STP Timișoara Forum: Brand-ul RATT - Pareri&Sugestii - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

Brand-ul RATT - Pareri&Sugestii Stabilirea imaginii curente a RATT-ului si imbunatatirea acesteia Evaluare topic: ***** 5 Voturi

#21 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.263
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 14 martie 2010 - 15:31

Vezi postareaAndPa, la 13 Mar 2010, 17:45, a spus:

cu mentiunea aici ca biletele ar fi bine sa fie procurabile si din mijlocul de transport (daca nu toata ziua, macar seara cand procurarea unui bilet este dificila)

Cu solutia asta n-as fi de acord, deoarece stiu cum se intampla in alte orase. Soferii baga banii la djep si bilete canci! Solutia ar fi automate in principalele statii. Plus chestia aia cu incarcarea cardului la bancomat.
1

#22 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.726
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 martie 2010 - 19:11

Vezi postareaWegmann, la 14 Mar 2010, 15:31, a spus:

Cu solutia asta n-as fi de acord, deoarece stiu cum se intampla in alte orase. Soferii baga banii la djep si bilete canci! Solutia ar fi automate in principalele statii. Plus chestia aia cu incarcarea cardului la bancomat.

Automatele cred ca pica pentru ca unul costa vreo 6 000 de euro si probabil ca ar fi vandalizate dupa doua saptamani de la instalare...
0

#23 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold

Postat 14 martie 2010 - 21:09

Exista intr-o serie de orase romanesti si functioneaza. Pe de alta parte si in Timisoara exista tot felul de automate (de la lapte pana la cafea) care nici alea n-au fost distruse.
0

#24 Useril este offline   alecs 

• Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 14 martie 2010 - 21:18

Alea de cafea sunt in magazine, nu in mijlocul orasului(statii).Si alea de lapte, is prea noi, poate inca nu le-au prins inca gustul...
0

#25 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.040
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 14 martie 2010 - 22:34

cele de cafea sunt si in gari..deci in spatii publice...cu risc fff ridicat de vandalizare...nimeni nu are nimic cu ele.
cele de lapte...au deja 9 luni...si la fel...nici o problema cu ele. asa ca...
0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 24.837
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 14 martie 2010 - 23:03

E o mare diferenta. Acele automate dau ceva folositor, interesul e sa functioneze, pe cand cele de bilete ar fi mai interesant daca n-ar functiona, astfel putand motiva lipsa biletului. :D
0

#27 Useril este offline   emilut 

• Membru Gold
  • Postari: 2.309
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 martie 2010 - 14:25

Vezi postareaWegmann, la 14 Mar 2010, 15:31, a spus:

Soferii baga banii la djep si bilete canci!

Domnule Wegmann, afirmaţia dvs ar putea fi demnă de luat în seamă, dacă n-ar fi viciată de chiar lipsa argumentelor. Supoziţii despre ceea ce s-ar putea întâmpla, poate lansa oricine.
Cine v-ar împiedica să-l reclamaţi pe acel şofer care v-ar lua banii, fără să vă elibereze legitimaţia de călătorie?
Or fi făcând ei şoferii, parte dintr-o categorie aparte, chiar subumană (aşa cum doriţi să acreditaţi dvs ideea), dar de la ipoteză până la certitudine, ar mai fi câţiva paşi de parcurs. Să nu aruncăm totuşi, anatema asupra unei bresle, doar pt că în sânul ei se mai regăsesc niscaiva uscături. Care uscături pot fi lesne întâlnite în absolut toate domeniile de activitate.
Toate bune!
0

#28 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold

Postat 15 martie 2010 - 15:21

Domnule emilut, eu n-am spus nimic despre soferii timisoreni. Eu stiu doar ca se practica in orase unde ar trebui sa cumperi biletul de la sofer. Si stiu ca obiceiurile proaste se raspandesc rapid in Romania. Vezi si "mersul cu nasul" la CFR.

@Dl. Florin: Chestia cu pretextul nu tine. Nici acum nu te scuza nimeni daca zici ca toate chioscurile sunt inchise. Si asta e o scuza mult mai plauzibila.
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 15 martie 2010 - 18:06

Eu zic ca tine. Acum se practica vandalizarea validatorului (defectarea lui intentionata) pentru a te scuza ca nu ai putut valida biletul (vezi cazurile destul de raspandite, de bilete rupte intentionat in fanta pentru bilet a validatorului). Tot asa vor pati si automatele de bilete, omul avand o scuza foarte pertinenta si chiar verificabila la fata locului, daca e nevoie. Daca ai, ca firma, automate in statii sau in vehicule, nu mai poti obliga omul sa dea o fuga la chiosc daca acestea sunt defecte/vandalizate, ci va trebui sa-i accepti acestuia motivul invocat.
0

#30 Useril este offline   Goldmember 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 248
  • Inregistrat: 10 decembrie 09

Postat 13 aprilie 2011 - 16:01

In Arad,pe strada,sunt o multime de automate pt bilete de parcare si toate pe care le-am incercat,functionau.
0

#31 Useril este offline   nykos 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 22 octombrie 09

Postat 04 iulie 2011 - 22:04

1. Ce reprezinta pentru voi in momentul de fata compania RATT?
Un monopol de stat in domeniul transportului in comun timisorean, cu toate problemele pe care le au companiile de stat in Romania.

2. Cum percepeti serviciile de transport oferite de RATT?
Utile si necesare, care insa lasa de dorit in multe privinte. Puteau fi mai proaste, dar puteau fi si mult mai bine. Apreciez in special achizitia de troleibuze si autobuze noi, cu aer conditionat, precum si montarea de panouri care indica timpii de asteptare in unele statii importante. Nu apreciez scoaterea tramvaiului 11 si inlocuirea lui cu 6, in conditiile in care frecventa tramvaielor 6 mi se pare mult mai mica decat in cazul vechii linii 11. De asemenea nu apreciez faptul ca serviciile, desi cu multe probleme, costa dublu decat cele din metropole precum Bucuresti:
- abonament general metrou Bucuresti fara reducere - 50 RON
- abonament general amarate de tramvaie si troleibuze din Timisoara - aproape 100 RON
E cu totul si cu totul anormal.

3. La ce va asteptati sa ofere/schimbe RATT-ul pe viitor in privinta serviciilor?
In primul rand, as dori sa creasca frecventa mijloacelor de transport, in special a tramvaielor pe liniile 4 si 6. Nota 10 la capitolul frecventa as acorda-o troleibuzelor 15 si 16, m-as bucura ca la tramvaie sa fie timpul de asteptare ca cel pentru troleibuze. Nu ma intereseaza atat de mult achizitia de tramvaie noi in conditii de frecventa redusa. Totusi, pe timpul verii ar fi ideal sa pot calatori in tramvaie cu aer conditionat, la fel ca autobuzele/troleibuzele. As mai dori ca biletele obisnuite, odata compostate, sa fie valabile un interval rezonabil de timp (o ora, de exemplu) pe TOATE mijloacele de transport folosite in acel interval.

4. Ce credeti ca ar trebui sa imprime/sugereze (imaginea) RATT-ul(ui)?
Calatorii prin oras intr-un mod decent, comfortabil, dar ieftin si mai putin stresant decat a folosi masina proprie.

Aceasta postare a fost editata de nykos: 04 iulie 2011 - 22:10

1

#32 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.726
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 iulie 2011 - 00:35

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 martie 2010 - 18:06, a spus:

Eu zic ca tine. Acum se practica vandalizarea validatorului (defectarea lui intentionata) pentru a te scuza ca nu ai putut valida biletul (vezi cazurile destul de raspandite, de bilete rupte intentionat in fanta pentru bilet a validatorului). Tot asa vor pati si automatele de bilete, omul avand o scuza foarte pertinenta si chiar verificabila la fata locului, daca e nevoie. Daca ai, ca firma, automate in statii sau in vehicule, nu mai poti obliga omul sa dea o fuga la chiosc daca acestea sunt defecte/vandalizate, ci va trebui sa-i accepti acestuia motivul invocat.

Iata ce-am patit sambata trecuta (25.07.2011) undeva intre ora 14 si 15. Am luat tramvaiul 9 de la statia Str Banatul (prima de la cap 2), primul vagon, prima usa. Cand sa validez biletele (doua) constat ca ceva nu functioneaza iar biletul daca-l introduceam orizontal dadea intr-un opritor (normal), dar daca il inclinam putin cu varful in sus, intra pana la jumate din lungimea lui insa validatorul oricum nu functiona (aparea un afisaj ceva cu OBC parca). Fiind in spatele vatmanului am ciocanit in geam si cand a intors capul i-am explicat prin semne ca nu pot valida. Mi-a dat impresia ca nu prea il intereseaza dar totusi dupa ce a schimbat manual (?!pana cand?!) macazul de la Aurora, a facut ceva setari probabil pe OBC si validatorul functiona. Am validat biletele mele introducandu-le pe orizontala insa doamna de dupa mine am impresia ca l-a introdus inclinat cu varful in sus si mai adanc decat necesar si i-a ramas biletul blocat in validator. S-a chinuit sa-l scoata dar n-a reusit decat sa-l rupa in doua. Si astfel toti cei care au urcat pana la Judetean (unde eu am cobarat mergand la festivalul berii dupa vreo cinci ani de absenta si nici nu ma voi mai duce curand) au calatorit gratis pentru ca validatorul era blocat. Si cine stie cat timp a ramas blocat.
Sunt sigur ca exista si persoane care intentionat blocheaza validatoarele, insa, iata, exista si situatii de genul celei descrise mai sus. Iar despre vatman, am impresia ca atunci a intrat in tura si probabil trebuia sa-si faca "prezenta" fata de validatoare, si o fi uitat acest lucru...

Iata tramvaiul cu pricina...
Imagine atasata: validator blocat 01.JPG

...si micuta coada la validare, la Profi...
Imagine atasata: validator blocat 02.JPG

...calatori care desi aveau bilete de calatorie, nu si le puteau valida...iar solutia era sa treaca la remorca... :whistle: ...poate acolo functiona validatorul...
0

#33 Useril este offline   todoran13 

• Membru activ
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 28 martie 08

Postat 05 iulie 2011 - 07:58

Am patit si eu sa-mi blocheze validatorul biletul si nu am putut sa scot decat jumatete din el si astfel restul calatorilio au circulat gratuit.
0

#34 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Postari: 4.683
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 05 iulie 2011 - 09:06

Vezi postareamile, la 05 iulie 2011 - 00:35, a spus:

Iar despre vatman, am impresia ca atunci a intrat in tura si probabil trebuia sa-si faca "prezenta" fata de validatoare, si o fi uitat acest lucru...

Vatmanul nu are nicio treaba cu validatoarele. El isi inchide si isi deschide schimbul din OBC. In rest el nu are nicio treaba cu niciun validator, decat in cazul in care apare vreo problema la vreo unul dintre ele, iar daca o poate remedia(ca ce in cazul de fata) garantat o va face(desigur daca il intereseaza)iar daca nu, ii va chema pe cei din garaj care se ocupa de validatoare ca sa remedieze problema.

Ps Domnule Mile
Imi place ca ne-ati dus in viitor :crazy: :04: :whistle: .
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 05 iulie 2011 - 12:57

Tocmai de aceasta trebuie incurajata utilizarea portofelului electronic si renuntarea la bilete.
-1

#36 Useril este offline   NDY 

• Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2.439
  • Inregistrat: 07 iunie 09

Postat 05 iulie 2011 - 13:14

De ce anume? :respekt: Tocmai de asta se vor folosi in continuare biletele, pentru ca exista o probabilitate foarte mare sa nu iti poti valida biletul, si astfel, sa calatoresti pe gratis. La validatoarele vechi, cele portocalii, cum de nu se blocau biletele aproape niciodata? :welcome:

La urma urmei, ar trebui sa ai o problema mare sa folosesti portofelul electronic, platind astfel mai mult decat normal pe un bilet, si asta tot timpul, decat sa folosesti biletul clasic, care se achizitioneaza la un pret mai bun, si care ai sanse mari sa nu-l poti valida, calatorind astfel pe gratis... :blush:
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 05 iulie 2011 - 18:27

Validatoarele vechi foloseau o alta tehnica de validare decat cele noi, dar nu erau scutite de probleme. Se reparau zilnic cu zecile.
0

#38 Useril este offline   bogdan99999 

• Membru activ
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12

Postat 23 august 2013 - 20:24

De ce nu se poate face si la noi ceea ce se vede in filmul urmator? https://www.youtube....h?v=sFmvy-gwLgc Ma refer la spatiu verde pe langa si intre sine. Cred ca ar fii mai ok decat ceea ce este acuma ( pietris/balast respectiv beton ). Ar arata mult mai bine si ar aduce si un plus de verde orasului.

Nu am vrut sa deschid un topic nou, de aceea am postat aici.

Aceasta postare a fost editata de bogdan99999: 23 august 2013 - 20:26

0

#39 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Postari: 3.693
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 23 august 2013 - 22:19

S-a mai discutat chestiunea .. gazonul il plantezi o data si de atunci il intretii pana la Ziua de Apoi. Daca nu e nimeni dispus sa aiba grija de intretinere, mai bine nu faci nimic.
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat 23 august 2013 - 22:58

Nici nu stiti cata bataie de cap da iarba ce creste aiurea printre linii... Oamenii sectiei mentenanta tund la ea zile intregi, consumand zeci de litri de benzina pentru moto-cositoare. Pentru gazon ar trebui echipe speciale (nu oameni luati de la treaba lor) sau o firma specializata.
0

Arata acest topic

• (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi