STP Timișoara Forum: Zona CETATE - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (60 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 58
  • 59
  • 60
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#1181 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 23 ianuarie 2019 - 13:35

Citeaza

Se inchide Domul din Piata Unirii din Timisoara. Cladirea simbol a orasului va avea parte de o schimbare fabuloasa. Foto

Domul va fi inchis publicului incepand de luni, 28 ianaurie, cand incep lucrarile. Astfel, liturghia de duminica va fi ultima tinuta in catedrala inainte ca muncitorii sa treaca la treaba.
Renovarea ar urma sa se finalizeze pana in decembrie 2020,

https://www.opiniati...foto/23/01/2019
0

#1182 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.066
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 ianuarie 2019 - 19:41

Vezi postareaDoppler, la 17 ianuarie 2019 - 00:33, a spus:

Intr-o duminica dimineata, acum citeva saptamini, linga cladirea Asirom mi-au solicitat ajutorul 4 asiatici care ma intrebau unde este statia autobuzului spre sirbi. Aparea pe internet un autobuz cu curse regulate cu plecare de la Iulius Mall. Am sunat la acel numar si o operatoare mi-a spus ca exista curse doar cind sint solicitanti, ei spuneau ca le-a facut o rezervare cineva de la Bucuresti. Venisera cu trenul, au intrebat in gara si au aflat ca nu exista tren spre Belgrad. Pina la urma unul dintre ei a sunat de pe telefon la Tudo Taxi (interesant, google a dat prima sugestie Tudo) si am vorbit eu cu dispecera, a intrebat prin statie si s-a oferit un sofer sa ii duca cu 750 lei. Am stat pina a venit soferul, poate au mai negociat pretul.
Asa am aflat ca nu avem legatura regulata cu sirbii. Imagine postata
Superb.

Legat de Tudo, nu e mare filozofie. La noi inca suntem in scutece la acest subiect. Insa pe la altii, optimizarea SEO dusa la extrem isi face excelent treaba. Nu trebuie sa faci nimic mai mult decat sa intrii pe AdWords de la Google, si sa verifici cele mai cautate cuvinte legate de un subiect/expresie.

IAr legat de pret, 750 lei, pentru o cursa externa, mi se pare chiar ok. Daca calculezi la cursul actual €, ar venii cam 40€ pro persoana. Ca si exemplu, o cursa Aachen - Luxembourg (o distanta mult mai mica) costa in jur de 20-30€. Eu zic ca au scapat ieftin.
0

#1183 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 25 ianuarie 2019 - 17:10

Citeaza

Fațadă nouă de 1,2 milioane de euro pentru Rectoratul Politehnicii Timișoara

„Licitaţia pentru desemnarea firmei care se va ocupa de lucrări este în derulare. În sistemul electronic de achiziţii publice a fost deja publicat anunţul şi acum aşteptăm depunerea ofertelor din partea celor interesaţi. Data limită până care se pot depune aceste oferte este 29 ianuarie. În funcţie de rezultatele licitaţiei vor putea fi stabilite şi etapele viitoare ale proiectului, respectiv termenul de demarare a lucrărilor”, am aflat de la Lucian Ronkov, purtătorul de cuvânt al UPT.

http://www.tion.ro/f...misoara/2184389
0

#1184 Useril este offline   dante 

• Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 609
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 25 ianuarie 2019 - 19:59

Vezi postareaCiteaza

IAr legat de pret, 750 lei, pentru o cursa externa, mi se pare chiar ok. Daca calculezi la cursul actual €, ar venii cam 40€ pro persoana. Ca si exemplu, o cursa Aachen - Luxembourg (o distanta mult mai mica) costa in jur de 20-30€. Eu zic ca au scapat ieftin.

Sau puteau programa cu o zi înainte un microbuz, 15 EUR/persoană.
0

#1185 Useril este offline   dylan75 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 05 februarie 14

Postat 27 ianuarie 2019 - 15:34

Pacat ca nu putem pastra nimic.Am vazut si in Piata Libertatii o gramada de caramizi rosii crapate, si in tot centrul istoric au inceput deja sa apara goluri de unde au disparut pietrele de granit.

Cu buldozerul printre pietoni și în mizerie pe pietonală. Primăria plătește șantierul de pe Alecsandri 1

http://www.tion.ro/c...andri-1/2185822

Aceasta postare a fost editata de dylan75: 27 ianuarie 2019 - 17:59

1

#1186 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.674
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 01 februarie 2019 - 16:25

Casa cu Flori este scoasa la licitație pentru 1 milion de euro + TVA.
0

#1187 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Postari: 2.396
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 01 februarie 2019 - 20:00

Asta dupa ce este supraimpozitata pe paragina... Decat sa investeasca, au luat profitul si 'ceau'.
0

#1188 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Postari: 12.066
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 februarie 2019 - 11:40

Parca vad ca Jabri cumpara si cladirea asta. Toata strada e a lui deja...
0

#1189 Useril este offline   octav1an 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 02 februarie 2019 - 12:17

Autoritatile au prioritate la vanzarea de monumente istorice. Primaria ar putea sa cumpere cladirea si apoi eventual sa o vanda fix cui vrea, eventual cu o peirdere de un 5% acolo. Pe de alta parte nu e chiar agentie imobiliara si am impresia ca are bani in conturi cam cat Lupeniul.

Bine ar fi sa nu o cumpere ceva egipteni de-ai nostri... cum ar fi turistic sa bata niste manele la ferestre in centrul centrului si sa iasa seara clanul de 20 de oberzi maro mici si mari spre cina de la mec?
1

#1190 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.674
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 07 februarie 2019 - 03:12

Citeaza

Sediul în care funcționează, printre alte societăți, UDMR Timiș și ziarul maghiar Uj Szo se va transforma, cel mai probabil, în hotel, în următorii ani. Hotelul va fi realizat în Casa Maghiară, pe bulevardul Revoluției 1989 nr. 8, în Timișoara, de oameni de afaceri din Timișoara. Președintele UDMR Timiș Zoltan Marossy spune că această Casă Maghiară a fost construită din banii etnicilor maghiari… iar cei de la UDMR au făcut și vor să facă demersuri pentru a primi clădirea înapoi…
....
Reprezentanții grupului Bega au devenit proprietarii clădirii după ce au cumpărat pachetul majoritar de la Timpress, acum câțiva ani.

„Se va face probabil hotel, dar peste ani de zile. Probabil că celor de la UDMR le vom găsi un alt spațiu. În momentul de față nici nu se știe dacă se va întâmpla sau nu. Poate să dureze patru ani, nu știu. Acolo, în clădire, sunt mulți alți chiriași. Vedem prima dată dacă obținem «hârtiile», după aceea vedem ce se întâmplă. Este timp”, a declarat omul de afaceri Marius Cristescu pentru tion.ro.

...

0

Arata acest topic

• (60 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 58
  • 59
  • 60
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul