Regia Autonoma de Transport Timisoara: Lucrări de infrastructură în lume - Regia Autonoma de Transport Timisoara

Salt la continut

• (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lucrări de infrastructură în lume

#141 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8.321
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 septembrie 2017 - 22:17

Sunt cabinele de plata Imagine postata la intrarea/iesirea pe/de pe autostrada iar la distanta mica de aceste cabine se afla granita cu Bulgaria...

Sunt opt cabine/benzi iar sensul de trecere pe la ele se schimba in functie de trafic la anumite ore...

La intrare pe autostrada nu se asteapta deoarece primesti doar un tichet pe care il prezinti la iesire si platesti in functie de distanta parcursa pe autostrada...

Da, o fi un sistem primitiv insa functional. Am vazut ce se intampla cu sisteme complicate gen RATT. Nu te ajuta cand ti-e lumea mai draga, cand ai mai multa nevoie de el...Si asta pe bani multi...Imagine postata
0

#142 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.962
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 16 septembrie 2017 - 23:17

Crede-ma ca stiu cum se plateste si ca nu stai (prea mult) la intrare pe una din autostrazi (ca doar nu circuli doar pe una singura atunci cand traversezi tara de la nord la sud si invers) atunci cand iei tichetul. (tocmai spuneam ca am avut de a face cu sistemul in Croatia) Asta insa, nu face ca sistemul sa fie mai putin de rahat si primitiv, afectand milioane de soferi. In realitate, am parcurs un traseu de vreo 280 de kilometri, pe care am platit o suma considerabila (mai mult de 15 euro doar dus si la fel la intoarcere) in aproximativ 4 ore jumate, deci cam tot avantajul autostrazii si al tunelurilor s-a pierdut datorita asteptarii la punctele de taxare. Ungurii au fost mult mai destepti decat vecinii lor croatii, renuntand rapid la tampenia asta de sistem.
Prefer ca daca cineva tot ma jupoaie de bani, macar sa o faca cu cap, elegant, nu sa stau la cozi de 1,2km pe sase benzi.
Daca as fi in Parlamentul European, as propune ca fiecare sa plateasca la tranzitul prin alta tara membra, exact cat cere el membrilor ce-i utilizeaza autostrazile. De exemplu, un croat ce traverseaza Austria, sa fie taxat cu 40 de euro, nu doar cu 7,5 cum e taxat acum. Adica croatul se plimba gratis pe autostrazile germane, dar cand vine neamtul la el il jupoaie de bani... Undeva e o fractura in logica.
Eu, in locul neamtului, as fi foarte suparat :machine-gun:

Citeaza

Chaos on Croatian Roads: 10km Backup to Split from Omiš, Roads Completely Paralyzed!
If we have any advice for you today, please stay off the roads! Traffic is currently backed up for 10 kilometers at the entrance to Split from the direction of Omiš, with congestion also on the road from Omiš to Dugi Rat. If the crowds continue at this pace, the situation will severely worsen. In front of the toll booths in Dugopolje, in the direction of Split, the traffic is backed up for about 1.5 kilometers.

Citat din "Slobodna Dalmacija" 12 august 2017.

Citeaza

Chaos begins! 14km long queue at entrance to Zagreb

Alt titlu de articol, de prin iulie 2017, "Total Croatia News". :up_arow:

...sau din iulie 2016 :down:

Citeaza

Thousands of vehicles were stuck in these traffic jams, not only on the roads towards the Adriatic Sea, but also on the roads towards the interior of the country, where traffic jams as long as 10 kilometres formed. Although almost all toll booths were open, that did not make the situation any better. It took over 10 hours to drive on a motorway from Zagreb to the southern coastal regions.

Daca tu zici ca asta e sistem functional... Oricat de mult mi-a placut la ei, nu cred sa ma intorc degraba in haosul ala.
2

#143 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 17 septembrie 2017 - 12:19

Am vrut s-o iau mai mult in gluma, dar...n-a fost sa fie! Imagine postata ...Imagine postata

Spuneam ca sistemul este eficient in sensul ca nu scapa nimeni fara plata pentru ca n-ai pe unde iesi fara sa platesti decat daca poti s-o iei pe aratura...

Pe de alta parte poate si din aceste motive au croatii puse la punct autostrazile, datorita tarifelor mari practicate...Le-au facut repede pe credite rambursabile sau nu si acum trebuie platite acele credite sau adunati bani in buget pentru alte autostrazi sau alte investitii din buget sau pentru intretinerea ca la carte a autostrazilor construite...

Circulau asta iarna filmulete pe YT despre deszapezirea exemplara a autostrazilor din Croatia...Aceasta deszapezire exemplara nu se poate face cu bani putini!!! La fel si reparatiile exemplare pe AS!....

Imagine postata Ca o paranteza...

Pe de alta parte ce-ai fi facut daca asteptai 7-8 ore la intrare in Croatia pe AS venind din Serbia cum s-a intamplat la sfarsitul lunii august cand grupuri masive de "turisti" vest-europeni plecau spre casele lor venind din concedii din sudul balcanilor sau din vizite facute in tarile de origine???...Imagine postata
0

#144 Useril este offline   Florin.B RATT 

• RATT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 23.962
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Locatia:RATT

Postat 17 septembrie 2017 - 22:18

Pai, daca nu puteam evita Serbia prin Ungaria, (am ocolit mai bine de 100 de kilometri) in mod sigur nu ma duceam in Croatia ci alegeam alta destinatie de vacanta. Sincer, dupa ce am pierdut ore la cozi si am mai si platit vreo 30 de euro, nu prea imi vine sa glumesc pe tema asta. Probabil ca in scurt timp (cativa ani), avionul va fi singura sansa de a ajunge lejer undeva, impreuna cu inchirierea unei masini pentru deplasarea la fata locului.
1

#145 Useril este offline   BogdanTm 

• Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 1.823
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 septembrie 2017 - 07:41

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 septembrie 2017 - 22:18, a spus:

Probabil ca in scurt timp (cativa ani), avionul va fi singura sansa de a ajunge lejer undeva, impreuna cu inchirierea unei masini pentru deplasarea la fata locului.

Transportul aerian este cea mai civilizata forma de transport pe distante lungi, alaturi de cel feroviar in tarile minus Romania care il intretin si il pun la punct. Tocmai de aceea exista si aceste permise de transport feroviar care iti permit sa calatoresti un numar de zile spre orice destinatie europeana..."Sfamta" masina a romanilor nu mai e de mult o optiune pentru lumea civilizata la calatorii lungi. Dar cum noi suntem cu 50 de ani in urma...ce faceau vesticii in anii 70 incurajam noi astazi...

Vezi postareamile, la 17 septembrie 2017 - 12:19, a spus:

Pe de alta parte ce-ai fi facut daca asteptai 7-8 ore la intrare in Croatia pe AS venind din Serbia cum s-a intamplat la sfarsitul lunii august cand grupuri masive de "turisti" vest-europeni plecau spre casele lor venind din concedii din sudul balcanilor sau din vizite facute in tarile de origine???...Imagine postata

Pai clar ca dupa maxim 2 ore alegi alta ruta chiar daca asta implica consum in plus de carburant si timp...si avertizezi si prietenii si cunoscutii sa evite zona bananiera in drumurile viitoare...
0

#146 Useril este offline   mile 

• Moderator

Postat 18 septembrie 2017 - 11:30

Pai au fost date in mass-media audio-vizuala informații și sfaturi de evitare a punctelor/trecerilor extrem de aglomerate însă nu s-a simțit o schimbare majora de comportament a "turiștilor"...
0

Arata acest topic

• (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi