisoarei.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: berlinka4.jpg
  • Imagine atasata: berl1.jpg

0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 28 septembrie 2010 - 13:19

Da, cum spuneam undeva, asa puteau incepe si ai nostri (cu doua benzi)
0

#36 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 10 ianuarie 2011 - 17:49

Pentru guvernul Serbiei, revine in prim plan tronsonul dintre Novi Sad si Ruma...

By Le Clerk, forum SSC:

Citeaza

Citeaza

Serbia va investi 900 milioane de euro în autostrăzi
Luni, 10 Ianuarie 2011 14:17

O sumă totală de 900 milioane de euro rezultată de pe urma vânzării companiei naţionale de telecomunicaţii Telekom Srbija va fi investită pentru construcţia de noi autostrăzi, a declarat luni ministrul infrastructurii din Serbia, Milutin Mrkonjic, transmite Tanjug.

Într-un interviu acordat cotidianului Press, Milutin Mrkonjic a precizat că banii din vânzarea Telekom Srbija vor fi alocaţi pentru construcţia de noi autostrăzi între Belgrad şi Krusevac (centrul Serbiei) via Cacak şi Kraljevo precum şi între Novi Sad şi Loznica (vestul Serbiei) via Ruma şi Sabac
Sursa

Asta imi aduce aminte ca si Romania a incasat 2,2 miliarde Euro din privatizarea BCR in 2006, intr-o perioada de crestere economica insa banii au fost aruncati in consum de guvernul Tariceanu ca sa "duduie" si mai tare economia de importuri si bule imobiliare.

0

#37 Useril este offline   Chagall 

• Moderator

Postat 10 ianuarie 2011 - 18:05

Vezi postareaMHN, la 10 ianuarie 2011 - 17:49, a spus:

[...] O sumă totală de 900 milioane de euro rezultată de pe urma vânzării companiei naţionale de telecomunicaţii Telekom Srbija va fi investită pentru construcţia de noi autostrăzi [...]

:(
Iata un exemplu concret de cum ar fi trebuit folositi banii obtinuti din privatizare la noi.
Oare noi cat am luat din privatizarea BCR, Rafo, Petrom sau Romtelecom de exemplu, si unde s-or fi redirectionat acesti bani? Fiindca la constructii de autostrazi cu siguranta nu.
0

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 10 ianuarie 2011 - 18:25

Oricum, chiar daca vindem toata economia si toate bancile romanesti, abia daca ne ajung banii pentru cativa kilometri de autostrada, la ce preturi au constructorii care lucreaza pentru noi.... :(
0

#39 Useril este offline   Chagall 

• Moderator

Postat 10 ianuarie 2011 - 18:48

Daca s-ar construi dupa preturile noastre, adica cu o medie de 5 mil euro/km, cu cei 900 milioane de euro, Sarbii ar putea construi lejer 180km de autostrada!
0

#40 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.831
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 august 2011 - 19:40

Am citit zilele trecute, in cautarea unor informatii noi, niste opinii pe unu-doua forumuri sarbesti, pe acest subiect. Informatii noi n-am gasit. "Discutiile" s-au purtat cu ceva timp in urma, unu-doi ani, si bineinteles ca unii erau sustinatori ai acestui proiect, altii fiind impotriva. Deocamdata, ideea pare putin abandonata dintr-o multitudine de motive. Atat Belgradul cat si Bucurestiul isi doresc o autostrada pe la Moravita-Vrsat. Autoritatile locale din Voivodina n-au gasit un sprijin la autoritatile noastre locale, respectiv cele din Timis. Si peste toate astea a venit si "criza" care ne-a afectat si pe unii si pe ceilalti. Si nu se insista pe ideea unei autostrazi, ci a unei semiautostrazi, probabil un drum expres, insa pamantul sa fie desproprietarit ca si pentru o autostrada care poate s-ar fi construit candva in viitor, daca ar fi existat o necesitate in acest sens. Oricum, noi , timisorenii si nu numai, am fi avut de castigat...
Belgradul fiind mai la sud, nici nu mi-a incaput pe (aceasta) harta...
Iata si o harta elocventa, zic eu...

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: zrenjanin 05.JPG

Aceasta postare a fost editata de mile: 21 august 2011 - 19:42

0

Arata acest topic

• (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou