STP Timișoara Forum: Bozankaya GT6 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bozankaya GT6 Evaluare topic: -----

#241 Useril este offline   DanielT 

• Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 702
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 01 octombrie 2019 - 11:11

E acelasi articol de pe Calea bogdanestilor dar sunt tratate laolalta, s-a semnat si al 2-lea contract pt tramvaie, o sa fie 15 in loc de 14, dar al 3-lea contract nu o sa mai fie ca s-a terminat cash-ul :D

Citeaza

Avem finantare chiar pentru 15 tramvaie noi de la Bozankaya

Cat priveste finantarea a inca 7 tramvaie noi, aceasta se ridica la peste 20 de milioane de euro, iar garniturile vor circula pe liniile 2 si 6, linii modernizate. Banii vin in continuarea contractului cu turcii de la Bozankaya.

„Am semnat contractul pentru etapa I tot aici, avem de fapt 3 proiecte depuse, cu continut identic, fiecare prevazand achizitia a cate 7 tramvaie noi, cu toate functionalitatile pe care un tramvai modern, de top mondial, le are in zilele noastre. Sunt tramvaie articulate, cu podea coborata. Lungimea unui tramvai este intre 25 si 30 m, latimea caroseriei este intre 2,3 si 2,4 m. Numarul minim de pasageri pe care trebuie sa-l transporte este de 170. Vitezele maxime atinse sunt de 70km/h, cand tramvaiul este incarcat 70%. Autonomia de mers trebuie sa fie minimum 30 km. Noi am organizat licitatia si am avut grija ca in caietul de sarcini sa fie cerinte care sa respecte cerintele din cererea de finantare.
Aacum este ferm stabilit ca avem finantare pentru 14 tramvaie. Dupa ce am semnat primul contract vorbeam despre 7, dar noi am spus mereu ca ne dorim sa achizitionam 21 de tramvaie. Avem posibilitatea sa cumparam pana la 40 de tramvaie. Noi mai avem o cerere de finantare in aceiasi termeni, numai ca nu mai sunt bani. Noi am epuizat deja toate fondurile care au fost la dispozitia nopastra, in masura in care noi facem dovada ca putem elabora proiecte eligibile. Mizam pe faptul ca vom beneficia de redistribuiri de fonduri„, explica primarul Nicolae Robu.

https://www.opiniati...lioa/01/10/2019

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 01 octombrie 2019 - 11:19

0

Arata acest topic

• (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic