STP Timișoara Forum: Zona CETATE - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (59 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 57
  • 58
  • 59
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#1161 Useril este offline   octav1an 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 14 decembrie 2018 - 14:32

Au ajuns cu asfaltul pana la segmentul dintre Gh Lazar si Grigorescu (incepand dinspre Marasti). Se lucreaza destul de bine si probabil toate strazile o sa fie gata anul asta, poate chiar pana de Craciun. Am inteles ca raman complet pietonale, pe modelul urmat de restul strazilor din centru asfaltate foarte inspirat si creativ.

Ar fi penibil sa nu faca si iluminatul, dar cine stie... e asa acolo de niste ani buni.
0

#1162 Useril este offline   Ivan 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 24 octombrie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 decembrie 2018 - 14:54

daca ramane complet pietonala atunci de ce oare s-a facut drumul dintre cazarma si statia mtc fara iesire/intrare spre strada gh. dima (cum era inainte)?
lucrare facuta fara cap sau urmeaza ceva schimbari?
3

#1163 Useril este offline   freeflow77 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 14 decembrie 2018 - 15:38

Vezi postareaIvan, la 14 decembrie 2018 - 14:54, a spus:

daca ramane complet pietonala atunci de ce oare s-a facut drumul dintre cazarma si statia mtc fara iesire/intrare spre strada gh. dima (cum era inainte)?
lucrare facuta fara cap sau urmeaza ceva schimbari?

Exact asta ma intrebam si eu cand faceau Marasti si imi amintisem de planul de pietonalizare pe Ungureanu :Facepalm_emote_gif:

Eh...doar nu o fi greu sa avem un alt proiect recent inaugurat spart si carpit :rolleyes: devine marca inregistrata a actualei administratii

Sau avand in vedere ca asfaltul e ca in palma probabil e o invitatie deschisa nenumaratilor zmei care parcheaza pe pietonalele asfaltate din Cetate :naughty1:
2

#1164 Useril este offline   octav1an 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 15 decembrie 2018 - 00:10

Astazi seara, ninge puternic, -3 grade. Asfaltul se toarna.
0

#1165 Useril este offline   Ivan 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 24 octombrie 17
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 decembrie 2018 - 09:36

au aparut semne de interzis pe Ungureanu, la intrarea dinspre Marasti si intrarea dinspre parcul botanic. ieri pe la ora 17 era plin de masini parcate. soferii se baga si pe gh lazar desi este spart.
0

#1166 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 04 ianuarie 2019 - 13:37

Retrospectiva reabilitarilor pe anul trecut, trista si asta, facuta de userul tavi de pe forum-ul skyscrepercity

Citeaza

Tragem linie de sfarsit de an si avem:
- 9 cladiri din zona ultra-centrala/Cetate au intrat in renovare in 2018
- 3 au fost finalizate in 2018, dintre care 2 au fost incepute tot in 2018, cealalta prin f'ing 2016
- alte 2 cladiri (asta si asta) au fost finalizate in proportie de vreo 95%, dar lucrarile au fost abandonate din cine stie ce motive

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 04 ianuarie 2019 - 13:37

1

#1167 Useril este offline   buback 

• Membru activ
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 04 ianuarie 2019 - 15:09

Nu e chiar asa trist totusi, lista e doar cu cladiri din Cetate, in Iosefin si Maria au intrat multe cladiri in reabilitare sau au fost terminate deja anul trecut, e chiar neasteptat de bine, din punctul meu de vedere.
1

#1168 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 14 ianuarie 2019 - 17:13

Au aparut schele pe Spitalul Militar:

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: 20190114_120912.jpg

2

#1169 Useril este offline   ker 

• Membru activ
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 15 ianuarie 2019 - 22:02

Mai 2 ani pana la capitala Europeana, si nici o cladire reabilitata in centru, pavajul nici vorba, opera nici vorba, muzeul nici vorba. Si asta cand o cladire poate usor sa ia 2 ani sa fie reabilitata, mai ales una complexa ca si cele din piata Victoriei.

Chiar ma depaseste ce e cu atata nepasare si ignoranta.

Robu a luat 40 mil euro credit pentru pasajul Solventul, de la capatul lumii, care nu are nici un beneficiu mare, dar lasa zona 0 a orasului in paragina. Cine conduce, la primarie? un grup de copii de clasa 5-a?
1

#1170 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.810
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 ianuarie 2019 - 22:17

Eu ma mir ca exista persoane care se ... mira ca nu se intampla mai nimic in intampinarea anului 2021...sau ce se intampla este atat de putin incat aproape ca nu exista...
Mi-am exprimat pesimismul inca de la stabilirea capitalelor culturale pentru 2021 si speram sa fiu contrazis de fapte insa vad ca nu este cazul...
4

#1171 Useril este offline   Zoltan Cs 

• Membru activ
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 04 februarie 15

Postat 15 ianuarie 2019 - 23:49

Vezi postareaker, la 15 ianuarie 2019 - 22:02, a spus:

pasajul Solventul, de la capatul lumii, care nu are nici un beneficiu mare,

Serios? Cum ai evaluat?

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#1172 Useril este offline   ker 

• Membru activ
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 16 ianuarie 2019 - 02:08

Vezi postareaZoltan Cs, la 15 ianuarie 2019 - 23:49, a spus:

Serios? Cum ai evaluat?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ma refer doar in comparatie cu pregatirile prentu 2021. Pasajul ala de la capatul lumii e mai important si nu poate sa mai astepte 2 ani, decat reabilitare zonei 0 a orasului unde sunt cladiri care arata in ultimul hal de jalnic, su unde va fi cel mai mare eveniment din 2021 din Romania, si un loc care va fi observat si vizitat de milioane de oameni din tara si strainatate?

Aceasta postare a fost editata de ker: 16 ianuarie 2019 - 02:10

0

#1173 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 16 ianuarie 2019 - 07:02

Vezi postareaker, la 16 ianuarie 2019 - 02:08, a spus:

Ma refer doar in comparatie cu pregatirile prentu 2021.

...su unde va fi cel mai mare eveniment din 2021 din Romania, si un loc care va fi observat si vizitat de milioane de oameni din tara si strainatate?

Cred ca mai degraba vom merge noi, timisorenii, sa vizitam Novi Sadul (tot CEaC in 2021) decat sa asteptam milioane de musafiri...care vor fi in numar mai mic ... :D ...
1

#1174 Useril este offline   dAImon 

• Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3.717
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Locatia:Timi'

Postat 16 ianuarie 2019 - 11:20

Pe undeva e bine ca e si Novi Sad in eveniment, oamenii s-ar putea sa vina "la pachet" -- adica daca tot au doua destinatii posibile in aceeasi zona geografica, s-ar putea sa aleaga sa viziteze ambele orase.

Ar trebui sa ne ingrijoreze putin lipsa transportului regulat dintre Timisoara si Serbia, insa ...
4

#1175 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 16 ianuarie 2019 - 17:12

Vezi postareadAImon, la 16 ianuarie 2019 - 11:20, a spus:

Pe undeva e bine ca e si Novi Sad in eveniment, oamenii s-ar putea sa vina "la pachet" -- adica daca tot au doua destinatii posibile in aceeasi zona geografica, s-ar putea sa aleaga sa viziteze ambele orase.

Si eu inclin sa cred ca asa se va intampla, o parte din turisti vor vizita ambele locatii insa mi-e teama de comparatiile pe care le vor face apoi, respectiv de impactul diferentiat pe care le vor avea cele doua orase asupra turistilor...

Peste granita cel putin se pomeneste saptamanal atat la nivel national cat si la nivel provincial de faptul ca Novi Sadul urmeaza sa fie CEaC in 2021 iar organizatiile de turism isi pregatesc de pe acum programele si ofertele turistice...

Pe de alta parte sunt convins ca daca ar fi fost alese/desemnate Bucurestiul sau Clujul ca si capitale culturale, am fi fost asaltati in massmedia la nivel national cu acest eveniment si cu stadiul pregatirilor...

Evident ca autoritatile noastre locale in frunte cu robu au o vina insemnata in ... statul pe loc, robu nefiind un personaj care sa fie in stare sa adune in jurul lui sau in demersurile sale energii pozitive...

Da, transportul direct dintre cele doua orase este intr-adevar ca si inexistent insa la nevoie se pot infiinta niste linii regulate de autobuze...cu capete de linie Timisoara si Novi Sad...
Insa cand ma gandesc la aspectul autogarii noastre....

Ar mai fi si transportul pe apa, respectiv de la Novi Sad pe Dunare, Tisa si apoi pe Bega pana la Timisoara si invers, fie transport in comun, fie transport individual a detinatorilor de ambarcatiuni din susul Dunarii insa ne trebuie ecluze functionale (la sarbi sunt functionale, la noi NU), punct de trecere a frontierei, port si marina in Timisoara, lucruri care nu exista...
3

#1176 Useril este offline   freeflow77 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 16 ianuarie 2019 - 18:09

Vezi postareamile, la 16 ianuarie 2019 - 17:12, a spus:

Pe de alta parte sunt convins ca daca ar fi fost alese/desemnate Bucurestiul sau Clujul ca si capitale culturale, am fi fost asaltati in massmedia la nivel national cu acest eveniment si cu stadiul pregatirilor...

Evident ca autoritatile noastre locale in frunte cu robu au o vina insemnata in ... statul pe loc, robu nefiind un personaj care sa fie in stare sa adune in jurul lui sau in demersurile sale energii pozitive...

Cum sa stea pe loc, ne-am bifat prezenta in massmedia la nivel national cu scandalurile legate de asociatia TM2021 :naughty1: . Scrisori deschise improtriva asociatiei, atacuri peste atacuri, demisii din functii etc. Nu comentez cat de justificate sau nu, dar suntem pe cai mari=)

Ca o mica nota pozitiva...parca vazusem ceva reportaje la stirile protv cu evenimentul ala din port, cam atat.

In rest ce sa si apara, cand nu se misca nici un deget la nivel administrativ? Centrul ala de cultura si tehnologie asumat in dosar sunt curios cum o sa-l incropeasca, daaaca s-o mai face :sleeping:

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 16 ianuarie 2019 - 18:10

1

#1177 Useril este offline   Doppler 

• Moderator
  • Postari: 9.637
  • Inregistrat: 14 februarie 11

Postat 17 ianuarie 2019 - 00:33

Intr-o duminica dimineata, acum citeva saptamini, linga cladirea Asirom mi-au solicitat ajutorul 4 asiatici care ma intrebau unde este statia autobuzului spre sirbi. Aparea pe internet un autobuz cu curse regulate cu plecare de la Iulius Mall. Am sunat la acel numar si o operatoare mi-a spus ca exista curse doar cind sint solicitanti, ei spuneau ca le-a facut o rezervare cineva de la Bucuresti. Venisera cu trenul, au intrebat in gara si au aflat ca nu exista tren spre Belgrad. Pina la urma unul dintre ei a sunat de pe telefon la Tudo Taxi (interesant, google a dat prima sugestie Tudo) si am vorbit eu cu dispecera, a intrebat prin statie si s-a oferit un sofer sa ii duca cu 750 lei. Am stat pina a venit soferul, poate au mai negociat pretul.
Asa am aflat ca nu avem legatura regulata cu sirbii. Imagine postata
Superb.
4

#1178 Useril este offline   Bodo 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16

Postat 17 ianuarie 2019 - 10:20

Și eu am avut o întâmplare cu turiști străini într-un autobuz. Au fost așa naivi încât au crezut că pe ecranul din interior se afișează corect stațiile (ecran care era blocat, stațiile fiind cele de pe sensul invers) și tot întorceau o hartă pe toate părțile până s-au decis să întrebe in jur dacă merg în direcția bună.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
1

#1179 Useril este offline   Adian 

• Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 22 iunie 14

Postat 17 ianuarie 2019 - 12:33

"...o operatoare mi-a spus ca exista curse decit" doar :whistle:
0

#1180 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 25.025
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 17 ianuarie 2019 - 22:02

Vezi postareafreeflow77, la 16 ianuarie 2019 - 18:09, a spus:

Centrul ala de cultura si tehnologie asumat in dosar sunt curios cum o sa-l incropeasca, daaaca s-o mai face :sleeping:

Pai, cica va fi in Take Ionescu, probabil in fosta noastra cladire administrativa (zic eu)
0

Arata acest topic

• (59 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 57
  • 58
  • 59
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi