STP Timișoara Forum: Reteau de transport tramvaie (harta alternativa) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Reteau de transport tramvaie (harta alternativa) Evaluare topic: ****- 1 Voturi

#61 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.837
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timi'

Postat 27 februarie 2010 - 18:36

Vezi postareamile, la 27 Feb 2010, 10:52, a spus:

Am observat si eu ca practic sunt doua bucle distincte, dar pana la urma nu vad de ce ar trebui sa ne stresam cu creerea unei punti intre ele; idealul este sa fie tot orasul acoperit de transport, intr-o prima faza, ori la noi se scot linii si trenuri ...

Dar ca veni vorba, eu unul as fi mai mult decat multumit de o eventuala transformare a liniei 33 autobuz in firobuz. E cea mai incarcata si totodata un consumator de motorina si producator de poluare. Ca sa nu vorbim ca odata cu electrificarea tronsonului Iuliu Maniu - Pod Sagului ar putea deveni si E8 linie de troleibuz, undeva intr-un viitor electric ..
0

#62 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 februarie 2010 - 19:04

Vezi postareacseh_17, la 27 Feb 2010, 09:57, a spus:

FELICITARI!

Ce-a de troleibuze este mai mult ca reusita! Ceea ce nu ai treusit la tramvaie (adica transpunerea cat mai reala pe harta a locatiilor) ai reusit pedeplin la trolee. B) ;)

Multumesc. Reusita in cazul hartii troleibuzelor e legata poate de faptul ca harta troleibuzelor am facut-o eu de la A la Z, pe cand cea a tramvaielor doar am adaptat-o / actualizat-o.
0

#63 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***

Postat 27 februarie 2010 - 19:11

Vezi postareamile, la 27 Feb 2010, 10:52, a spus:

Nu cred ca se intalneste o asemenea situatie prea des in alte orase si ma refer aici la transportul electric, nu la auto. Am avut candva linia 12 care cel putin pe aceasta harta ar fi facut o legatura intre cele doua grupari chiar daca cu una din ele doar tangential fara sa aibe si o statie comuna.

Intr-adevar, e ceva mai neobisnuit, desi - asa cum spui - la origine legatura era creata de linia 12. Daca linia 12 ar mai circula astazi, ar avea chiar si o statie comuna cu actuala linie 19, anume statia Podul Andrei Saguna. Dar pe cand circula linia 12 statia de dinainte de pod nu exista, iar linia 19 (in trecut 15, apoi 15 barat) circula fara oprire de la Universitate pana la Muzeul Banatului / Piata Huniade (state numita in comunism "Centrul civic"). Strada dintre Catedrala si Gradina Capitol fiind in trecut deschisa traficului in ambele sensuri, troleibuzul 12 cotea imediat dupa pod inspre Catedrala, astfel ca linia comuna cu troleibuzul care venea dinspre Universitate era doar pe pod, unde exista reteaua celor doua linii in paralel, una langa alta, pe acelasi sens de mers, fara macaze.
0

#64 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***

Postat 27 februarie 2010 - 19:19

Vezi postareacaius, la 27 Feb 2010, 13:40, a spus:

Eu am o nelamurire in legatura cu harta troleibuzelor. De ce la linia 14 la statia "Cimitirul Eroilor" (statia imediata dupa Mall, spre I.I. de la Brad) ai pus semnul "<" Eu stiu ca opreste in statia aceea in ambele sensuri (si la dus, si la intors). B)

Multumesc ca mi-ai spus. Dar cred ca aceea e statia de dinaintea intersectiei cu Calea Aradului (cum vine troleibuzul dinspre giratia de la Galera 1 inapoi inspre centru), iar statia e chiar pe o portiune unde reteaua e doar intr-un sens, caci troleibuzul in sens opus vine dinspre Mall pe o strada cu sens unic, inainte de a face la dreapta spre giratia de la Galeria 1 si Calea Lipovei. Ma insel eu? Asteptam si alte pareri.

Va rog de asemenea sa imi atrageti atentia daca mai sunt inadvertente. Eu insumi am observat acum o greseala, anume ca harta prezinta statia Gh. Baritiu drept statie pentru toate liniile care trec pe acolo, or - daca ma gandesc mai bine - imi amintesc ca la Baritiu opresc numai troleibuzele care intorc acolo, nu si cele care trec spre Solventul. Nu am fost de mult pe acolo. Ne ajuta cineva?

Aceasta postare a fost editata de garcon: 27 februarie 2010 - 19:20

0

#65 Useril este offline   alecs 

• Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3.145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 27 februarie 2010 - 20:42

Vezi postareagarcon, la 27 Feb 2010, 19:19, a spus:

Multumesc ca mi-ai spus. Dar cred ca aceea e statia de dinaintea intersectiei cu Calea Aradului (cum vine troleibuzul dinspre giratia de la Galera 1 inapoi inspre centru), iar statia e chiar pe o portiune unde reteaua e doar intr-un sens, caci troleibuzul in sens opus vine dinspre Mall pe o strada cu sens unic, inainte de a face la dreapta spre giratia de la Galeria 1 si Calea Lipovei. Ma insel eu? Asteptam si alte pareri.

Nu stiu sigur, dar cred ca statia este pe portiunea cu sens unic(cea spre aradului), iar cea spre Lipovei, exact cum ai spus si tu garcon, imediat dupa ce cotesti la dreapta.
0

#66 Useril este offline   caius 

• Membru senior**
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 februarie 2010 - 20:54

Vezi postareagarcon, la 27 Feb 2010, 19:19, a spus:

... la Baritiu opresc numai troleibuzele care intorc acolo, nu si cele care trec spre Solventul. Nu am fost de mult pe acolo. Ne ajuta cineva?

Da, asa este. 18-le nu opresete deloc la Gh. Baritiu (capatul liniilor 11 si 14).

Deasemenea, 16-le opreste la statia BD. SUDULUI doar cand merge spre BD. SUDULUI BUCLA. Cand se intoarce, in sensul spre Posta Mare, nu opreste la statia respectiva. Ma refer la aceasta statie:

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: untitledtransport.JPG

0

#67 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.273
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 februarie 2010 - 23:34

Vezi postareadAImon, la 27 Feb 2010, 18:36, a spus:

Dar ca veni vorba, eu unul as fi mai mult decat multumit de o eventuala transformare a liniei 33 autobuz in firobuz.

Asta povestea si eu de mult, la cei cunoscuti. Ca electrificarea liniei 33 ar fi cea mai mare realizare a RATT. Dar sa speram intr-un viitor cat mai verde pentru RATT :) Stii cum se zice: "Speranta ultima moare, in visul tau..." :respekt:
0

#68 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.875
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 28 februarie 2010 - 00:17

Nu stiu daca e posibil fara construirea unei noi substatii de redresare. :)
0

#69 Useril este offline   Paul85 

• Membru Senior***
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 23 februarie 09

Postat 28 februarie 2010 - 03:00

Referitor la faptul ca sunt 2 zone distincte in care circula troleibuze: imi aduc aminte ca la infintarea liniilor de autobuz 40A si 40B (prin 1999, daca retin bine), se dorea ca aceste linii sa devina linii de troleibuz, lucru care ar fi unit cele 2 zone. Nici acum nu ar fi o idee rea sa se transforme 40-ul in troleibuz, si dat fiind faptul ca are si traseu comun cu linia 14, cred ca ar presupune o investitie mai mica decat pentru linia 33.
0

#70 Useril este offline   Wegmann 

• Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2.272
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 28 februarie 2010 - 12:46

Vezi postareadAImon, la 27 Feb 2010, 17:36, a spus:

Dar ca veni vorba, eu unul as fi mai mult decat multumit de o eventuala transformare a liniei 33 autobuz in firobuz.

Si daca s-ar putea direct cu articulate. Strada e dreapta, lata, pasageri ar fi garla. Dar pana atunci mai asteptam. Daca macar 13 ar redeveni firobuz... :)
0

#71 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 9.142
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 februarie 2010 - 13:00

Vezi postareaWegmann, la 28 Feb 2010, 12:46, a spus:

Daca macar 13 ar redeveni firobuz... :)

13-le va redeveni firobuz dupa ce vor "incepe" si se vor incheia lucrarile pe Closca pana la pasajul CFR. Am scris in ghilimele pentru ca lucrarile pe Closca trebuiau sa inceapa anul trecut la fel ca si pe Lidia, daaaar....
0

#72 Useril este offline   Visor 

• Moderator
  • Postari: 8.357
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 28 februarie 2010 - 15:09

Vezi postareaalecs, la 27 Feb 2010, 20:42, a spus:

Nu stiu sigur, dar cred ca statia este pe portiunea cu sens unic(cea spre aradului), iar cea spre Lipovei, exact cum ai spus si tu garcon, imediat dupa ce cotesti la dreapta.

Da asa este in ambele sensuri, doar ca statia spre Mall e pe o strada cu sens unic, dar oricum nu ar trebui smnul "<".

:) , adica harti! :respekt:
0

#73 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***

Postat 28 februarie 2010 - 15:32

Pentru Visor, caius si alces:
Multumesc pentru feedback. Voi modifica harta in mod corespunzator.
0

#74 Useril este offline   Viktor 

• Moderator
  • Postari: 4.685
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 28 februarie 2010 - 20:06

Nu ai vrea sa faci si una la autobuze? :respekt: Daca vrei iti dam si noi o mana de ajutor.
Si intradevar amandoua au iesit super :blink: .
0

#75 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***

Postat 28 februarie 2010 - 21:06

Multumesc. Voi face una si la autobuze, desi acolo
a - e mai complicat;
b - e un domeniu care nu imi e atat de familiar, eu circuland cu autobuzul mai rar decat cu tramvaiul ori troleibuzul, prin urmare nu imi sunt atat de familiare traseele;
c - nu cunosc 100% stadiul actual al traseelor.

Deci ajutorul vostru va fi mai mult decat binevenit. :blink:

Aceasta postare a fost editata de garcon: 01 martie 2010 - 00:19

0

#76 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.875
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 28 februarie 2010 - 21:37

Un pic de ajutor de la mine:

Imagine atasata: autob.jpg Imagine atasata: exp1.jpg Imagine atasata: exp2.jpg

Daca vrei si metropolitane, spune-mi.
0

#77 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***

Postat 01 martie 2010 - 00:18

Multumesc!!!!!!!!! :blink:
0

#78 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***

Postat 01 martie 2010 - 00:28

Vezi postareagarcon, la 28 Feb 2010, 15:32, a spus:

Pentru Visor, caius si alces:
Multumesc pentru feedback. Voi modifica harta in mod corespunzator.

Iata aici harta corectata promisa.

Imagine atasata: 10_03_01_Netzplan_Trolleybusse_copy.jpg
0

#79 Useril este offline   caius 

• Membru senior**
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08

Postat 01 martie 2010 - 15:01

Sincere felicitari! :017: Daca ar exista harti din astea si in statiile RATT ce bine ar fi... :(

L.E.: Tocmai am citit ca un sens al liniei 6 s-a desfiintat (cel deservit de linia 5). Deci ar fi ok daca ai putea pune pe harta tramvaielor niste sageti (cum ai pus si la linia 5) care sa indice sensul in care circula linia 6. :blush:

Aceasta postare a fost editata de caius: 01 martie 2010 - 15:06

0

#80 Useril este offline   garcon 

• Membru Senior***

Postat 03 martie 2010 - 00:13

Iata si harta actualizata. :coolspeak:

Imagine atasata: 10_03_01_Netzplan_ok_copy.jpg