STP Timișoara Forum: Bulevardul Sudului - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (11 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bulevardul Sudului In licitatie - segmentul dintre Lidia si Rebreanu

#181 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.165
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 august 2013 - 20:12

Da, asta e clar.
0

#182 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.992
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 11 august 2013 - 21:14

De asemenea, puteau sa faca din start dupa planul vechii administratii cu bulevard pe 4 benzi, fara zig-zag-uri.
In loc sa dea banii pe Poli, cu cei 6 milioane de euro, faceau lejer aceasta lucrare.
4

#183 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Postari: 9.992
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 septembrie 2013 - 19:04

Drumul perfect... pana la urmatoarea ploaie. :lol:

Imagine atasata: DSC_8075.JPG Imagine atasata: DSC_8076.JPG
Imagine atasata: DSC_8077.JPG
1

#184 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.894
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 septembrie 2013 - 19:58

Oare circula si masini pe acest nou bulevard? Cam in toate pozele pe care le-am vazut, bulevardul era gol...

Pleaca de undeva si ajunge intr-o fundatura, parerea mea...
0

#185 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 08 septembrie 2013 - 20:04

Bun, poate duminica nu, dar eu il folosesc si cateodata chiar trebuie sa acord prioritate la intersectia respectiva. :D E circulat, dar nu foarte-foarte.
0

#186 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Postari: 5.002
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 septembrie 2013 - 07:07

Si eu trec pe acest drum de vreo 2-3 ori pe saptamana, seara.
Aceeasi parere: circulat dar nu foarte.
0

#187 Useril este offline   The Legend 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 31 ianuarie 13
  • Interese:Trenul si calatoria cu trenul

Postat 09 septembrie 2013 - 19:52

E destul de circulata strada mai ales in timpul saptamanii eu spun ca se merita investitia.
0

#188 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.733
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 21 februarie 2014 - 23:02

Citeaza

Necesitate de lux: prelungirea bulevardului Sudului pana la intersectia cu strada Gavril Musicescu, peste strada Lidia, ar fi mana cereasca pentru timisorenii care au terenuri in zona. 2 hectare sunt proprietate privata. Primaria are un studiu de fezabilitate inca de acum 4 ani, insa ar costa enorm de mult sa obtina terenurile, dezvaluie viceprimarul Traian Stoia. Stoia spune ca oamenii care au terenuri in zona, pe aproape 2 hectare, refuza alte terenuri la schimb si vor bani de la Primarie ca sa-si cedeze pamantul. Exproprierea iese din discutie, precizeaza Traian Stoia.

...

Imagine postata

opinia timisoarei

Nu stiu ce configuratie au parcelele, daca sint perpendiculare sau paralele cu viitorul bulevard DAR este cert ca valoarea acelor parcele ar creste daca bulevardul ar fi construit, adica si proprietarii ar avea interesul ca Bulevardul Sudului sa fie construit peste parcelele lor.
1

#189 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 22 februarie 2014 - 12:35

Iata un exemplu de gandire stramba la acei locatari.
In loc sa vada potentialul castig in urma deschiderii bulevardului, se arunca la maruntis...pe care probabil nu-l vor obtine multa vreme de-acum incolo...
0

#190 Useril este offline   brioti 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 11 septembrie 2014 - 22:40

Deci eu de azi inainte Bd Sudului o sa l numesc strada Sudului.Parca denumirea de bulevard e prea mare pentru strada aia din care jumate a taximetristilor si jumate a troleibuzului care cand opreste in statie stai dupa el vorbim de statia de vis a vis de parc.Bine ca se pun borduri :(.as prefera sa nu se mai lungeasca... ci sa se lateasca
0

#191 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 12 septembrie 2014 - 08:09

Da, am observat si eu ca se schimba bordurile insa latimea ramane aceeasi...Nu mi-am putut imagina ca nu se va lati acest "bulevard" odata cu inlocuirea bordurilor ...mai ales ca spatiul pentru acest lucru exista...

Si astept de vreo 30 de ani (practic de la crearea bul. Sudului) disparitia casutei din insula de la coltul cu Lidia pentru a se realiza o intersectie civilizata...De 30 de ani avem o intersectie ciudata, cu bucla de intoarcere in ea...Ma intreb adesea cum de a reusit proprietarul acelei casute sa scape de demolare in perioada '82-85 cand s-a sistematizat zona...si cand nu prea te puteai impotrivi, fiind si despagubit cu un apartament la bloc sau chiar mai mult decat atat, in functie de cat de mare si "sanatos" imobil ai avut...
1

#192 Useril este offline   brioti 

• Membru activ
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 21 septembrie 2014 - 22:02

Baietii pt Robu lucreaza si noaptea.....si nu in orice noapte....Sambata noaptea.Tare sau ce??!?
2

#193 Useril este offline   cstm 

• Membru activ
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14

Postat 19 ianuarie 2016 - 09:27

Cladirea/casa din capatul sudic al strazi (despre care sa vorbit la un moment dat aici), se darama. Ieri am fost in trecere pe acolo si acoperisul era deja demolat si o parte din pereti. Oricum de mai bine de o luna sa curatat tot in jurul casei.
Sper ca spatiul sa devina spatiu public, iar "bulevardul" sa si fie extins (nu doar promisiuni, intre timp uitate si alea)
2

#194 Useril este offline   zawasp 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 29 aprilie 15

Postat 19 ianuarie 2016 - 10:25

Vezi postareacstm, la 19 ianuarie 2016 - 09:27, a spus:

Cladirea/casa din capatul sudic al strazi (despre care sa vorbit la un moment dat aici), se darama. Ieri am fost in trecere pe acolo si acoperisul era deja demolat si o parte din pereti. Oricum de mai bine de o luna sa curatat tot in jurul casei.
Sper ca spatiul sa devina spatiu public, iar "bulevardul" sa si fie extins (nu doar promisiuni, intre timp uitate si alea)

Cladirea respectiva a ars:
http://www.tion.ro/i...flacari/1601452
0

#195 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 19 ianuarie 2016 - 10:34

Da si nu vad cum sa devina spatiu public fara ca terenul sa fie vandut, ca doar nu o sa-l ia cu japca.
1

#196 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 19 ianuarie 2016 - 10:51

Pana una-alta nu trebuie acordata nici o eventuala autorizatie de construire (daca se cere) a unei noi cladiri iar terenul rascumparat de la proprietar sau urmasii acestuia, invocandu-se faptul ca este vorba de o intersectie in fond...
0

#197 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.733
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 19 ianuarie 2016 - 11:24

Pina acum primaria a dat dovada de lipsa de viziune, a autorizat constructii care in viitor o sa duca la imposibilitatea dezvoltarii infrastructurii rutiere. De exemplu str. Gheorghe Adam colt cu Lorena:

Imagine atasata: Gheorghe Adam - Lorena - g00gle streetview.jpg

Cite terenuri au fost cumparate de primarie pentru a dezvolta infrastructura rutiera? In afara de cele donate de dezvoltatori pentru a se face strazi nu imi aduc aminte de terenuri expropiate.
0

#198 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 19 ianuarie 2016 - 12:12

Cred ca in orice astfel de situatie ar aparea (cel putin) vorbe despre anumite interese personale ale primarului sau ale unui grup de consilieri locali.

Si din aceste motive (dar nu numai!) nu avem expropieri de terenuri aflate in aceste situatii...

Cladirea pozata o vad in fiecare zi lucratoare de doua ori si tot de atatea ori ma si enervez... :D

In schimb avem (cel putin) doua situatii care-mi vin in minte in care nu s-au acordat autorizatii de construire pe terenuri retrocedate in zone sistematizate...

Una pe Take Ionescu langa complexul comercial si alta pe Simion Barnutiu unde o persoana a redobandit terenul dintre blocuri, l-a ingradit si atat. N-a primit o eventuala autorizatie de constructie (banuiesc ca a cerut-o) si acum ofera locuri de parcare/garare contra cost...
Pana si faptul ca in ambele situatii au fost retrocedate terenuri din zone sistematizate mi se pare o anomalie dar faptul ca n-au primit autorizatie mi se pare o indreptare a situatiei strambe creata de instante sau de lipsa unui cadru legislativ corect...

In schimb, la Bucuresti au fost destule cazuri de expropieri (cu scandal chiar) pentru a largi unele strazi/bulevarde...
1

#199 Useril este offline   cstm 

• Membru activ
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14

Postat 19 ianuarie 2016 - 12:33

Nu stiam, pana sa aflu acum, ca a ars casa. Oricum sper sa fie suficient de intregi la minte cei din administratie incat sa rezolve situatia in interes local. (si da nu e normal sa fie luat cu japca, dar totusi ar trebui indreptata situatia; ca si acea gatuire pe strada Mures, ...)
0

#200 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 17 septembrie 15

Postat 19 ianuarie 2016 - 15:14

acolo se poate face un schimb de terenuri (legal 1:1). se da din drumul si garajele din partea stanga cat e nevoie pentru a avea latimea necesara drumul drept pana in Lidia.
0

Arata acest topic

• (11 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul