STP Timișoara Forum: Cluj-Napoca - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cluj-Napoca

#121 Useril este offline   ioio_viola 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 773
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 09 februarie 2019 - 14:41

In Cluj se plateste locul de parcare cred ca peste tot
0

#122 Useril este offline   ker 

• Membru activ
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 03 octombrie 2019 - 00:07

Imi explica si mie cineva cum poate Cluj sa aibe mai multi turisti decat Timisoara?

Timisoara e peste Cluj la turisti straini. Dar la turisti din Romania Cluj pare sa aiba mai multi.

E din cauza UNTOLD-ului, si a Electric Castle?

Ca nu cred ca e nevoie sa comparam orasele la capitolul frumusete ca e cat se poate de evident ca Timisoara e mai frumos decat Cluj.

Deci, care e explicatia?

Locatia? faptul ca Cluj e in mijlocul tarii si sunt o gramada de parti de unde vin oameni, din apropiere, in comparatie cu TM care e la margine?

Aceasta postare a fost editata de ker: 03 octombrie 2019 - 04:39

0

#123 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 03 octombrie 2019 - 08:13

Normal ca are mai multi turisti, chiar si straini zic eu, nu vreau sa intru in discutia care e mai frumos, ca e atat de subiectiv topicul incat nu are sens. Dar din punct de vedere al evenimentelor, sunt cu 1304874674 clase peste noi, doar cateva exemple, cu ce a fost si ce va fi in Cluj anul asta:

- concert Lenny Kravitz a fost in mai
- TIFF
- UNTOLD
- Electric Castle
- concert Bryan Adams
- concert Enrique Iglesias
- concert Deep Purple
- concert Tom Jones
- concert Sarah Brightman

Toate concertele au fost sau sunt tinute in sala polivalenta, avem si noi....not :Facepalm_emote_gif:

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 03 octombrie 2019 - 08:33

0

#124 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.836
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 03 octombrie 2019 - 08:23

Iti dai seama ca e nevoie de un studiu socio-economic pentru a primi un raspuns bun :) noi putem sa emitem pareristica si ghiceli.

In primul rind, as avansa teoria ca la Cluj sunt mai multi studenti, pentru ca sunt si universitatile ceva mai bine cotate. Automat asta creeaza niste fluxuri de oameni, parinti si rude care mai vin in vizita, samd. Nu stiu daca astia se contorizeaza undeva, dar ca idee.

In al doilea rind, la nivelul de evenimente, asa cum intuiesti si tu, Clujul are o paleta mai larga. Nu doar "Antol", ci si TIFF pe partea de filme, diverse concerte mai micute... e o poveste intreaga. Depinde si de gusturi, dar mie unuia mi-a placut mai mult prin birturile si cafenelele lor, decit ce am gasit in Timisoara. Plus ca promovarea e mai bine facuta.

Capitolul frumusete cred ca il exageram. Oricum turismul de tip "mergem sa ne uitam la cladiri" nu prea mai merge, trebuie sa-i vinzi omului experiente interesante si inedite. Da, probabil Timisoara are un stoc mai mare de cladiri istorice, si un centru vechi mai bogat... dar serios acuma, nu prea mai exista turistul care sa se plimbe gura-casca sa se uite la arhitectura. Mai ales ca in ziua de azi, cu 80 de euro bani de autocar te-ai dus in Austria sau chiar Germania, unde ai ce vedea .... ceva mai mult ca la noi.

Bazinul demografic de care zici tu s-ar putea sa conteze, dar nu e clar cit. Are si Timisul destule judete din care sa atraga oameni - din sud ai Mehedinti si incolo spre Gorj, dinspre centrul tarii ai Hunedoara, din nord-vest ai Aradul si chiar Oradea etc etc. Sigur ca ai putea spune ca la Cluj atragi din zona Moldova/Bucovina, insa pe de alta parte... acele zone cred ca "exporta" destul si spre Bucuresti, deci nu e clar.

Eu unul as spune ca factorul "oras mai interesant" primeaza, mai mult decit justificarile "aia au acces la mai multi oameni".
0

#125 Useril este offline   ker 

• Membru activ
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 03 octombrie 2019 - 15:58

Timisoara are mai multi turisti straini. o spun datele, nu eu. Si mi se pare normal constatand ca strainii nu au parte de propaganda de Cluj, si aleg orasele Romaniei doar dupa ce au de vazut.

In Cluj in afara de o piata semi-pietonala cu cladiri mediocre nu ai ce vedea.

Si UNTOLD si TIFF sunt in augist. Dar datele arata ca pe toata perioada anului sunt mai multi turisti in Cluj.

Si despre subiectivitate, are si ea o are o limita. Cel putin la capitolul arhitectura si "oras frumos" Timisoara e peste Cluj.
0

#126 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.836
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 04 octombrie 2019 - 10:00

Pai tu intrebi de turistii interni initial, dupa care vii sa lauzi Timisoara ca are mai multi .. straini? Vii la dezbatere, sau doar vrei sa-ti confirmam noi preconceptiile despre Timisoara vs Cluj Imagine postata ?

Da, momentan Timisoara are turisti straini, pentru ca pedaleaza maxim pe chestia cu 2021. Ma intreb insa citi din turistii straini vor reveni si a doua oara. Ca arhitectura o vezi o data si-ti ajunge, nu trebuie sa revii de 4 ori pentru asta, intr-o zi de mers pe jos ai vazut intreg "centrul vechi" al nostru. Iar sub alte aspecte, gen evenimente ... cred ca a subliniat si colegul Daniel dinsus care oras sta mai bine.

Discutia despre frumusete zic s-o lasam deoparte, pentru ca pur si simplu este sterila. Fiecare oras este frumos / interesant in felul sau propriu -- important este sa nu fie respingator (gen Resita... ala e exemplu de oras urit cu spume). Cum ar fi sa stea nemtii sa compare, o fi Dresda sau Duisburg mai frumos? Pacatele mele, ambele merita vizitate, din motive diferite. La fel cu Timisoara vs Cluj.

Este salutar sa privim din cind in cind cu ochiul rece al avocatului diavolului, din multiple perspective :) Poate chiar aflam ceva nou astfel...
2

#127 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 9.109
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 octombrie 2019 - 16:03

Vezi postareadAImon, la 04 octombrie 2019 - 10:00, a spus:

Ma intreb insa citi din turistii straini vor reveni si a doua oara.

Exact acest aspect il evidenteam cu cativa ani in urma...imtr-o postare.
Orice statistica serioasa are in vedere si acest aspect si anume cati turisti revin intr-o locatie a doua oara sau a treia oara chiar...
Pentru ca uneori poti ajunge intr-o locatie pur si simplu "accidental" (mai mult sau mai putin) insa daca revii si a doua oara, atunci este clar ca acea locatie te-a atras in mod deosebit si te-ai simtit bine acolo....

0

#128 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Postari: 596
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 07 octombrie 2019 - 07:21

E de ajuns sa va uitați la cifrele aeroportului și destinațiile externe...
0

#129 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.751
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 07 octombrie 2019 - 10:55

Hmm... Pai am dus de vreo doua ori pana la Cluj pe cineva care pleca in Tunisia, dar asta nu inseamna ca era plin de tunisieni veniti sa viziteze Clujul. :D
1

Arata acest topic

• (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi