Regia Autonoma de Transport Timisoara: Linia Expres 8 - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

Imagine postata
  • (30 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 8 Evaluare topic: -----

#581 Useril este offline   denisa.d. 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 298
  • Inregistrat: 26 februarie 14

Postat 05 mai 2017 - 16:05

Uite expresul, nu e expresul. Apare in trafic, nu si pe aplicatii. Totusi cum functioneaza sistemul asta (care arata in aplicatie unde e / daca e mijlocul de transport)? Pentru ca am sesizat tot mai des "problema" asta.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: Screenshot_2017-05-05-17-02-44.png

0

#582 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.910
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 mai 2017 - 17:39

Vehiculul transmite prin reteaua Telekom utilizand un modem GPRS, date despre pozitia sa (preluate de la reteaua de sateliti GPS (nu avem nici A-GPS si nici Glonass :D ). Daca OBC (computerul de la bord) are o problema, daca modulul nu are semnal GSM, daca soferul nu are schimbul deschis pe OBC, daca dispecerul a gresit planificarea, etc, sigur ca nicio aplicatie nu-l va arata si panourile la fel.
2

#583 Useril este offline   denisa.d. 

• Membru activ

Postat 12 iunie 2017 - 08:09

Mai nou "circula cu intarziere" se traduce: sare peste ture. Altfel nu-mi explic cum de nici urma de vreun E8 de la 8:40 pana la 9:15...
0

#584 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 12 iunie 2017 - 21:30

Probabil incepe sa plece personalul in concediu, asta accentuand lipsa acestuia. :(
1

#585 Useril este offline   Bodo 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16

Postat 22 iulie 2017 - 11:00

Sunt chiar acum in E8 spre Șagului iar domnul șofer a ales ca ținută pentru aceasta zi un "crop-top", adică și-a ridicat tricoul ca să își etaleze abdomenul.
#bravoaistilImagine postata

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
1

#586 Useril este offline   denisa.d. 

• Membru activ

Postat 09 octombrie 2017 - 21:08

Eu, calator zilnic al RATT-ului, am si voi avea o vesnica intrebare: graficele de circulatie se fac doar din...pix?!
Astazi, statia Levantica, sensul spre Apateu. 8:30. Trece un E8. 8:33. Mai trece un E8. Si totusi...am inteles ca cel de la 8:24 (pe sensul opus) a lipsit cu desavarsire. L-am prins macar pe cel de la 8:55 sau la cat o fi trebuit sa vina. Pentru ce vin la 3 (!!!) minute distanta, daca invers astepti mult si bine?!
Si ca fie ziua frumoasa pana la capat, intalnesc in acel E8 (cel de la aprox. 8:55 spre Sagului) un sofer - probabil iesit din tura, dar inca prezent in autobuz - care afirma faptul ca "toti timisorenii sunt nemultumiti de RATT-ul asta, dar noi chiar circulam bine. Vedeti?! Se circula bine!!!"
0

#587 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 09 octombrie 2017 - 21:34

Pai stai putin, daca au trecut autobuze la interval de 3 minute, asta nu inseamna ca asa era graficul! Acum sa nu se inteleaga ca am devenit avocatul colegilor ce realizeaza graficele, gresesc si ei in mod sigur, dar nici chiar asa.
0

#588 Useril este offline   denisa.d. 

• Membru activ

Postat 09 octombrie 2017 - 22:09

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 09 octombrie 2017 - 21:34, a spus:

Pai stai putin, daca au trecut autobuze la interval de 3 minute, asta nu inseamna ca asa era graficul! Acum sa nu se inteleaga ca am devenit avocatul colegilor ce realizeaza graficele, gresesc si ei in mod sigur, dar nici chiar asa.

Dar nici n-am spus asta. Pe grafic aparea cel de la 8:30 (am vazut pe tablita in statie), dar cu realizarea graficelor m-am referit strict la ideea ca de multe ori se intampla sa circule unul dupa altul si apoi astepti mult si bine pana vine urmatorul. Nu ca asa ar fi planificate, ci din alte varii motive (ambuteiaje spre exemplu). Am dat exemplu o situatie concreta: a sarit o tura pe sensul spre Sagului ca sa vina unul dupa altul pe sensul opus. Dar oare chiar nu exista rezolvare la situatiile de genu'?! Nu stiu...tine un autobuz la capat inca X minute sa fie ceva distanta intre ele. E egal cu 0 (din punctul meu de vedere) sa vina unul dupa altul si apoi sa mai stau zeci de minute in statie pana la urmatorul.

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 09 octombrie 2017 - 22:15

0

#589 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 09 octombrie 2017 - 22:15

Asta ar fi treaba dispecerilor, zic eu. Cei ce fac graficele chiar nu au cum sa tina cont de vehicule lipsa, santiere, etc. Graficele sunt facute pentru situatii relativ ideale si nu iau in calcul situatii neprevazute. Repet: incerc sa privesc lucrurile asa cum sunt, fara a fi avocatul sau acuzatorul vreunei parti.
0

#590 Useril este offline   Paul85 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 568
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 octombrie 2017 - 07:53

De vehicule lipsa (neasteptate, ex: soferul nu s-a prezentat la servici si nu exista rezerve) sau situatii neprevazute (accident, asfaltare care dureaza cateva ore, etc.) nu au cum sa tina cont, dar santierele nu sunt situatii neprevazute. Adica nu se stie de niste santiere care sunt de luni bune/ani buni prin oras? Pai asa putem spune ca situatia ideala este atunci cand soselele sunt complet goale, nu e nicio masina, niciun pieton, niciun semafor nimic, doar autobuzul, si facem un grafic asa, care evident, nu va avea nicio legatura cu realitatea.
Exista domenii in care se incearca sa se faca predictii mult mai complicat de realizat (de exemplu, aeroporturi care incearca sa prezica cu 6-12 luni in avans numarul de pasageri al fiecarui zbor, pentru a-si putea planifica personalul, nu in in Romania, ci prin alte parti, in aeroporturi mult mai mari), iar RATT-ul, cu toate datele culese de la vehicule de ani de zile nu e in stare sa faca un grafic bazat pe date istorice? Nu zic neaparat sa prezica ce marire/micsorare a timpului pe tura trebuie facuta daca se va deschide/inchide un santier, dar macar sa reactioneze la situatia din teren (ca date sunt), si sa adapteze graficele. Evident ca si atunci vor mai fi situatii neprevazute, dar in cea mai mare masura se va putea respecta graficul. Chiar si daca traficul e influentat de vreme sau de ziua saptamanii, tot se pot stabili niste tipare care sa aduca lucrurile la numitor comun, dar la numitor comun, nu la situatia ideala.
3

#591 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 10 octombrie 2017 - 10:54

Ba da. Atunci cand ai lipsa personal chiar in conditii normale/ideale, un santier care sta deschis ani de zile (asa cum spuneai), e o situatie speciala. Pur si simplu nu se pot suplimenta vehiculele din moment ce fiecare are nevoie de un om sa le conduca. Repet (stiu ca poate deveni enervant, dar asta e realitatea), regia nu poate forta pe nimeni sa se angajeze, atunci cand conditiile sunt neatractive, datorita unor restrictii impuse. Ar mai fi varianta de adus soferi din China atunci cand primaria deschide un fabulos santier cu durata de 14 luni, plus inca 3 si inca 2 plus cat o mai ploua si o fi frig, dar nu cred sa fie posibil. :)

P.S. de mai bine de un an, regia nu mai poate da nici tichete de masa datorita unei decizii a curtii de conturi si nici promisele tichete de vacanta nu le-am primit anul acesta, tichetele ce trebuiau sa inlocuiasca prima de vacanta ce o primeam pana acum si pe care, desigur, nu am mai primit-o anul acesta. :( Cum ai putea atrage personal in conditiile astea?
2

Arata acest topic

• (30 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi