STP Timișoara Forum: Timisoara - oras turistic - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Timisoara - oras turistic Obiective turistice si turisti Evaluare topic: -----

#81 Userul este online   ker 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 316
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 27 februarie 2019 - 01:21

Nu cunosc multe persoane din afara Timisoarei, plus ca plec destul de des din tara, asa ca nu am cum sa aud multe opinii despre oras de la persoane care vin aici pentru prima data. Si de aceea sunt curios sa aflu, voi ce auziti de la persoane care vin in Timisoara pentru prima data? Ce pareri au?
Ma refer in principal la zona istorica (centru, unirii, libertatii etc) si ma refer strict la arhitectura, piete, parcuri. Nu la mizerie, oameni, transport public etc.

Findca am auzit si pareri negative, dar in acelasi timp vad si oameni care se minuneaza ce frumos e. Si din cauza asta nu pot sa imi fac o opinie generala.
De exemplu fata asta din Cluj vorbeste foarte frumos de Timisoara ( ) , si de obicei in clipuri de pe Youtube toti spun ca e frumos.

Ma refer la opinii de dupa anul 2015, de cand s-a pietonat si aranjat centrul?
0

#82 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.818
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timi'

Postat 27 februarie 2019 - 13:29

Depinde mult de la om la om :) Cei care au vazut si alte orase europene, nu cad in fund de incintare, li se pare doar ca avem o arhitectura clasica (sa nu uitam ca nu suntem singurii cu seccession) si niste cladiri cam darapanate.

Unii cad in fund fiindca sunt bulevardele late si pare c-ar fi spatiu in oras. Unii se leaga de vreun aspect care le strica toata experienta.

Nu cred ca poti sumariza in vreun fel... atitudinea "generala" ai putea spune ca-i pozitiva.
1

#83 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2.800
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega
    IT . Cycling

Postat 27 februarie 2019 - 19:57

Depinde mult si din ce zona vin turistii, cei dei zona Asia - Africa sunt fascinati mai mult de zonele istorice, insa cei din America sau Europa vestica sunt mai mult fascinati de 'zonele cu betoane', adica zonele construite in perioada comunista.
0

Arata acest topic

• (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi