STP Timișoara Forum: ISHO - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (108 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 106
  • 107
  • 108
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ISHO Business & Rezidential (in constructie) Evaluare topic: ****- 10 Voturi

#2141 Useril este offline   Doome27 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 04 octombrie 17

Postat 14 octombrie 2019 - 13:45

Asta cu ISHO si centrul orasului a fost atat de impinsa in fata de catre dezvoltator, incat multi pare ca au preluat-o fara sa se mai gandeasca daca e chiar adevarata.
Ce anume consideram a fi centrul orasului? Piata operei? Asa ar fi normal. Ei, de la isho pana la opera google maps zice ca faci 24 de minute pe jos. In comparatie, de la vivalia de pe eroilor de la tisa si pana la opera faci 27 de minute. Adica cu 3 minute mai mult si nu am auzi pe cineva sa aduca in discutie ideea de centrul orasului vis a vis de vivalia.
De pe rebreanu colt cu martirilor, care e la dracu in praznic, faci 29 de minute pana la opera. Cu 5 minute mai mult decat de la isho. Si nu cred ca cineva ar vedea rebreanu ca fiind aproape de centru, ca atunci orice punct din Timisoara ar putea fi vazut aproape. Deci cei care au cumparat la isho in ideea ca sunt in centrul orasului, ar putea sa se mai gandeasca daca e chiar asa sau doar un slogan de marketing.
2

#2142 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 14 octombrie 2019 - 14:14

Vezi postareaDorin55, la 14 octombrie 2019 - 13:17, a spus:

Eu spun ca ne prea grabim sa spunem "calitatea finala". E mult prea devreme. In U1 s-au vazut doar cateva poze. Cel mai bine ar fi sa mergeti personal intr-o vizita,asta daca sunteti client. Materialele folosite sunt destul de bune intr-o zona extrem de buna avand in vedere ca si celelalte firme de dezvoltare din oras au ridicat preturile si incep sa se apropie de ISHO avand un buget de materiale pus la dispozitia clientilor extrem de redus (gresie/faianta 40lei mp, parchet 40lei mp, usi ieftine ,geamuri, centrala proprie si nu sistem ca la ISHO etc).Pana la urma conteaza extrem de mult si zona, iar in centrul orasului e perfect normal ca pretul sa fie mai ridicat. Sa vedem produsul final si abia apoi putem trage o concluzie. Vorbesc in numele unui viitor proprietar asta in cazul in care cineva crede ca iau apararea ISHO.

City O Mara e mai scump deja ca ISHO, Nord One e mult mult peste, as zice ca la ce ofera ISHO e ieftineala...
0

#2143 Userul este online   Dorin55 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 14 octombrie 2019 - 14:36

Doome27. Centrul orasului nu e doar in Operei. Se considera centrul orasului toate cele 3 piete alaturi de toate stradutele de langa ele. (Operei, Libertatii si Unirii), iar de la Isho pana in Unirii se fac 10min pe jos. Ce am vrut eu sa spun este ca alti dezvoltatori se apropie de pretul ISHO avand blocurile mai aproape de iesirea din oras decat de centru. Daca ati studia putin piata ati observa aceasta crestere fara a avea vreo justificare. Exemplu rebreanu181, City of Mara, Nord One etc. unde materialele si bugetul care ti-l aloca lasa de dorit categoric. Daca doresti montarea unor materiale similare celor de la Isho, vei vedea ca pretul apartamentului creste mult peste ei. Spun din proprie experienta si chiar am o oferta de la Mara cu apartament de 2 camere care m-a dezamagit total la vederea lui, de peste 93k fara tva.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 14 octombrie 2019 - 14:46

0

#2144 Useril este offline   Actual 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 14 octombrie 2019 - 14:53

Vezi postareanabucodonosor19, la 14 octombrie 2019 - 14:14, a spus:

City O Mara e mai scump deja ca ISHO, Nord One e mult mult peste, as zice ca la ce ofera ISHO e ieftineala...

ISHO au scumpit peste vara cele cateva apartamente ramase iar acum pe mp sunt peste 2000 euro (chiar pana in 2500) : 3 camere cam la 75 mp sunt 141,500 fara TVA iar 2 camere pe la 54 mp e 100,000 fara TVA, la City of Mare ( pe imobiliare) 3 camere la 76 mp sunt 126,000 ( probabil cu TVA) iar 2 camere la 76,000 ( din moment ce nu scrie exlicit e cu TVA inclus . Scumpirea de la ISHO insa e cam cu 30% fata de ce era inainte deci preturile pentru rezervari sunt comparabile cu cele din comlexul mentionate (nu am gasit preturi la Nord One)
0

#2145 Useril este offline   nabucodonosor19 

• Membru activ
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 14 octombrie 2019 - 15:01

Nu te lua musai dupa ce gasesti pe imobiliare, acolo poate au mai umflat agentiile sa le pice si lor o suma consistenta
ISHO o fi scumpit ultimele apartamente dar eu vb de grosul, de perioada cand am luat eu de ex. Nu cred ca ultimele apartamente sunt relevante. La ISHO o sa vedem la ce preturi o sa scoata blocurile urmatoare, acolo va fi adevarul
1

#2146 Userul este online   Dorin55 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 14 octombrie 2019 - 15:04

Eu spun ca atata timp cat restul dezvoltatorilor si proprietarii apartamentelor vechi ridica preturile, iar materialele si blocurile sunt cum sunt...ei pot sa le mareasca si la 3000mp avand teoretic o justificare.
1

#2147 Useril este offline   GeorgeA. 

• Membru activ
  • Postari: 215
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 14 octombrie 2019 - 23:16

Preturile au fost mari, dar decente la isho
Is niște niveluri maximale pe care dezvoltatorii le testează cu ultimele ap.ramase nevândute (la marjele lor de profit dacă ai dat mai mult de 1/2 din unitati poți aștepta cativa clienți naivi..)
Preturile se vor echilibra când dezvoltatorii vor avea ap.nevandute , deși blocul e gata si vor avea în lucru faza 2,3 etc..
Acum deja Vivalia si c.of mara au , puține e drept.
Sedako sau Isho au dat cam tot înainte, dar la preturi sub vivalia sau c of mara de acum
Primul bloc din X city s-a vândut bine, prima 1/2,dar când au crescut preturile cam ba. Si vor sa facă 1000 de ap.

Dezvoltatorii vor să vadă cât de mult pot mări preturile
Pe lângă oferta, va mai fi si limita de venituri ale clienților, deși nominal salariile par maricele în Tm, media e mica -
vreo 700 euro- si e puternic roasă de traiul scump. Care va deveni si mai scump
Ori sunt pe țeavă vreo 10 mii de ap.doar în proiectele din oraș din centru si zona de nord.
100 mii pe un 3 cam de 65-75 mp era deja mult, ca se cere acum, experimental, 120-140 mii la city of mara sau Isho e doar o testare , nu se vor putea vinde mii de ap.la aceste prețuri în Tm

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 14 octombrie 2019 - 23:19

0

#2148 Useril este offline   Claudiu1212 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 15 octombrie 2019 - 06:54

Aceasta bula imobiliara o sa se dezumfle cat de curand, pentru ca preturile nu mai sunt corelate demult cu salariile, adica la 140000 iti iei casa in localitatile din jurul Timisoarei, desi si alea sunt nejustificat de mari, dar da, comparativ cu ceilalti investittori, la ISHO preturile sunt decente pentru ce promit ca ofera. Si ca pozitionare nu sta nimeni mai bine, poate doar Nord one dar e destul de aproape de calea ferata. Si fara sa se demoleze ceva, alta zona mai centrala nu prea exista pentru un proiect de genul asta, inafara de Pasmatex si Paltim
0

#2149 Userul este online   Dorin55 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat 15 octombrie 2019 - 08:27

Parerea mea este ca preturile nu vor scadea in orase universitare precum Timisoara Cluj etc. In cel mai bun caz se vor stabiliza. Sunt mai multi factori care imping spre acest lucru. Preturile materialelor au crescut foarte mult, euro este tinut artificial la suma din prezent, mana de lucru este tot mai scumpa dar si tot mai proasta la noi, se va ajunge ca un santier sa aiba 80% straini,automat alte costuri; taxe tot mai mari,cererea extrem de mare etc. Singurul aspect care va fi favorabil pentru preturile apartamentelor este faptul ca se va strange tot mai tare cureaua la obtinerea creditelor, insa la atata popor exista clienti care nu au nevoie de el. Cumva lucrurile duc spre o crestere/stabilizare...
0

#2150 Useril este offline   Actual 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 15 octombrie 2019 - 09:30

Vezi postareaClaudiu1212, la 15 octombrie 2019 - 06:54, a spus:

Aceasta bula imobiliara o sa se dezumfle cat de curand, pentru ca preturile nu mai sunt corelate demult cu salariile, adica la 140000 iti iei casa in localitatile din jurul Timisoarei, desi si alea sunt nejustificat de mari, dar da, comparativ cu ceilalti investittori, la ISHO preturile sunt decente pentru ce promit ca ofera. Si ca pozitionare nu sta nimeni mai bine, poate doar Nord one dar e destul de aproape de calea ferata. Si fara sa se demoleze ceva, alta zona mai centrala nu prea exista pentru un proiect de genul asta, inafara de Pasmatex si Paltim

trendurile se schimba rapid si la noi in tara, nu trebuie sa mai comparam pretul unui apartament cu pretul unei case, exista din ce in ce mai mult un segment de clienti care pur si simplu nu vor casa ci vor apartament si daca se poate cat mai central pentru ca sa fie conectati cu pulsul orasului ( de exemplu - global - cea mai scumpa proprietate vanduta vreodata in US nu mai este o casa- vila - castel - rench etc ci un apartament in NYC, 238 mil.$ :-) Iar zona unde este proprietatea devine prioritara, pretul poate sa fie dublu (apartament/ casa) doar ca e cu 500 m mai aproape de centru.
2

#2151 Useril este offline   Decebal 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 16 octombrie 2019 - 19:33

S-a deschis oficial parcarea cu 700 locuri

https://m.adevarul.r...9ace/index.html
2

#2152 Useril este offline   Paul2 

• Membru activ
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 21 martie 18
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Desgin interior, Tenis, Sala, Calatorii, Natura, etc

Postat 16 octombrie 2019 - 20:41

Imi pare rau sa o spun, insa parcarea Isho este mult mult sub nivelul parcarii de la Iulius Town atat din punct de vedere estetic cat si calitativ.
Defapt cele 2 parcari nici nu pot fi comparate pentru ca fac parte din lumi total diferite.
Sper sa fie doar un caz izolat si sa nu gasim si la zona rezidentiala nivelul acesta al finisajelor.
S-a deschis astazi si deja arata ca o parcare parasita de ani de zile.
Sunt un sustinator al proiectului Isho, insa doar a cladirilor si aspectelor calitative din toate punctele de vedere.
In ultima vreme se pare ca au inceput sa apara erori de management si oamenii incep sa isi puna intrebari:
-Intarzieri mari in zona rezidentiala
-Incendiu la office 2 (nu este vina dezvoltatorului, probabil un nea Caisa care a aruncat tigara aiurea)
-Parcarea supraetajata sub orice critica
Toate aceste aspecte afecteaza in mod negativ imaginea dezvoltatorului si imi pun speranta ca cei de la Isho sa citeasca acest mesaj si sa remedieze problemele din santier.
2

#2153 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5.102
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat Ieri, 07:31

Am fost să văd parcarea.
Într-adevăr, dpdv al proiectului clădirii, al planului parcării și al finisajelor, poate că se putea mai bine.
Dar nu-i chiar așa de rău, având în vedere că se respectă trend-ul pentru clădirile de acest fel.
Ba chiar am văzut anumite funcții pe care nu le-am observat și la parcările Iulius Town, dacă tot ai făcut comparația între cele 2.

De exemplu:
  • la intrare, cu ajutorul funcției LPR (sistem cu camere video ce recunosc nr de înmatriculare), se detectează și se imprimă numărul mașinii pe tichet-ul primit
  • plata am făcut-o cu cardul bancar
  • la ieșire n-a mai fost nevoie să bag tichetul în aparat, deoarece camerele au recunoscut că am plătit, iar bariera s-a ridicat automat, cam într-o secundă

Nasoale, dpdv al siguranței rutiere, mi se par zidurile ridicate chiar la marginea curbelor.
Găurile pătrate lăsate în aceste colțuri, presupun că pentru vizibilitate, nu sunt chiar suficiente, după părerea mea.
Din păcate, eu nu am poze dar am văzut câteva interesante în articolul postat mai sus de către Decebal.
3

#2154 Userul este online   Dorin55 

• Membru autentic
  • PipPipPip

Postat Ieri, 08:54

Nu putem compara ISHO cu Iulius. E cu totul alt proiect acolo cu un capital mult mai mare. Eu spun ca pentru un cartier ca si ISHO e chiar ok parcarea. Nu are sens sa avem asteptari prea mari ca nu vor fi indeplinite. E un cartier normal cu un aspect modern si materiale cat de cat ok.
0

Arata acest topic

• (108 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 106
  • 107
  • 108
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
2 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi