STP Timișoara Forum: Coronavirus (COVID-19) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

NOU! Am reusit recuperarea postarilor din vechea cafenea. Topicele importante au fost restaurate si contopite cu cele noi deschise.
  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Coronavirus (COVID-19)

#241 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 26.223
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat Ieri, 17:39

Cetatenii romani confirmati in strainatate sau cei decedati pe alte meleaguri, sunt si ei prezenti in statistica prezentata de RO, sau sunt trecuti la statele unde sunt?

@DanielT Ca tot spuneai de "agenda", mie mi-e teama sa nu ramana restrictionat dreptul la miscare prin EU, adica sa nu ajungem iar la pasapoarte, vize, chemari sau mai stiu eu ce rahaturi de care abia scapaseram. Conform Reuters, cica cancelarul german intrebata de revenirea pasapoartelor zicea doar ca "spera ca nu", adica nu era un NU ferm. Sper sincer sa nu fie nimic adevarat si niciun guvern sa nu profite de regulile astea temporare pentru a le face ceva mai permanente decat credeam noi astia ce "stam in casa".

Nu stiu daca voi ati prins perioada aceea, dar in '92 cand am plecat prima data in Germania (mai fusesem inainte de '89 in DDR, dar aia nu se pune) m-am simtit ca un rahat stand la o coada infernala pentru a preda pasaportul la consulatul german (le duceau ei la Bucuresti cred) din Timisoara pentru a obtine viza, asta in baza unei chemari venite prin posta de la prietenul din Germania la care mergeam in vizita. Pe langa asta, mai si plateam vreo 20 de marci (DM) pentru viza, asta din rahatul de salariu de vreo 100 de marci ce-l avem la vremea aceea. Desigur, drumul trebuia facut prin Cehoslovacia (abia la 1 ianuarie '93 s-au despartit), Austria impunand si ea viza la vremea aceea.
0

#242 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Locatia:București

Postat Ieri, 17:48

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 08 aprilie 2020 - 17:39, a spus:

Cetatenii romani confirmati in strainatate sau cei decedati pe alte meleaguri, sunt si ei prezenti in statistica prezentata de RO, sau sunt trecuti la statele unde sunt?

În articol scrie chiar la început de cele 4761 cazuri confirmate că sunt pe teritoriul României, ceea ce înseamnă că românii din străinătate sunt trecuți la statele în care au fost confirmați.
0

#243 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat Ieri, 18:05

OK. Asa e si logic. Pe site-ul de statistica nu se specifica asta, sau nu am vazut eu.
0

#244 Useril este offline   SPECTR-2 

• Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Locatia:București

Postat Ieri, 19:29

Ministrul Tătaru a anunțat că în această săptămână vor sosi 30 de ventilatoare mecanice, alte 400 fiind licitate în acest moment. Articol de pe Economica:

Citeaza

Ministrul sănătății, Nelu Tătaru, a făcut mai multe declarații, la Cluj, după o discuție cu șefii DSP din județ. El a spus nu doar că există medici infectați în toate județele României, dar și că țara noastră urmează să primescă 30 de ventilatoare și că au început procedurile de licitație pentru alte 400.

„În cursul acestei săptămâni vor veni primele 30 de ventilatoare. Această licitație s-a făcut în ONAC (Oficiul Național pentru Achiziții Centralizate-n.red.), am avut destule greutăți pe piața internațională, la un moment dat s-a oprit această licitație. S-a reluat. Vor veni cele 200, mai avem în curs încă o licitație de 200. La nivelul ministerului se efectuează licitații pentru încă 400 de ventilatoare”, a spus Tătaru, citat de actualdecluj.

Pe de altă parte, spune ministrul, medici infectați cu noul Coronavirus există în toate județele României.

"Sunt cadre medicale infectate la nivelul fiecărui judeţ. Fiecare cadru medical, în pregătirea lui, în asumarea lui are şi acest risc. Noi trebuie să ne gândim că venim din anumite judeţe: Suceava, unde în momentul acesta avem peste 150 de cadre medicale infectate. (...) Este o meserie în care există şi acest risc. Atâta timp cât ne asumăm să facem o meserie, recomand în continuare colegilor mei, fiind şi eu chirurg, să respectăm şi nişte precauţii. Aceste infectări vin într-un context în care, din abnegaţia cu care ne facem meseria, poate la un moment dat, omitem ceva. Am o rugăminte: aveţi grijă de voi, pentru a avea grijă şi de ceilalţi! Sunt şi mă repet, cadre medicale în toate judeţele care sunt infectate. (...) Nu vreau să ne gândim să ne protejăm pe noi ca şi cadre medicale. Avem de protejat un întreg sistem sanitar, avem de protejat o întreagă populaţie a României", a precizat ministrul Nelu Tătaru, citat de Agerpres.

Potrivit sursei citate, în judeţul Sibiu există 72 de persoane infectate cu COVID-19, printre care şi cadre medicale. Ministrul Tătaru nu a spus câte cadre medicale sunt infectate la Sibiu, el menţionând doar că "este un număr mic".

Ministrul Nelu Tătaru spune că este foarte important să nu apară cazuri "critice, grave".

0

#245 Useril este offline   Florin.B RATT 

• STPT Forum Admin

Postat Ieri, 21:47

Cat mishto au facut de cei de la Oncogen din Timisoara, dar iata ca:

Citeaza

Organizația Mondială a Sănătății recunoaște centrul OncoGen din Timișoara ca fiind singurul din România care are în testare un vaccin împotriva COVID-19.
Asta înseamnă că în ciuda atacurilor la care a fost supus, colectivul timișorean a intrat în liga mare a cercetării mondiale, alături de alte instituții și companii recunoscute pentru performanța în cercetare medicală.

E prin toata presa online.
0

Arata acest topic

• (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul