STP Timișoara Forum: (A1) Autostrada Timisoara - Arad - STP Timișoara Forum

Salt la continut

• (67 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 65
  • 66
  • 67
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

(A1) Autostrada Timisoara - Arad Lot. Ar-Tm (finalizat); Lot. Arad Bypass (finalizat) - 44.5km

#1321 Useril este offline   Adrian TM 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 17 septembrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 22 aprilie 2014 - 22:39

Vezi postareaChagall, la 22 aprilie 2014 - 12:58, a spus:

In consecinta, daca nu sunteti amatori de mers cu viteza pe autostrada, intre Timisoara si Arad va recomand mai degraba varianta DN69. Pe langa ca ajungeti mai repede, reduceti si consumul de benzina. ;)

Asa o fi, dar pe autostrada este mai safe decat pe un DN. Nu intamplator avem atatea accidente pe drumurile DN. Luati si asta in calcul ...
0

#1322 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 24.892
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 22 aprilie 2014 - 23:15

Ai dreptate, doar ca dupa ce ai iesit de pe autostrada si pana ajungi in oras, ai mult mai multe sanse sa patesti ceva neplacut. -_-
1

#1323 Useril este offline   cseh_17 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12.019
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 aprilie 2014 - 18:45

Pot confirma ca bucata de DJ dintre Dumbravita si accesul pe AS poate fi numit mai periculos decand cu traficul de pe AS, decat un DN...
0

#1324 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.572
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 23 aprilie 2014 - 21:43

Soseaua TM-AR este incredibil de goala de cind s-a deschis autostrada. :04:
1

#1325 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.572
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 06 mai 2014 - 12:34

Citeaza

Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania a luat masura opririi traficului pe autostrada Timisoara – Arad vreme de 3 zile din pricina unor lucrari.

Restrictionarea circulatiei se va face in zona kilometrului 532 + 625 in zilele de 6, 9 si 10 mai, intre orele 8.00 si 16.00, insa pentru perioade scurte, ne asigura cei de la CNADNR, de cel mult 5 minute, in ambele sensuri. In afara acestor intervale, cand traficul va fi blocat, se va circula restrictionat, pe cate o singura banda, in ambele directii.
Soferii sunt rugati sa respecte masura si semnalizarile rutiere temporare corespunzatoare, precum si indicatiile politistilor de la rutiera care se vor afla la fata locului.

opinia timisoarei

0

#1326 Useril este offline   MHN 

• Moderator
  • Postari: 5.002
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 21 noiembrie 2014 - 19:49

De pe forumul PUM: A fost lansata azi licitatia pentru realizarea SF-ului drumului de legatura dintre DN69 si A1.
Revin.
2

#1327 Useril este offline   Chagall 

• Moderator
  • Postari: 9.928
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 22 noiembrie 2014 - 09:19

Doar drumul de lagatura? Despre Centura de Sud nu se aude nimic nou?
0

#1328 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 22 noiembrie 2014 - 10:44

Inca nu am studiat documentele dar primele impresii sunt ca cerintele nu par clar exprimate.

LE: am creat un topic nou cu denumirea Drum de legatura A1 – DN69
0

#1329 Useril este offline   radutm 

• Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 480
  • Inregistrat: 09 aprilie 15

Postat 21 august 2015 - 13:13

De cand a fost inaugurat noul PTF II Nadlac, traficul pe A1 Arad-Timisoara este vizibil mai intens :

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: trafic-a1-arad-tm.JPG

5

#1330 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 24.892
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 21 august 2015 - 15:05

Am parcurs si eu, in ambele sensuri, autostrada, urcand dupa Remetea si pana la Nadlac (plus M43, etc, dar asta nu mai conteaza). Traficul e relativ lejer, adica putine autoturisme si mai multe camioane. Ce e nasol, e ca pe 50-60 de km intalnesti mai multi idioti decat daca parcurgi 10.000 km pe afara si aici ma refer la nebuni care opresc pe banda de refugiu fara nicio lumina aprinsa, care opresc pe pasaj si se strecoara prin garduletul de protectie (habar nu am ce voiau sa faca), tiristi care opresc in coloana si ma si coboara pe banda unu ca sa stea la povesti cu usa cabinei deschisa, cioban cu oi in parcarea autostrazii, etc. :crazy:
4

#1331 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.767
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 decembrie 2015 - 13:55

Desi s-a scris destul despre faptul cat de mult ne dezavantajeaza, pe noi timisorenii, accesul la autostrada comparativ cu locuitorii Aradului, iata voi scrie (din nou) si eu despre acest lucru...

Si asta datorita faptului ca ieri am fost pana la Arad si am putut din nou sa ma enervez pe acest subiect...

Este incredibil cat de prosti au putut sa fie cei care erau la carma judetului nostru in anii trecuti, cand se decidea traseul viitoarei autostrazi...Prosti gramada, nu putin...

Voi arata in continuare prin "imagini" cum stau lucrurile la Arad, desi multi o stiu...

Pe o lungime de 6,5 km din autostrada care tine loc si de centura de vest a orasului, avem 3 urcari/coborari.
Prima la intersectarea (denivelata) cu DN Timisoara-Arad, de la care nod avem 1,3 km pana la intrarea efectiva in oras.

Urmatorul nod se afla la intersectarea cu DJ 682 care duce la Zadareni iar nodul se afla lipit de un cartier al Aradului, deci mai aproape nu se poate...

Iar al trei-lea nod venind dinspre Timisoara se afla la Aeroport, acesta fiind despartit de oras tocmai prin culoarul autostrazii. Deci cobori de pe AS si mergi la aeroport (care parca nu mai functioneaza!?) sau dupa 3 km poti ajunge in centrul Aradului...Nimic mai simplu si mai scurt/eficient...

Imagine atasata: AS Arad 01.jpgImagine atasata: AS Arad 02.jpg
2

#1332 Useril este offline   RB93 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 291
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13

Postat 28 decembrie 2015 - 14:32

Mile, eu zic sa te bucuri ca trece si asa, iar pe viitor poate CJT sa faca noi conexiuni cu A1.
In traseul foarte initial, din cate imi aduc aminte, nici nu trebuia sa vina asa aproape, ea fiind de fapt Nadlac - AR - Bucuresti (cu punctele intermediare). Poate daca erau altii mai abili, dar nu cred ca ar fi obtinut mult in plus.

Aceasta postare a fost editata de RB93: 28 decembrie 2015 - 14:35

-1

#1333 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 8.767
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 decembrie 2015 - 18:11

Intr-una din variante AS venea intre aeroportul nostru (ATV) si oras (cam cum trece centura actuala insa seful autoritatii judetene a refuzat aceasta varianta pe motiv ca ar bloca dezvoltarea orasului iar Ciuhandu se eschiva ca aceasta problema nu-i in competenta sa...Si iata cum am/au indepartat AS de oras...

Nu ma incalzeste cu nimic faptul ca vor incepe/incerca sa carpeasca cate ceva ca sa imbunatateasca starea de lucruri...
1

#1334 Useril este offline   MHN 

• Moderator

Postat 28 decembrie 2015 - 19:16

@ RB93, după cum am evidențiat pe topicul Discuții generale despre autostrăzi despre subiectul Controversa buclei A1, și părerea mea este că arădenii îi pot fi veșnic recunoscători lui Gh. Falcă și filierei PDL, deoarece fără intervenția acestuia, traseul acestei ramuri de autostradă denumită acum A1 ar fi fost mult mai îndepărtat de municipiul Arad.
1

Arata acest topic

• (67 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 65
  • 66
  • 67
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi