STP Timișoara Forum: ISHO - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (177 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 175
  • 176
  • 177
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ISHO Business, Rezidential&Hotel (Faza1-ongoing, Faza2-in proiect) Evaluare topic: ***** 12 Voturi

#3521 Useril este offline   biciclistu2 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 18 ianuarie 2021 - 15:31

poza cu frigul de azi.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: vivalia_isho.jpg

6

#3522 Userul este online   michidutza 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 23 ianuarie 2021 - 15:07

Se lucra si azi :

Imagine atasata: a (1).jpg

Fatada alba e plina de umbre:

Imagine atasata: a (2).jpg Imagine atasata: a (4).jpg Imagine atasata: a (5).jpg Imagine atasata: a (6).jpg Imagine atasata: a (6.5).jpg Imagine atasata: a (13).jpg Imagine atasata: a (14).jpg Imagine atasata: a (15).jpg

U1, centrala merge (se vede fumul):

Imagine atasata: a (11).jpg Imagine atasata: a (12).jpg

Brazii inca asteapta sa fie luati?! :wacko:

Imagine atasata: a (8).jpg

Parcarea e cam aiurea finisata:

Imagine atasata: a (9).jpg Imagine atasata: a (9.5).jpg

U2 e in asteptare:

Imagine atasata: a (16).jpg Imagine atasata: a (17).jpg Imagine atasata: a (18).jpg

Stalpii de la office mi se par finisati romaneste la baza:

Imagine atasata: a (22).jpg Imagine atasata: a (23).jpg Imagine atasata: a (24).jpg Imagine atasata: a (24).jpg Imagine atasata: a (25).jpg

Si ceva dungi pe U1, ce se vad inclusiv pe pozele facute cu telefonul de pe cealalta parte a soselei(probabil asa trebuie sa se vada, nu stiu):

Imagine atasata: a (26).jpg Imagine atasata: a (27).jpg Imagine atasata: a (28).jpg

Parkside D:

Imagine atasata: a (7).jpg

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 23 ianuarie 2021 - 15:11

7

#3523 Useril este offline   Paul2 

• Membru activ
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 21 martie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Desgin interior, Tenis, Sala, Calatorii, Natura, etc

Postat 23 ianuarie 2021 - 17:39

Ai fumat bine michiduță?
Ce umbre vezi tu pe fatada la U1 și ce dungi?
-3

#3524 Useril este offline   Dorin55 

• Membru activ
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 23 ianuarie 2021 - 18:03

Exista mici imperfecțiuni și pe fațada desigur,poate sunt ușoare umbre pe zone unde nu e perfect drept peretele finisat sau chiar dungi de la lavabila,sunt omenești mai ales ca în spate e vata groasa. Nu se lucrează robotizat. Ma amuza la ce nivel se duce aspectul de "detaliu",mi se pare incredibil. Voi în ce oraș/țară sau planeta trăiți? Pai exista imperfecțiuni și la vile de milioane de euro unde se alege topul topului, ce sa mai spunem de un bloc. Vrem perfecțiuni într-un oraș varza, dezordonat. Oricum amuzante aceste detalii rafinate, cred ca depășim pretențiile din Monaco usor usor. Lucrează Dorel fapt pt care au și existat asemenea intarzieri. Sunt apartamente la care s-a pus gresia în baie și de 3 ori. Isho e printre puținele firme care plătesc servicii de controlul calității, dar nu le poți exagera la infinit pentru ca întârzie proiectul exagerat. Asta e mana de lucru,o piedica imensa pe toate planurile și în toate construcțiile din tara noastră chiar dacă se dorește luxul.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 23 ianuarie 2021 - 18:14

2

#3525 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 27.061
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 23 ianuarie 2021 - 18:34

Cred ca pretentiile astea vin datorita pretului, un astfel de apartament costand mult mai multe salarii medii decat in Monaco. In poza 4 sunt 6 guri de ventilatie. Din astea, 4 sunt de o nuanta galbejita de parca ar fi SH, una e alb "glacier" cum zic cei de la Dacia in configurator, iar a sasea lipseste cu desavasire (probabil s-a ofilit si a cazut). :D
3

#3526 Useril este offline   biciclistu2 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 23 ianuarie 2021 - 18:58

Acele umbre/linii sunt probabil din cauza vatei bazaltice care nu este perfect dreapta. In timp se vor accentua umbrele in unumite locuri.
Pe suprafete asa mari si drepte se foloseste in mod normal polistiren care e mai usor. Dar nu le poti avea pe toate perete perfect drept si izolatie termica superioara. Numaim daca montau placi gri ca la ultimele 2 etaje, dar acolo iarasi e alt pret.
0

#3527 Userul este online   michidutza 

• Membru activ

Postat 23 ianuarie 2021 - 19:09

Vezi postareaDorin55, la 23 ianuarie 2021 - 18:03, a spus:

Exista mici imperfecțiuni și pe fațada desigur,poate sunt ușoare umbre pe zone unde nu e perfect drept peretele finisat sau chiar dungi de la lavabila,sunt omenești mai ales ca în spate e vata groasa. Nu se lucrează robotizat....

Hai sa iti zic o chestie. Decorativa fiind rugoasa tocmai estompeaza imperfectiunile. Banuiala mea e ca umbrele au aparut deoarece e posibil sa nu aibe aceasi grosime mana de decorativa data. Fiind fundalul gri inchis de la adezivul cu plasa de sub, s-a creat un contrast. Ori decorativa e prea subtire pe zone, ori mai trebuia sa dea un strat de fundal alb (sub decorativa) sa estompeze contrastul.

Si tu numesti astea mici imperfectiuni cand am putut sa le pozez cu telefonul de pe partea opusa a strazii Take Ionescu?!

Pentru mine mici imperfectiuni sunt cele care sunt vizible doar la 1m iar la 2-3m nu le mai distingi.

Ceea ce vad eu, numesc economie marca IsH0 ca doar e scumpa decorativa.

Sa stii ca nu imi face placere sa dau cu "hate" dar sunt surprins de ceea ce vad in jurul meu mai ales cand imi doresc sa fie treaba facuta bine indiferent ca e facuta pentru mine sau altii. Apoi vin aia multi ca si tine sa iti spuna ca "las' ca-i bine si asa". Na, oricum nu-i stres, eu tot o sa imi spun parerea. :pace:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 23 ianuarie 2021 - 19:23

2

#3528 Useril este offline   GeorgeA. 

• Membru activ
  • Postari: 576
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 23 ianuarie 2021 - 20:01

Dorin55
Patronii din România au forța de muncă pe care o merita. Nu am auzit de milionari care să sponsorizeze învățământul profesional, să deie burse la copii saraci etc, am auzit că ar face asta companii germane din Ro, în mai multe locuri.
Patronii romani au băgat bani în bolizi, în <studiile> în străinătate - pe bani- ale loazelor-, în curve (unii chiar au apărut în dosare cunoscute ca si clienți), în călătorii exotice pentru tot neamul. Unii au dat (si) la biserici - compensatoriu - sau , mai elevat, în artiști și hărți vechi, ca Sandor.
Da de unde să vină și băieți săraci, vai de soarta lor să facă case faine.?

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 23 ianuarie 2021 - 20:03

2

#3529 Useril este offline   Dorin55 

• Membru activ

Postat 23 ianuarie 2021 - 20:20

A sărit lumea pe mine din ce vad, iar cei din exterior ca na...de apreciat orice părere. Sunt convins ca blocurile/casele dvs sunt la cele mai înalte standarde finisate premium sau nu? Ee dacă nu atunci sper ca nu ati cere un preț peste 700 800e/mp2 mai ales dacă e bloc comunist si apa vine pe o teava din 75 ca degeaba aveți lux în interior dar te mănâncă rugina pana la intrare. Am greșit prețul cu 800, vreți mai mulți bani pe ele? Cred ca da...sa fie serioși cu atâtea pretenții. Normal ca la polistiren iese perfect, câți aveți vata pe casa/bloc? Eu am pus polistiren. Da sunt destule imperfecțiuni, dar în mare a iesit foarte bine, peste asteptarile unui om care a construit câteva imobile la viata lui și știe cu ce se mănâncă toate astea. Perfecțiunea în construcții nu se poate atinge indiferent de preț. Oamenii la Isho au plătit și au fost mulțumiți o foarte mare majoritate, exceptând întârzierea (o va preciza George) de apartamentul și blocul primit. Pe lângă asta, proiectele noi din oras au preturile de la Isho (ex Fabrik).Deci nu putem spune ca ISHO e cel mai scump (raportând desigur și zona) Paltim de exemplu se zvonește ca va avea preturi peste 2k mp2. Sa fie acolo perfecțiunea orașului? Facem ce facem și tot la preturi se ajunge și observ și unele răutăți/catalogare de persoane etc. Nu par potrivite pt un forum, dar avem în sânge sa aruncam cu rahat în cel care are.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 23 ianuarie 2021 - 20:29

0

#3530 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 27.061
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 23 ianuarie 2021 - 20:26

Dorin, nu "sare" nimeni pe tine, ca doar nu esti tu constructorul. :) Pur si simplu comentam ce vedem si fi sigur ca tot asa vom critica sau comenta si alte proiecte, cum ar fi Paltim, pe care-l mentionai.
1

#3531 Userul este online   michidutza 

• Membru activ

Postat 23 ianuarie 2021 - 20:44

@Dorin55, nu locuiesc in conditiile ideale si in perfectiune. Dar nu inseamna ca trebuie sa inchid ochii la acestea. ( Ba chiar duc un "razboi" cu vecinii ca nu strangem nici 10lei fond de reparatii, pai in ritmu asta nu o sa fie bani nici peste 10ani sa avem sa renovam fatada. Dar eu is sigurul caruia ii pasa :Facepalm_emote_gif:. Vad ca neintretinerea spatilor comune e foarte bine inradacinata in gena societatii.)
Imi doresc sa vad orasul ca se dezvolta, dar sa fie cu cap si sa aduca un plus calitatii vietii. Ceea ce vad din pacate e mult haos, dezordine si ipocrizie.

In realitate: "Cum suna, o sa facem ceva decent pentru 2021 - IsH0?!"

In momentul in care vad mizerii de genul, cu zicea @Florin.B RATT, gurile de aerisire in conditiile in care latrii ca esti cel mai vibrant cartier premium din oras imi vine sa innebunesc.

Mi clar ca nivelul de trai sau satisfactie nu are nici o legatura cu pretul. Totul e distorsionat.

Mi greata sa vad cum se dezintegreaza blocurile comuniste si preturile nu au nici o legatura cu starea lor de degradare pe exterior. Dar aceasta e realitatea, din pacate.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 23 ianuarie 2021 - 21:00

2

#3532 Useril este offline   Dorin55 

• Membru activ

Postat 23 ianuarie 2021 - 21:11

Ce e top în Timișoara în momentul de fata? Dați va rog un exemplu. La ce stam bine și foarte bine? Tot orașul e praf, de la periferie pana în centru. Chiar și centrul orașul e o carpeala imperfecta facuta cu zeci de tipuri de dale și "viziuni", clădiri istorice praf, periferie cu blocuri construite haotic,unde s-a pus accent pe calitate? Transport în comun din 60,linii de tramvai ieșite din bitum după 3 sapt, carpeli de drumuri,zone istorice uitate în timp etc. Ce cartier rezidențial a venit cu un plus, cu ceva diferit de laminatul din dedeman si gresia gri de pe hol? Sa ne raportam la "rahatul" de aici nu la ce ar fi frumos sa fie...la ce înseamnă Isho raportat la ce exista în oraș nu la ce exista în tara. Unde s-a văzut mana premium sau "calitate" este la Iulius, în rest Timișoara nu are calitate, nu are pretenții deci automat nu poți fi asa critic la un proiect de talia Isho având în vedere dezordinea ce ne înconjoară.
Va întreb, oare omul care are o suma mai mare de bani și dorește un apartament în orașul TM, aproape de centru, unde poate sa cheltuie acești bani? Unde poate pune suma de bani pentru un confort? Dați exemple. Trebuie și anumita clasa sociala sa își cheltuie banii undeva, nu toți vor case în localitățile limitrofe (praf și ele, drumuri de pamant/fose etc). Poate vrea ceva peste medie, iar variante nu exista efectiv. Sunt supraestimate toate vechiturile și atunci ajungi sa mai pui ceva pentru un bloc nou curat chiar dacă exista și mici probleme, coloane/circuite/finisaje noi, dezvirginate de tine...e simpla ecuația. E strict părerea mea legat de raportul ISHO/TM și nu o luați în nume de rau, dar calitatea în Timișoara e un cuvânt greu și foarte puțin atins de foarte puține lucruri. Ne amăgim degeaba cu orașul și pretențiile noastre.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 23 ianuarie 2021 - 22:43

-1

#3533 Useril este offline   sica 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 23 mai 20

Postat 23 ianuarie 2021 - 23:02

Pai asta ii problema, domneste mizeria si paragina in oras iar astia in imobiliare au pretentii de zici ca ca esti intr-un oras de 5 stele.
Chiar daca din punct de vedere estetic arata binisor proiectul Isho, nu ii ca si cum ar fi ditamai cartierul, is cateva cladiri apropiate, cum ai iesit din perimetru dai de aceeasi mizerie si aceleasi cladiri vechi si urate.
Si hai ca astia macar is intr-o zona relativ buna, dar is unii la periferie, unde nici trotuare nu ai, si cer pe un rahat de apartament de 50m2 undeva spre 1500 de euro m2 util.
Bataie de joc.
2

#3534 Useril este offline   Dorin55 

• Membru activ

Postat 23 ianuarie 2021 - 23:54

Perfecta dreptate iti dau. Eu personal am cautat ceva în perimetrul centrului nu pentru figuri/mândrie ci pentru simplu fapt ca imi ajuta familia poziționarea. Am vrut ceva calitativ pe cât posibil, nou dacă se poate dar nu neapărat, m-am perindat la toate vechiturile jegoase și nu se compara. Toata renovarea unui apartament care într-un final era poziționat tot într-un bloc jegos, ma scotea peste apartamentul la isho și tot erau urme de dezamăgiri. Am avut alta alternativa în zona respectiva? Mai sunt dezvoltatori de nivel mediu în zona ca materiale cartier concept etc? Puteam sa găsesc confortul de aici în alt imobil din zona? Eu spun ca nu. Am vizitat și Mara,dezastru pe bani grei. Repet, sa nu ne mai amăgim cu orașul nostru ca știm realitatea...suntem departe, e dezordine haos, dezvoltare aiurea și asa mai departe. Un oraș în mare parte "pestriț", totul supraevaluat, inclusiv imaginea lui. (din prezent!). Eu personal m-am simțit un fel de "turist" în Bangladesh, găsind cel mai potrivit și decent "hotel". Dacă am rănit orgoliul cuiva îmi cer scuze, alta e ideea pe care o exprim.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: Ieri, 00:12

2

#3535 Useril este offline   Dorin55 

• Membru activ

Postat Astazi, 10:44

Eu urmaresc mereu "oferta" de apartamente din Timisoara de cativa ani si inca o fac (probabil a ramas un obicei). Va dau un exemplu de apartament cu un pret pertinent in zona Take Ionescu. Pertinent in sensul ca se doreste 1300e mp2 si nu avioane cerute fara sens. (70% sunt exagerari). ( https://www.imobilia...dviz=1897996196)

Vorbim de un apartament 4 camere, 90mp2 utili, fatada blocului renovata, inclusiv casa scarii si lifturile. Pret de 117.000, probabil poti reduce la 115.000 sau 110.000. Apartamentul din punctul meu de vedere, trebuie renovat complet. Daca as vrea sa il aduc la stadiul ISHO cu minusul centralei proprii, lipsa curent trifazat etc, costul ar fi undeva la 15, 20.000 pentru finisaje (geamuri Schuco aluminiu,usi, gresia faianta etc...ce s-a pus in U1). Nici nu e sigur ca poti pune incalzire in pardoseala,dar trecem peste. Ajungem la un 130.000-140.000 in cel mai bun caz, intr-un bloc vechi, din fericire renovat cat de cat, dar mai mult ca sigur nu se compara cu spatiul comun si racordarile/tevile din blocul U1 de exemplu ( poate nu conteaza pentru multi). Nu ai posibilitatea de a cumpara un loc de parcare subteran ( eu mi-as da un dormitor pentru asta). Garajele din tabla stim bine ca se pot demola oricand, iar zona din jurul blocului te deprima putin.

Am dat un simplu exemplu de la un om care urmareste mereu piata, un exemplu pertinent fata de ce preturi sunt scoase acum in oras. Da, diferenta dintre 130-140k pe un ap din bloc vechi vs banii ceruti de ISHO pentru un apartament de 90mp2 in prezent, e una destul de mare (includem si TVA), dar nu se pot efectiv compara. Nu as putea vinde ap din blocul vechi la noua suma de 140.000, corect? Daca judecam si pe parte de vandabil, e un alt minus.

Ca si concluzie, as prefera sa plusez un 30k pentru ISHO vs bloc vechi renovat (asta am facut eu, ap personal). Stiu ca momentan e mai mare diferenta, fapt pentru care nu cred ca vor fi "inghesuieli" la apartamentele ce urmeaza sa fie scoase. La U2 se va exagera pe buna dreptate (merita incercat) si pe apartamentele ramase din A si D, dar B si C probabil vor avea "diferenta" specificata de mine daca nu e bataie pe ele. Pana la urma ei au urmat valul pietei si nu sunt decalati de preturile orasului. Au marit toti, au marit si ei cu diferenta considerata.
Cum spuneam, supraevaluarea orasului e data de mai multi factori si nu e vinovat un singur dezvoltator pentru preturile din prezent, dar aceasta supraevaluare din Timisoara e una exagerata, mai ales pentru calitatea vietii de aici (din toate punctele de vedere), suntem grav in urma avand in vedere potentialul de aici. Nu s-a nimerit din pacate un politic sa ridice acest oras la rangul preturilor cerute pe imobile.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: Astazi, 10:44

3

#3536 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 1.027
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat Astazi, 12:00

Vezi postareaDorin55, la 25 ianuarie 2021 - 10:44, a spus:

Cum spuneam, supraevaluarea orasului e data de mai multi factori si nu e vinovat un singur dezvoltator pentru preturile din prezent, dar aceasta supraevaluare din Timisoara e una exagerata,

pentru nivelul salarial al tarii (sau al zonei, sa nu generaliam. in alte parti ale tarii se castiga mult mai putin) as compelta eu ;)
0

#3537 Useril este offline   Shhhh 

• Membru activ
  • Postari: 454
  • Inregistrat: 10 mai 12

Postat Astazi, 13:08

Dorin: compari un apartament de 90m2 cu ce anume de la ISHO? Unul de 73 vad ca e 153 + TVA, adica 180+.
Asa pot sa iti arat apartamentul asta in care poti sa bagi cati bani vrei tu si nu o sa ajungi niciodata la preturile de vis-a-vis
1

#3538 Userul este online   michidutza 

• Membru activ

Postat In urma cu 56 minute

Pai si asa comparatia tot nu e echitabila si e complicat.

@Shhhh, in momentul in care cumperi ap mentionat de tine nu cumperi doar interiorul. Cumperi si partile comune si alte probleme. Tocmai exteriorul acela jerpelit este "protectia ta/adapostul"(impotriva naturii/anotimpurilor) Imagine atasata: Screenshot 2021-01-25 142734.png.
Interiorul iti ofera doar confortul, care intr-adevar ti-l poti face cum vrei tu si tot nu ajungi la banii de la IsH0.

Parerea mea e ca IsH0, este doar un proiect putin mai mult decat decent, daca iei in considerare materialele si calitatea executiei in ansamblu, nicidecum premium. Nici ca structura nu e ceva iesit din comun.

Indiferent ca e IsH0 sau ap postat de @Shhhh, totul e supaevaluat. Complicata decizie pentru cineva care are un buget anume si cauta ceva decent in TM.

Ca fapt divers, uite ce fac altii:
Imagine atasata: 19.jpg Imagine atasata: 20.jpg Imagine atasata: 21.jpg

Imagine atasata: 1.png

PS: NU, Nu m-a luat valul. Eu as vrea ceva decent si curat, dar sa nu bata campii cu preturile. Se pare ca ceva decent si curat(ramane de vazut si pe viitor cum va fi?!) e premium la noi.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: In urma cu 47 minute

1

#3539 Useril este offline   Shhhh 

• Membru activ
  • Postari: 454
  • Inregistrat: 10 mai 12

Postat In urma cu 30 minute

Nu am stat sa verific dar poate e blocul de langa care e refacut. Structura conteaza oricum. E clar ca este o diferenta, si ea va ramane (ca sunt cateva zeci de ani). Important e daca merita si diferenta in bani sau nu.
0

#3540 Userul este online   michidutza 

• Membru activ

Postat In urma cu 18 minute

Nu e cel renovat ca se vede ala renovat in poza de la bucatarie. Imagine atasata: apartament-de-vanzare-3-camere-timisoara-take-ionescu-153685500.jpg

Parerea mea ca ar merita daca as stii ca urmeaza a se renova fatada si mentenanta e corespunzatoare. Dar cum la noi nu poti avea nici o certitudine, atunci nu prea merita. Totul e cu sanse mari de surprize si lucrurile se misca greu.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: In urma cu 17 minute

0

Arata acest topic

• (177 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 175
  • 176
  • 177
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul