STP Timișoara Forum: Infrastructura tramvaielor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (45 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura tramvaielor Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#881 Useril este offline   Elphax 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 812
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 28 februarie 2021 - 12:29

Nu cred ca au schimbat ceva la contracte. Doar ca "înainte" multe se făceau la mica înțelegere .
Intre timp am aflat ca Brantner răspunde de golit si înlocuit coșurile stricate. Dar mizeria din statii sau dintre șine?
0

#882 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 27.266
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 28 februarie 2021 - 19:50

Teoretic si practic, STPT nu are oameni angajati special pentru asa ceva, deci deduc ca nici activitatea acesta nu e reglementata si cum spui, se face la "rugamintea" primariei, care vesnic nu are fonduri.
0

#883 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4.075
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Locatia:Everywhere

Postat 28 martie 2021 - 16:37

Cica pe Bogdanestilor vom avea in premiera green track... pai linii inierbate avem de mult timp pe V. Hugo, Meteo...

Imagine atasata: lidi,sud,stad-28.mar.2021-001.jpg

4

#884 Useril este offline   dancojocaru2000 

• Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 10 martie 20

Postat 29 martie 2021 - 23:43

Bună! Inițial mi-am creat contul pentru a pune întrebarea asta și am tot uitat. Sper de asemenea că nu este off topic.

Știe cineva de ce doar catenara dintre stațiile Regele Carol I și Piața Alexandru Mocioni este în stilul acela specific similar cu catenara de la CFR?

Imagine atasata: Screenshot from 2021-03-30 00-40-52.png

În tot restul orașului am văzut fie stilul vechi care seamănă cu prinderea firelor de troleibuz fie stilul nou de pe liniile modernizate, dar doar pe bucata aceea scurtă este catenară cum este la trenuri, și de fiecare dată când am trecut pe acolo m-am întrebat de ce.

Mulțumesc anticipat!

Edit: De asemenea, aș dori să aflu dacă se poate care este voltajul/tensiunea la care rulează tramvaiele respectul troleibuzele (vreau să completez pe OpenStreetMap).
1

#885 Useril este offline   dan.s 

• Moderator

Postat 30 martie 2021 - 00:22

Din ce stiu, aici au fost printre primele reabilitari de dupa '90, dupa s-a renuntat datorita costurilor. Pe calea Bogdanestilor, santier deschis acum o luna se cere explicit in caietul de sarcini astfel de catenara.

Fata de alte orase ce folosesc retea la 750V, Timisoara foloseste 600V CC la ambele sisteme.
3

#886 Useril este offline   dan.s 

• Moderator

Postat 06 aprilie 2021 - 20:46

Citeaza

https://debanat.ro/2...mun_327082.html

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Metropolitană trage de urechi Societatea de Transport Public Timișoara pentru lipsa lucrărilor de întreținere a infrastructurii de tramvaie din capitala Banatului. Prin intermediul unor imagini postate pe Facebook, organizația pusă să vegheze la realizarea transportului public în comun arată că șinele de tramvai, respectiv macazurile și scurgerile din preajma acestora sunt pline de murdărie și neunse, ceea ce ar pune în pericol circulația tramvaielor.

Nici nu am stiut de acest ADIM, si cu atat mai mult ca aceasta supervizeaza STPT (cam multe firme/asociatii pe capul STP...)

Momentan au descoperit macaze murdare si neunse sau rigole infundate, poate in viitor o sa vada si uzura liniilor in curba sau la inima sau limba macazelor sau elemente uzate in retaaua catenara sau reteaua de firobuz... Oricum cine sa se ocupe de ele daca personalul de la intretinere e pus sa dea cu matura si mopul prin statii sau mtc-uri, cum relata un colog pe aici?
2

#887 Useril este offline   dan.s 

• Moderator

Postat 08 aprilie 2021 - 13:09

Cam asa se prezinta infrastructura 'proaspat reabilitata si foarte buna' din zona centrala:

Imagine atasata: centru-08.apr.2021-005.jpg Imagine atasata: centru-08.apr.2021-006.jpg

1

Arata acest topic

• (45 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi