STP Timișoara Forum: Idei de trasee - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Idei de trasee Pentru stimularea imaginatiei dar si pentru distractie.

Poll: Idei de trasee (21 membri au votat)

Sunteti de parere ca ar trebui infiintate noi linii?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ce ar fi mai util?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#61 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.410
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 octombrie 2014 - 13:37

Vezi postareaRobert201, la 04 octombrie 2014 - 13:19, a spus:

Dl. Florin m-a detaliat cu aceasta stire si o mai spun inca o data pentru tine Cristi: deoarece trenurile pe care le au 11 si 14 sunt foarte aglomerate mai ales in timpul scolii. Copiii ies la ora 12 si atunci cand ei se duc cu parintii acasa de abia mai gasesc loc prin troleibuze in tot felul de cazuri: ca e lume multa, ca cineva le-au ocupat locul pe care trebuia sa stea. Sunt tot felul de cazuri care se intampla si pe liniile metropolitane M43 si M44, deoarece cursele sunt prea putine si lumea se multumeste sa stea si in picioare.

:Facepalm_emote_gif: :Facepalm_emote_gif: :Facepalm_emote_gif:
0

#62 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.962
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2014 - 13:42

Vezi postareaVisor, la 04 octombrie 2014 - 13:33, a spus:

Dar nu cred ca toate troleibuzele vor circula pe traseul prelungit.

Probabil ceva in stilul folosit acum pe linia 18, ca nici acolo nu avem 18 barat.
0

#63 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 04 octombrie 2014 - 13:44

Deci nu ar zice nimeni nimic, daca s-ar afisa capetii corect! Dar atat timp cat va fii intodeauna o loterie, pana unde merge linia... :Facepalm_emote_gif:
1

#64 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Postari: 4.685
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 04 octombrie 2014 - 14:40

Vezi postareaRobert201, la 04 octombrie 2014 - 12:51, a spus:

Draga Viktor

Draga esti cu prietena ta pentru care ocupi cele doua locuri in tramvai, nu cu mine, ori daca nu iti convine:

Citeaza

Din atâția dogi și doage,
mulți mi-s dragi și mult mi-s drage,
că de mult ce mă dogesc
și mai mult le îndrăgesc.

Dogul doagă, doaga doagă,
unul drag și alta dragă,
dogul doagă dogele
draga dragă dragele.

Aș da dogul pentru-o doagă,
care-mi este cea mai dragă.
Ea dogește tot și toate,
și o doagă cine poate.

Dragă doge, doagă dragă!
până când o doagă dragă
doagă dogele-dogina,
întunericulumina,
și mai doagă cineva,
numai pe inima mea!
Ion Nicolescu – Futurist

Interpretare: Florian Pittiş
http://youtu.be/9FXnGkSW-5g
1

#65 Useril este offline   Robert201 

• Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 04 octombrie 2014 - 14:51

Vezi postareaViktor, la 04 octombrie 2014 - 14:40, a spus:

Draga esti cu prietena ta pentru care ocupi cele doua locuri in tramvai.

Mai anume in care tramvai ?

Aceasta postare a fost editata de Robert201: 04 octombrie 2014 - 14:55

-1

#66 Useril este offline   emilut 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.309
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10

Postat 04 octombrie 2014 - 16:12

Capeţii zici??? :rad_masa:
Unul la Budapesta, iar celălalt la Craiova. :rad_masa:
De parcă nu ar ştii toată lumea unde sunt "capeţii".
3

#67 Useril este offline   Robert201 

• Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 04 octombrie 2014 - 18:54

Stirea ne-auzita de nimeni cum ca s-ar infiinta linia de troleibuz 14B(barat) catre Dumbravita: http://blog.publictr...ara-dumbravita/
3

#68 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 8.376
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 04 octombrie 2014 - 19:19

Din acel articol semnat de Raoul:

"cel mai probabil va fi înfințată linia 14B (barat)".

Era pur si simplu o opinie personala, o presupunere a lui Raoul. Omu' doar si-a dat cu parerea. Ah, Doamne!!! :Facepalm_emote_gif:
5

#69 Useril este offline   Robert201 

• Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip

Postat 04 octombrie 2014 - 20:42

Deci care va fi urmatorul traseu al liniei 14B :eusa_think: ? Pt. ca tocmai m-am gandit la un nou traseu: P-ta Regina Maria - Giratie Peco Dumbravita. :pace:
1

#70 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 8.376
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 04 octombrie 2014 - 20:46

1. Nu se stie daca indicativul liniei va fi intr-adevar 14B! Nu mai vorbi ca si cum e sigura denumirea asta.
2. Comisia de circulatie va stabili traseul, asa ca "inventiile" noastre sunt in gol.
3. :timeout:
0

#71 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 9.252
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 octombrie 2014 - 20:47

Vezi postareaRobert201, la 04 octombrie 2014 - 11:36, a spus:

Care va fi traseul liniei 14 barat dupa terminarea lucrarilor de troleu de la Dumbravita ? Oare va avea ca traseu Str. E.Bader - Giratie statie Peco Dumbravita, sau P-ta Marasti - Giratie statie Peco Dumbravita ?

Aceasta postare a lui Robert201 este oarecum justificata. Si eu am nelamuriri cu traseul prelungit al Liniei 14. Si ma intreb daca la RATT se stie de pe acum ce se va intampla sau va veni Robu si va da indicatii?

Doar maniera in care posteaza Robert201 poate fi una mai mult sau mai putin discutabila, de la caz la caz...

Este clar ca nu toate firobuzele scoase pe Linia 14 vor merge pana la iesirea din Dumbravita (cred ca nu s-ar justifica din punct de vedere economic acest lucru) iar cele care vor merge pana acolo vor trebui "insemnate" cumva iar in Timisoara cea mai frecventa "insemnare" este BARAT...din pacate!

Vezi postareacseh_17, la 04 octombrie 2014 - 11:53, a spus:

De unde ai scos-o ca va fi 14/ ?

Poate fi linia 14 actuala prelungita... :eusa_think:

DEEESI! Parerea mea este, ca s-ar putea infiinta linistit linia 12 sau 20 de ce nu, taman cu traseul P-ta Marasti - Dumbravita! (Nici ideea cu Baader nu imi pare una proasta!)

Pana la urma ii dai dreptate lui Robert201...dupa intrebarea brutala...

Si eu vad mai degraba un numar nou de linie si traseu scurtat, fie cu intoarcere la Marasti si statie in fata la Carpatica (trebuie amenajata alveola), fie cu intoarcere la Cardinale prin amenajarea buclei si statie de capat pe Oituz (unde avem doua posibilitati) sau intoarcere la Baader...
0

#72 Useril este offline   Robert201 

• Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip

Postat 04 octombrie 2014 - 20:53

Asta mi-a spus si dl. Florin. Ceea ce am postat a fost doar o idee de traseu ca sa stim cu va fi dupa terminarea lucrarilor de troleibuz din Dumbravita, care va fi cel mai acceptabil traseu pentru calatorii care merg la Dumbravita. Ori cu 14 barat, ori cu 14 normal cu plecare din str. Ghe. Baritiu, cum vrea comisia de circulatie. Eu nu ma bag in treaba lor.

Aceasta postare a fost editata de Robert201: 04 octombrie 2014 - 20:58

0

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.962
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2014 - 22:27

Orice am fi spus, eu, Raoul, sau oricine de pe forum, sunt doar parerile noastre, sau cum credem noi ca va fi. Cand am o informatie concreta, o prezint ca atare, specificand sursa. Trebuie sa filtrezi cu atentie parerile, dorintele, de informatia concreta. :)
Tu ai prezentat ca fiind sigur ca linia se va numi 14 barat si noi doar asta ti-am reprosat. Personal, nici nu sunt sigur ca sistemul de pe Skode poate afisa asa ceva. La autobuze a trebuit sa editez pixel cu pixel simbolul pentru liniile barat.
1

#74 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator

Postat 04 octombrie 2014 - 23:32

Vezi postareaemilut, la 04 octombrie 2014 - 16:12, a spus:

Capeţii zici??? :rad_masa:
Unul la Budapesta, iar celălalt la Craiova. :rad_masa:
De parcă nu ar ştii toată lumea unde sunt "capeţii".

Umor a la RATT? :so pe iei: :so pe iei:

Stiu ca pe la noi pare o anomalie (aparent nici tu nu setezi capatul de linie la C... de ce oare, stie tot taranul unde merge linia cutare :Facepalm_emote_gif: )

Dar oare ce fata ai face, ca si calator desigur, urcat intr-un 18 care afiseaza C.P. Solventul, dar surpriza soferul te da jos la Maria, desi tu poate ai de prins un tren la gara, care il prindeai daca stiati ca troleul nu te duce unde trebuie, si luai un taxi!

Si stiu, ca da, la noi daca ai de prins un tren, mai bine iei din start un taxi, si da stiu chiar e un efort fizic incontestabil schimbatul si setarea sensului pe afisaj, dar din pacate nu noi am inventat apa calda, si aparent altii o foloses cu succes. Ca sa fiu mai exact, cam aproape toti, mai putin NOI (RATT, Romania, numiti voi) NU. Ce prosti si inapoiati sunt ceilalti... :ph34r:
3

#75 Useril este offline   Raoul94 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.401
  • Inregistrat: 15 mai 10

Postat 05 octombrie 2014 - 20:33

Asta ca si dovada ca nu pot sta departe de forum, multumesc pentru reclama la blog :naughty1: Data viitoare am sa pun multe paranteze, sublinieri si toate celalalte...

Dupa mine un termen realistic ar fi undeva prin Martie-Aprilie 2015 sa avem primul troleibuz catre Dumbravita. Dai doamne sa ma-nsel!

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 05 octombrie 2014 - 20:37

0

#76 Useril este offline   Robert201 

• Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip

Postat 07 octombrie 2014 - 15:17

Citeaza

"Minunatul Tramvai Trei,
S-a dus pe apa Sambetei.
N-o sa-l mai primim inapoi,
Nici la desfiintarea Liniei Doi.
"

Acest lucru este valabil si pentru desfintarea tramvaiului 10, pana la urma si el s-a dus pe apa Sambetei deodata cu tramvaiul 11.

Aceasta postare a fost editata de Robert201: 07 octombrie 2014 - 17:42

0

#77 Useril este offline   tm 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 115

Postat 07 octombrie 2014 - 15:49

Domnisorule Robert201,

Citesc cu placere acest forum si gasesc informatii/sugestii/idei utile chiar daca unele sunt mai mult sau mai putin apropiate de adevar. Ce-i drept unele se materializeaza unele nu, ca deh, nu poti multumi pe toata lumea. Rugamintea mea e sa nu mai spamezi topicele, doar de dragul de a deveni membru VIP sau de a atinge un numar impresionant de postari. E deranjant sa citesc doar mesaje noi, seci, pe niciun subiect. Chiar nu ma intereseaza cum va fi diferentiata linia spre Dumbravita (14; 14/ ; 20 sau 101) - asta ca un exemplu - important e ca va circula un troleibuz pe acolo. (daca ai informatii concrete de cand si care va fi exact ruta, le poti impartasi cu placere, asta ar fi o informatie utila).

In rest iti doresc numai bine, dar m-am saturat sa tot citesc "Punguta cu doi bani"...
8

#78 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 07 octombrie 2014 - 17:36

:up_arow: Cred ca ai ales un exemplu neinspirat cel cu Dumbravita, respectiv cum va fi diferentiata linia catre Dumbravita si daca va fi diferentiata...Cred ca acest aspect ii cam intereseaza pe toti membri activi de pe forum. Ar fi bine sa fie aleasa cea mai buna solutie, inclusiv pentru RATT...

Spui ca este important ca va circula un firobuz pe acolo...Da, corect!...Insa au circulat si metropolitanele la Mosnita Noua-Veche, au circulat si la Sanmihaiu Roman, au circulat si la Dudestii Noi, au circulat si la Ianova ... si nu mai circula!!!

Sa nu ne inchipuim ca daca sunt trase firele, linia de firobuze de Dumbravita ramane batuta in cuie....Aceasta linie va trebui sa aibe o frecventa rentabila si pentru RATT, si pentru dumbraviteni insa va fi mai scazuta decat actuala frecventa decat a liniei 14...

In rest iti dau dreptate maxima cu "punguta cu doi bani"...
0

#79 Useril este offline   tm 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 115

Postat 07 octombrie 2014 - 18:17

Exemplul cu troleibuzul in Dumbravita mi-a venit in momentul cand am scris mesajul si nu cred ca l-am ales gresit; dezamagit fiind ca iar am dat click si am citit un mesaj fara sens dintr-un topic. Ceea ce am spus, e ca nu ma intereseaza cum va fi diferentiata linia spre Dumbravita (referirea fiind la cifra traseului - 14; 14/ ; 20 sau 101), ca diferentiata parerea mea e ca sigur va fi, luand in considerare marimea parcului, lungimea traseului si aglomeratia de pe acea artera in cazul in care s-ar prelungi fiecare cursa a liniei 14.

Referitor la celelate trasee metropolitane anulate de-a lungul timpului, nu am impartasit nici-o parere, doar pot sa spun ca Ianova, Dudestii Noi, Sanmihaiul Roman respectiv German se afla la o anumita distanta de Timisoara si nu cred ca RATT ar avea o obligatie de a acoperi si aceste localitati. In cazul acestora ducem lipsa de o amarata de autogara (aici ma refer decenta si usor accesibila la transportul in comun, nu ce avem acum) care sa fie punct terminus pentru autobuzelele care fac curse intre localitatile care doresc sa aibe curse spre si dinspre Timisoara. Autobuzele RATT sunt platite / au fost platite de primaria Timisoara (timisoreni), deci nici RATT nu are nici o obligatie de a sustine acele linii metropolitane. (Acum ai argumentul de a spune ca Dumbravita si Ghiroda va beneficia de troleibuzele timisorenilor si iti dau dreptate, ar fi ok ca cele doua localitati sa achizitioneze macar 2 troleibuze fiecare, fie ele si second-hand pentru a arata macar ca vor si au bunavointa sa sustina acest tip de transport in localitatea lor).
3

#80 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 07 octombrie 2014 - 18:38

Metropolitanele au fost si sunt "subventionate" de primariile respective si nu de primaria Timisoara...In momentul in care aceste primarii au hotarat sa nu mai acorde subventii, s-a anulat contractul de servicii...

In privinta unei autogari "gandite" iti dau (iarasi) dreptate, am marsaluit mult pe acest subiect insa (deocamdata) fara rezultate...
0

Arata acest topic

• (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis