STP Timișoara Forum: Biserici noi in Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (10 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Biserici noi in Timisoara Evaluare topic: -----

#181 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 320
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 10 decembrie 2018 - 11:15

Da stadioane e normal sa se faca din bani publici? sa faca patronii de cluburi cu fanii, de ce sa plateasca din "banii mei" ca pe mine nu ma pasioneaza fotbalul de ex. Da sa se subventioneze caldura la bloc e normal, aia de stau la casa sunt discriminati.
Nu mai termini cu discutii de genul...
In leg cu suma 100 si ceva de milioane, in 10 ani e mizilic, vb unuia de banii aia ne luam un avion f16 aproape nou...
Se exagereaza cu catedrala aia care oricum isi va scoate banii din turism, va fi pe trip advisor si absolut orice turist care va merge la B o va vizita.

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 10 decembrie 2018 - 20:37

1

#182 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 702
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 10 decembrie 2018 - 12:51

un stadion sau o sala de sport nu se fac doar pentru sport, se pot tine concerte, festivaluri si alte cele.
Caldura la bloc nu e normal sa fie subventionata, din pacate acolo se sifoneaza bani grei si e greu sa se renunte la asta.
cu ce ma ajuta pe mine ca Timisoarean ca o sa vina turisti in Bucuresti. Din banii lor sa dea daca vin turisti. Sau sa faca pe fonduri europene. Nu vad sa vina fonduri din bugetul Bucurestiului pentru reabilitarea centrului vechi in Timisoara.
1

#183 Useril este offline   ralf 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 21 decembrie 17

Postat 10 decembrie 2018 - 13:24

Pentru a linistit spiritele , biserica se face din fonduri europene si donatii. De-aia dureaza de atata timp.
Nu a avut norocul sa beneficieze de sponsorizari locale (primarie, CJT) desi dupa finalizare va deveni un obiectiv turistic si cultural.
1

#184 Useril este offline   CataM 

• Membru activ
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 17 decembrie 14

Postat 10 decembrie 2018 - 20:08

Un asemenea mod de a privi lucrurile ma îngrozește! Dacă și înaintașii noștri ar fi fost la fel de limitați, în locul Catedralei Mitropolitane din centru am fi avut un bloc-plomba comunist, cel mai probabil.
Sunt convins ca ar fi fost mai util un spital și între anii 1936-1941...dar ghici ce, acesta nu ar fi ajuns un simbol al orașului.
Oare colegii de forum, când scot capul în afara țării și vizitează țările cu apa caldă, oare ce atracții turistice au în program...presupun ca muzee, piețe, catedrale, parcuri etc...
Dar e foarte la modă sa fim indignați și nemulțumiți...cu toții cer spitale peste spitale dar nimeni nu donează un EUR.
Nu sunt un ortodox practicant însă am vizitat de 1 Decembrie acest șantier(pentru ca încă mai este mult de lucru) ca și obiectiv turistic...și da, va fi impresionanta când va fi gata!
Și da, își va scoate banii investiți în construcția ei, din numărul de turiști ecumenici sa nu, care ii vor trece pragul.

Sent from my iPhone using Tapatalk
1

#185 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.670
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 11 decembrie 2018 - 00:28

Lucrările la noul Centru Reformat din Timişoara au fost reluate în forţă, întregul complex urmând să fie inaugurat în 16 decembrie 2019, la aniversarea a 30 de ani de la izbucnirea Revoluţiei.

Citeste mai mult: adev.ro/pdyr9j

0

#186 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.670
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 11 decembrie 2018 - 00:28

Intrati pe pagina adevarul, articolul este interesant dar dificil de plagiat, protectia lui peste la reclama gratuita.

Citeaza

Lucrările la noul Centru Reformat din Timişoara au fost reluate în forţă, întregul complex urmând să fie inaugurat în 16 decembrie 2019, la aniversarea a 30 de ani de la izbucnirea Revoluţiei....Pe lângă cei cinci milioane de euro de la Guvernul ungar şi cei 500.000 de euro pe proiectul România-Serbia, reprezentanţii Bisericii Reformate au reuşit să mai atragă până acum, din diferite surse, în jur de 1,2 milioane de euro.

Citeste mai mult: adev.ro/pdyr9j
0

#187 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ

Postat 11 decembrie 2018 - 00:43

Lucrările la noul Centru Reformat din Timişoara au fost reluate în forţă, întregul complex urmând să fie inaugurat în 16 decembrie 2019, la aniversarea a 30 de ani de la izbucnirea Revoluţiei.

Reprezentanţii bisericii reformate din Timişoara au motive să fie bucuroşi. Construcţia Centrului Reformat din cartierul Fabric a început în 1999, însă de abia acum se vede lumina de la capătul tunelului. Şi asta datorită unei finanţări din partea Guvernului Ungariei, care a alocat milioane de euro pentru terminarea lucrărilor. Zilele acestea a fost montată macaraua cu care urmează să se ridice turnurile şi corpul central al bisericii reformate. “Ne-am apucat de treabă cam acum un an şi jumătate, dar majoritatea lucrărilor s-au desfăşurat la subsoluri. Nu era aşa de spectaculos şi vizibil din afară. Acuma, în fine, s-a ridicat macaraua de turn. De acum înainte o echipă va lucra la ridicarea zidurilor bisericii”, a declarat preotul Gazda Istvan. Proiect a fost donat de un arhitect de renume mondial Proiectul Centrului Reformat din Timişoara a fost realizat de arhitectul maghiar Imre Makovecz, considerat părintele arhitecturii organice, unul dintre cei mai faimoşi arhitecţi din lume.

„Guvernul ungar derulează un proiect pentru sprijinirea patrimoniului cultural al lui Makovecz. A fost unul dintre cei mai mari arhitecţi pe plan mondial. El a decedat acum şase ani. Guvernul a decis să reidice acele clădiri care încă nu au fost terminate sau să le renoveze pe cele făcute cu mult timp înainte. Aşa am intrat şi noi în vizorul lor, aşa reuşim să terminăm. E o sumă frumoasă, dar o lucrare de Makovecz necesită fonduri”, a mai spus Gazda Istvan.
0

#188 Useril este offline   Claudiu1212 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 14 mai 18

Postat 11 decembrie 2018 - 07:48

Eu nu am spus ca nu o sa aduca turisti, dar lumea a fost multi mai activata cand a fost vorba de cea de la Bucuresti (cel putin in momentul "inaugurarii", ca de atunci e liniste). Din cate se pare si vecinii din Ungaria ar trebui sa fie nemultumiti ca banii lor ajung in Romania sa se faca o catedrala, asa cum suntem noi nemultumiti ca banii de aici ajung la catedrala din Bucuresti.
Banii se duc la Bucuresti oricum din pacate si sunt redistribuiti oriunde numai nu aici, trebuie sa se faca o reforma majora in privinta asta.
0

#189 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ

Postat 11 decembrie 2018 - 08:38

Vezi postareaioio_viola, la 10 decembrie 2018 - 12:51, a spus:

un stadion sau o sala de sport nu se fac doar pentru sport, se pot tine concerte, festivaluri si alte cele.
Caldura la bloc nu e normal sa fie subventionata, din pacate acolo se sifoneaza bani grei si e greu sa se renunte la asta.
cu ce ma ajuta pe mine ca Timisoarean ca o sa vina turisti in Bucuresti. Din banii lor sa dea daca vin turisti. Sau sa faca pe fonduri europene. Nu vad sa vina fonduri din bugetul Bucurestiului pentru reabilitarea centrului vechi in Timisoara.

Cu gandirea asta nu ajungem niciunde, si eu pot sa spun ca la ce ma ajuta pe mine Pasajul Solventul ca eu nu am drum pe acolo, eu traversez pe la Padurea Verde orasul. Sau la ce ma ajuta ca s-a bagat transport pe Bega ca nu ma dau in barci.
Cu stadioanele nu ma intereseaza ca nu ma duc nici la concerte na? Daca pt foarte multi oameni catedrala e importanta, trebuie sa respecti asta, fii mai tolerant, mai "european" cum va place voua sa ziceti. Poate pe tine nu te intereseaza dar pe ei da, nu se poate face NUMAI ce vrei tu.
Pe de o parte tot propovaduti toleranta in banat unde au conlocuit nush cate etnii dar pe de alta parte toata ziua comentati de olteni, de mitici etc.
Incearca sa-ti dai jos ochelarii de cal, fara patima iti zic, altfel nu vom progresa niciodata ca tara

Scuzoaie de offtopic
0

#190 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ

Postat 11 decembrie 2018 - 10:16

totusi nu inteleg, eu zic ca primaria/cjt trebuie sa faca investitii locale si voi imi spuneti ca eu am ochelari de cal :Facepalm_emote_gif:

de parca la noi toate problemele sunt rezolvate si avem bani de aruncat pe biserici din alte parti.
eu am zis ca banii aia sa se investeasca aici, nicidecum ca nu in biserici sau alte lucruri considerate de mine sau de voi nenecesare.
3

#191 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ

Postat 11 decembrie 2018 - 11:37

Atata timp cat faci parte din ceva nu pot toti banii sa ramana aici, e ca intr-o familie, nu cred ca fiecare e cu banii lui, barbatul mananca salam de sibiu si nevasta parizer ca ea are salariu mai mic:)
O parte din bani raman loco (principiul subsidiaritatii) dar o parte trebuie sa mearga la centru pt a fi distribuiti (principiul solidaritatii) si a ajuta pe cei mai saraci. Asa e si in Germania si in Franta, peste tot. Singura diferenta o fac procentele pot sa ramana mai multi su mai putini.
Catedrala e o chestie Nationala, si Laserul de la Magurele de ex e de interes national nu e pt aia de la Magurele:)
Ce dracu nu mai incapeti de catedrala aia, s-a luat armamemt de 10 miliarde (100 catedrale) de euro sa ne aparam de dracu, si nu vad pe nimeni sa comenteze. Din miliardele alea ai luat f16 la mana a treia care nu zboara cand e frig, rachete Patriot care nu intercepteaza nici pe dracu, etc etc Da vad ca alea nu deranjeaza:)
-1

#192 Useril este offline   Claudiu1212 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 14 mai 18

Postat 11 decembrie 2018 - 12:19

Daca e sa o luam asa, din cauza coruptiei sa pierd 38 de miliarde de euro anual (link)
1

#193 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ

Postat 11 decembrie 2018 - 12:45

Mi se pare un pic cam mult, dar asa o fi
0

#194 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Postari: 2.393
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 11 ianuarie 2019 - 18:21

Centrul maghiar:

Imagine atasata: ish,crm-21.Dec.2018-011.jpg Imagine atasata: ish,crm-21.Dec.2018-012.jpg Imagine atasata: ish,crm-21.Dec.2018-013.jpg

7

Arata acest topic

• (10 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi