Regia Autonoma de Transport Timisoara: Desene - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

NOU! Am reusit recuperarea postarilor din vechea cafenea. Topicele importante au fost restaurate si contopite cu cele noi deschise.
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Desene - Desene vehicule de transport in comun

#601 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.237
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 septembrie 2015 - 20:13

Randari ale desenului reprezentand vagonul reabilitat "Armonia"

Imagine atasata: armonia 11.jpg Imagine atasata: armonia 12.jpg Imagine atasata: armonia 13.jpg Imagine atasata: armonia 14.jpg

Imagine atasata: armonia seara.jpg Imagine atasata: armonia16.jpg Imagine atasata: armonia15.jpg
8

#602 Useril este offline   Gygyman6 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.673
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 noiembrie 2015 - 23:31

Nu stiu cati mai tin minte sau au jucat Vbus, la vremea lui singurul simulator de autobuz care era cu adevarat simulator. Cand am inceput sa realizez ca imi place acest hobby, si anume transportul public m-am inscris pe TramClub, si nu dupa mult timp am inceput sa lucrez si eu la un autobuz oarecum romanesc pentru Vbus. Cautand prin arhivele mele am dat de poza de mai jos pe care doresc ca sa o impart cu voi.

Imagine postata
8

#603 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 29 aprilie 2016 - 17:43

Model 3D a sistemului de prindere pentru un senzor inductiv. Acest senzor va fi amplasat inainte si dupa sania de comanda a macazului.

Imagine atasata: senzor ind 2.jpg Imagine atasata: senzor ind.jpg

Totul este cat se poate de foto-realist, desenat la scara 1:1. Pe senzor am adaugat si eticheta (label) foto copiata de pe un senzor real. :) Senzorul are doua LED-uri, aici fiind reprezentat aprins doar cel care indica prezenta tensiunii de alimentare (24V).
3

#604 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 20 august 2016 - 19:21

Ce am mai lucrat in ultimul timp, in concediu fiind :)

Imagine atasata: t6 0.jpg Imagine atasata: t6 01.jpg Imagine atasata: t6 1.jpg Imagine atasata: t6 02.jpg Imagine atasata: t6 2.jpg

Imagine atasata: t6 3.jpg Imagine atasata: t6 4.jpg Imagine atasata: t6 07.jpg Imagine atasata: t6 7.jpg Imagine atasata: t6 11.jpg

Imagine atasata: t6 12.jpg Imagine atasata: t6 13.jpg

Am incercat sa desenez si o varianta pentru interior de aceasta data. Chiar daca seamana cu unul din desenele mai vechi, este facut de la zero, nebazandu-se pe respectivul desen.
Partea din spate ar fi dedicata observarii panoramei orasului, la fel si partea vitrata de deasupra geamurilor, unde am lasat la vedere structura de rezistenta (cromata). Usile sunt simple, tramvaiul nefiind unul de mare capacitate. Numarul de locuri pe scaune este de 27.
Vagonul avand 3 metri inaltime, cam tot echipamentul ar trebui sa incapa la partea superioara.
9

#605 Useril este offline   dan.s 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.402
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega

Postat 20 august 2016 - 21:19

Cam mic si ingust pentru cursele cu calatori pe vre-o linie, dar imi place ca vagon turistic sau de ocazie. Imagine postataImagine postataImagine postata
0

#606 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 20 august 2016 - 22:51

Te asigur ca nu e ingust deloc, avand exact latimea (2,5m) si inaltimea unui Swing de la Pesa. Da, de scurt e scurt, avand 18 metri. :) Iti spun usor astea deoarece desenul e realizat la scara de 1:1.
0

#607 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 7.895
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 august 2016 - 09:41

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 august 2016 - 22:51, a spus:

Iti spun usor astea deoarece desenul e realizat la scara de 1:1.

Cum adica la scara de 1:1?...Adica desene mari cat apartamentul?...

Citeaza

Partea din spate ar fi dedicata observarii panoramei orasului,

Daca se aplica o folie (albastru-gri intunecat) ca pe vaporase, adio imagine panoramica frumoasa... :mad:

Interiorul imi pare interesant, dupa gusturile mele (cele noi... :Facepalm_emote_gif: )...usor socant, fara aglomeratie de detalii (marunte), din contra...totul pare masiv si robust...
0

#608 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 21 august 2016 - 10:02

Vezi postareamile, la 21 august 2016 - 09:41, a spus:

Cum adica la scara de 1:1?...Adica desene mari cat apartamentul?...

Exact. :) E un desen virtual, deci e pe HDD-ul PC-ului, nu pe vreo hartie enorma. :) Asa e cel mai simplu de lucrat, in general, pentru a nu aparea probleme. Daca e nevoie de listare si piesa e mai mare decat formatul pe care se doreste imprimarea, se alege la tiparire o scara mai mica, astfel incat desenul sa incapa pe foaie.
Automat aceasta scara apare in indicatorul desenului de executie, astfel incat executantul stie ce si cum. E mai simplu asa si la cotare, toate cotele fiind puse automat de program.
La fel, atunci cand vreau sa introduc din librarie un surub (exemplu: un surub M10) stiu ca acesta se va potrivi exact in gaura din modelul 3D. Cand import o anvelopa de 1100, sa zicem, stiu ca se va potrivi pe modelul executat de mine, etc. Modelul 3D se va potrivi automat si cu mediul (cladiri, copaci, etc), fara alte ajustari in vederea randarii. Cred ca ati prins ideea...
1

#609 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 7.895
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 august 2016 - 10:37

Ce tareeee!...Imi dau seama ca este mult mai usor asa insa habar n-am avut ca asa se si procedeaza...

LE Maine-poimaine apare un articol in OT despre "noile tramvaie" pe care le va achizitiona Primaria Timisoara...evident cu exemplificari (poze-desene)...
0

#610 Useril este offline   NF1-800 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 21 august 2016 - 12:42

E fain design-ul :). Singura obiectie constructiva a mea ar fi amplasamentul boghiurilor fata de cutie, motivul fiind inscrierea in curbe ce l-ar determina sa iasa din gabarit cu capetele. Cel putin asa observ.
0

#611 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 21 august 2016 - 13:09

Vezi postareamile, la 21 august 2016 - 10:37, a spus:

LE Maine-poimaine apare un articol in OT despre "noile tramvaie" pe care le va achizitiona Primaria Timisoara...evident cu exemplificari (poze-desene)...

Sper ca nu! Eu zic ca subiectul topicului e unul destul de clar.

Vezi postareaElektriska, la 21 august 2016 - 12:42, a spus:

E fain design-ul :). Singura obiectie constructiva a mea ar fi amplasamentul boghiurilor fata de cutie, motivul fiind inscrierea in curbe ce l-ar determina sa iasa din gabarit cu capetele. Cel putin asa observ.

Clar. Nu are pretentia de a fi un proiect real, de pus in practica. E doar un "concept tram". :)
0

#612 Useril este offline   NF1-800 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 21 august 2016 - 15:00

No prob. Timp de executie? (aproximativ desigur)
0

#613 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 21 august 2016 - 17:21

3 zile, dar sunt in concediu, deci am putut lucra si dimineata. Aici includ si randarile ce dureaza si ele ceva.
1

#614 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 24 ianuarie 2017 - 21:55

Inspirat din vechiul design al vagonului Timis 2, am incercat sa desenez ceva, ca sa vedem cum ar putea arata azi un Timis :)

Imagine atasata: test f5.jpg Imagine atasata: timis new 2.jpg Imagine atasata: timis new 3.jpg Imagine atasata: tmis new 1.jpg
6

#615 Useril este offline   dan.s 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.402
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Pe malul unei ape
  • Interese:Oraşul Timişoara
    Canalul Bega

Postat 24 ianuarie 2017 - 23:06

Imagine postataImagine postata

Arata bine, atata doar ca mie mi-ar fi placut mai mult ca partea din fata sa fie curbata putin mai spre interior, articulatia mai extinsa ca sa fie in linie cu caroseria si un pantograf futuristic (ca de armonie arad) Imagine postata
0

#616 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 25 ianuarie 2017 - 00:25

Am vrut sa fie ceva cat mai "realizabil", ca sa zic asa, adica ceva nu foarte SF si sa aduca aminte - vag - de Timis 2.
1

#617 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 24 aprilie 2017 - 19:55

Sprinter in diferite ...ipostaze :)

Imagine atasata: sprinter interventie 4.jpg Imagine atasata: sprinter interventie 2 w.jpg Imagine atasata: sprinter interventie 3w.jpg Imagine atasata: cibro w.jpg
5

#618 Userul este online   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin

Postat 18 mai 2017 - 21:51

Daca tot am inceput cu Sprinterele, hai sa va arat ce am mai desenat in ultimele saptamani:

Imagine atasata: brat extins 2-2.jpg Imagine atasata: brat extins de sus-2.jpg Imagine atasata: brat extins-2.jpg Imagine atasata: calat brat extins-2.jpg

Imagine atasata: prb rez mare 1-2.jpg Imagine atasata: prb spate mare-2.jpg Imagine atasata: cu mediu-2.jpg

Toata partea de PRB e perfect functionala, cilindri hidraulici, partea de calare, etc, astfel putand sa obtin randari cu el in orice ipostaza.
4

#619 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 7.874
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:RATT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 19 mai 2017 - 07:28

Ultima randare chiar zici ca e o fotografie dupa model real! :huh: :coolpics:
1